Seizmika po Evrokodu

Odgovori
dule255
Postovi: 1
Pridružio se: Uto Jan 05, 2016 10:57 am

Seizmika po Evrokodu

Post od dule255 »

Poštovanje radimpeksovci,

Pošto je ekipa radimpexa na odmoru, iskorisriću ovu priliku da dobijem savet od nekog ko ima iskustvo projektovanja prema EC. Naime, imam par nedoumica vezanih za seizmičku analizu naravno :)

1)Da li je ispravno u seizmickom proracunu prema EC8 zadati za faktore pravaca zemljotresa dva slucaja, prvi sa kx=1; ky=0,3 ( dominantan ton u X- pravcu) i drugi sa kx=0,3 ;ky=1 ( dominantan ton u Y- pravcu)?

2. Da li je ispravno u seizmičkom proračunu ubaciti ugao alfa kao ugao dominantnog tona ( u mom slučaju 10 stepeni) ili ga ostaviti 0 i za takav ugao dodeljivati koeficijente?

3. Da li je ikako moguće ubaciti impefekciju kao kvazi- stalno opterećenje?

4. Koja kombinacija opterećenja (koeficijenti ) idu za dobijanje normalizovanog napona kod stubova i zidova prema EC8 ?

Veliko hvala unapred, Dušan.
Armko
Postovi: 16
Pridružio se: Čet Avg 29, 2013 10:39 pm

Re: Seizmika po Evrokodu

Post od Armko »

1) Trebalo bi imati 4 slučaja opterećenja i to:

ka=1 ka+90=0,3
ka=1 ka+90=-0,3
ka=0,3 ka+90=1,0
ka=-0,3 ka+90=1,0

a=alfa

ili zadnja dva slučaja da budu isti kao i prva dva uz kut alfa od 90°

tako su uzeti svi smjerovi djelovanja

2)Ovim se nikad nisam bavio detaljnije al najbolje bi bilo po mom napraviti dva modela jedan s kutom alfa=0 a drugi s kutom od tih 10 °pa usporediti unutarnje sile i pomake konstrukcije te uzeti kao mjerodavne naravno one veće.

3) Imperfekcije ovise o vertikalnom opterećenju i zadaju se skupa s njim bilo to stalno, korisno, snijeg ili vjetar u skladu s npr. točkom 5.2 norme en 1992-1-1 za betonske konstrukcije. Ta točka definira dozvoljeni kut s kojim se množi vertikalno opterećenje da se dobije horizontalno.

4) Prema ec 8 je kombinacija 1,0 za stalno i 0,3 za nepovoljno korisno za proračun svih unutarnjih sila ukoliko je mjerodavna seizmička proračunska kombinacija.


Ako sam što krivo rekao ili nisam razumio pitanje neka me netko ispravi.
Odgovori