Proračun stabilnosti - greška?

Odgovori
Romic
Postovi: 2
Pridružio se: Čet Nov 19, 2009 2:39 am
Lokacija: Nis

Proračun stabilnosti - greška?

Post od Romic »

Pozdrav,

Primetio sam da se pri proračunu stabilnosti u Tower-u javlja jedna nelogičnost pa ne znam da li postoji greška u algoritmu ili ja pravim grešku u modeliranju.

Kada se modelira jednostavan problem, npr. konzola opterećena samo normalnom silom i uradi proračun stabilnosti dobija se kritična sila koja je računski tačna ali za izvijanje oko jače ose inercije, a koeficijent izvijanja se dobija pogrešan (za konzolu koef izvijanja bi trebalo da se dobija 2, dok se u mom slučaju dobija 1.22, a ta vrednost 1.22 može da se sračuna kada se za Pkr usvoji kritična sila za jaču osu inercije, a za Imin se koristi moment inercije oko slabije ose).
E sad ako zarotiram presek za 90° oko ose 1 onda se dobija sve kako treba.

http://imageshack.com/a/img673/4998/KJBIrS.png
http://imageshack.com/a/img908/1443/cR26LJ.png
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Proračun stabilnosti - greška?

Post od b.milan »

Model kojeg ste naveli kao primer je ravanski model i program Tower automatski takve modele proračunava kao ravanske, što znači da umesto 6 stepeni slobode pomeranja, svaki čvor ima 3 stepena slobode pomeranja.
Imajući to u vidu, pri proračunu stabilnosti 2D modela se ne mogu dobiti rezultati koje očekujete a koji se odnose na izvijanje oko obe ose.
Da bi ste 2D model pretvorili u 3D model, dovoljno je da dodate neki slučaj opterećenja i u njemu jednu koncentrisanu silu u nekom proizvoljnom pravcu. (taj slučaj opterećenja možete potpuno ignorisati ali zahvaljujući njemu program će model proračunavati kao 3D sa 6 stepeni slobode pomeranja)
U planu je da se u program Tower uvede mogućnost da korisnik zahteva da se 2D model proračunava kao 3D.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Romic
Postovi: 2
Pridružio se: Čet Nov 19, 2009 2:39 am
Lokacija: Nis

Re: Proračun stabilnosti - greška?

Post od Romic »

OK.
Hvala na odgovoru.
Odgovori