modeliranje ploča u 3d modelu

Odgovori
argo28
Postovi: 8
Pridružio se: Pet Okt 23, 2015 12:51 pm

modeliranje ploča u 3d modelu

Post od argo28 »

Pozdrav,
zanima me da li je točno dimenzionirati ploču koja je poduprta gredama (recimo da ima gredu na polovini raspona radi primjera) u 3d modelu. Preciznije zanima me da li je u redu prihvatiti momentne ploče ako su momenti na ploči iznad grede s donje strane. Nisan siguran da sam ovo baš jasno pojasnio... Uglavnom ako "po starinski" računamo ploču onda ćemo grede uzeti kao linijske oslonce, te će tada iznad njih moment biti uvijek s gornje strane. Jasno mi je da se realno zbog ne-apsolutne krutosti grede može dogoditi da ploča ima moment s donje strane, ali zanima me da li je to inženjerski ispravno uzeti kao apsolutno točno rješenje. Inače uzmem moment u polju iz 3d modela, a moment na ležaju (gredi) iz izdvojenog 2d modela s linijskim osloncima.
Tommy1
Postovi: 8
Pridružio se: Čet Jul 17, 2014 6:47 pm

Re: modeliranje ploča u 3d modelu

Post od Tommy1 »

imas li ostvarene starinske pretpostavke o kruti grede, otprilike h=l/10? greda mozda nije odgovarajuce visine. ako konstrukciju konzistentno armiras prema proracunu, ona ce biti staticki sigurna. (uz vise ili manje raspucavanja 8)
argo28
Postovi: 8
Pridružio se: Pet Okt 23, 2015 12:51 pm

Re: modeliranje ploča u 3d modelu

Post od argo28 »

da, pretpostavke o l/10 su uzete u obzir. Greda je duljine 5m a visine 50cm. Momenti u ploči izgledaju kao da su uzeti u obzir učinci 2. reda, a nisu. To se ponovno sad događa u novom projektu. Prošli put sam to rješio tako da sam izdvojio ploču kao novi model i umjesto greda zadao ležajeve.

Ako nije problem da netko malo detaljnije preispita ovaj problem, jer sam pratio sve prijedloge uputstava towera 7 o fiktivnoj ekscentričnosti greda i umanjivanju I1 i slično.
Odgovori