Koeficient postelice

Odgovori
theweld
Postovi: 32
Pridružio se: Uto Okt 07, 2014 8:28 pm

Koeficient postelice

Post od theweld »

Zanima me ovaj koeficient postelice kod btonskih ploca. Imam tlo zemlje koja ima nosivost od 200 Kp a Ks=24000 Kn/m3. Mozda zvuci suvise smesno, dali je ova vrednost koju treba da nanesem u o polja za koeficijente pri povrsinkih potpora. Hvala na suradnji svima...:):):):):):):
dangermouse
Postovi: 1
Pridružio se: Sre Apr 27, 2016 3:37 pm

Re: Koeficient postelice

Post od dangermouse »

Pozdrav kolege,
Mene isto to zanjima, za Dubrovnik, tlo je stijena koliki da uzmem winklerov koeficijent?
U stjenovitom tlu pretpostavka je da do slijeganja neće doći i temeljem toga uzimam da je winklerov koeficijent 10^10, ali tada dobijam prevelike napone u tlu, a na nekim mjestima u temeljnoj ploči negativna naprezanja (odizanje).
Unaprijed hvala i pozdrav
eca
Postovi: 34
Pridružio se: Ned Feb 20, 2011 3:17 pm
Lokacija: Tuzla

Re: Koeficient postelice

Post od eca »

Kolega, u vrijednosti Kr3 unosite koeficijent posteljice, a u Kr1 i Kr2 istu vrijednost ili manju.

Na str.244 uputstva za Tower pise " Pored ova tri parametra, jedan set podataka određuju i tri vrednosti u edit box-ovima koje senalaze sa desne strane list box-a: “K,R1”, “K,R2” i “K,R3”. Upravo se sa ove tri vrednostiodređuje krutost oslonaca na pomeranje u pravcu njegovih lokalnih osa. Program ove krutostipo “default”-u postavlja na dovoljno veliku vrednost (1E+10) koja simulira apsolutnu krutost.
Svakako da za krutost pomeranja možete zadati proizvoljnu vrednost, jasno pod uslovom da jedato pomeranje sprečeno postavljanjem indikatora “ ” u list box-u. U suprotnom, dati edit box će biti zamrznut.

Svakako da ćete ovu naredbu koristiti najčešće kada budete modelirali tlo ispod temeljneploče. U tom slučaju, potrebno je za vrednost parametra “K,R3” zadati koeficijent posteljice.Ovaj podatak zavisi od vrste tla i dobija se iz geomehaničkog elaborata. U nedostatku ovogparametra, kao orijentaciona vrednost se može uzeti:"
Odgovori