Modeliranje poluprotora

Odgovori
eca
Postovi: 34
Pridružio se: Ned Feb 20, 2011 3:17 pm
Lokacija: Tuzla

Modeliranje poluprotora

Post od eca »

Poštovani kolege molim vas za pomoć.
U Geomehaničkom elaboratu sam dobio slijedeće podatke:
gama W = 19,12 ; 20,08; 20,87 (kN/m3) - zapreminska težina
c = 21,30; 2,00 ; 2,00 (kN/m2) . kohezija
fi = 14,33 ; 39,00 ; 36,00 (stepeni) - ugao unutrašnjeg trenja
Ms = 5514,30 ; 10000 : 6200 (kN/m2) - modul stišljivosti

Uz ove podatke za pojedine dijelove bušotine imaju i podaci o broju udaraca SSP. Po tri vrijednosti su za tri bušotine.

Kako od ovih podataka modelirati poluprostor? Kako dobiti modul elastičnosti u vertikalnom i horizontalnom pravcu i kako dobiti poasonov koeficijent?
Često imam slučaj da su podatci u geomehaničkim elaboratima upravo ovakvi kako sam gore naveo. Drugi podatci su pretpostavljam za ovo nebitni kao što su granica tečenja, granica plastičnosti. Osim ovoga što je navedeno u elaboratima se ne daje ništa više, pa vas kolege molim za pomoć oko modeliranja poluprostora.
projektant
Postovi: 19
Pridružio se: Uto Apr 17, 2012 12:00 pm

Re: Modeliranje poluprotora

Post od projektant »

Poštovani,
imam isto pitanje kao kolega... vidim da nitko nije odgovorio godinu dana... molim Vas odgovorite na postavljena pitanja, mogu Vam poslati geomehanički elaborat na uvid da mi objasnite kako modelirati poluprostor pomoću tih podataka... hvala!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Modeliranje poluprotora

Post od b.milan »

Veza izmedju modula stišljivosti Ms (edometarski modul elastičnosti) kojeg ste dobili u geomehaničkom elaboratu i (Young-ovog) modula elastičnosti E kojeg je potrebno uneti u programu Tower kada se pomoću modela poluprostora modelira tlo, data je sledecom formulom:

Ms = E x (1-ni) / (1-2ni) / (1+ni)
"ni" je Poasonov koeficijent i uglavnom je poznat za određeni tip tla.
Na primer, za peskovitu glinu je 0.2-0.3, zbijeni pesak 0.2-0.4, stena 0.1-0.4, itd...

U principu, ovo se nalazi u svakom udžbeniku iz Mehanike tla.
Mnogo korisnih informacija o ovoj temi možete pronaći na sajtu geotehnika.info (http://www.geotehnika.info/)
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Odgovori