Ploče direktno oslonjene na stubove

Odgovori
Vojislav Janković
Postovi: 4
Pridružio se: Sub Sep 06, 2014 1:22 pm

Ploče direktno oslonjene na stubove

Post od Vojislav Janković »

Imam dva pitanja vezana na ovu temu

1. Kojem statičkom sistemu pripadaju ovi sistemi ? (panelnom ili ukrućenom skeletnom)
2. Koji je uslov za nepomerljivost ovih konstrukcija?

Hvala unapred.
Vojislav Janković
Postovi: 4
Pridružio se: Sub Sep 06, 2014 1:22 pm

Re: Ploče direktno oslonjene na stubove

Post od Vojislav Janković »

Pokrenuo sam ovu temu iz razloga što moji profesori,koji su mi mentori u izradi diplomskog rada,smatraju da je potrebno kod ovih sistema zadovoljiti uslov postojanja AB zidova od 1.5 % u oba pravca,a koliko znam to važi za panelne sisteme.

Molim za nekog ko je stručan da mi da odgovor na ovo pitanje.

Hvala unapred
MSPROJECT
Postovi: 13
Pridružio se: Uto Nov 29, 2011 12:37 pm

Re: Ploče direktno oslonjene na stubove

Post od MSPROJECT »

Obaveza postavljanja AB zidova od 1.5% osnove u oba pravca je previse konzervativan pristup ovoj problematici.Pomerljivost ovih sistema zavisi od vise faktora.Najslabija karika ovih sistema je njihovo pomjeranje na uticaj bocnih sila.Iako je ustaljeno misljenje da nisu pogodni za sezimicka podrucja, posljednja istrazivanja su pokazala da se povoljno ponasaju pri udarima zemljotresa srednje jacine, ukoliko je veza-stub pravilno dimeznionisna, odnosno korektno osigurana od proboja.Najvaznije je obezbjediti pravilan prenos momenta sa ploce na stub.Za objekte do 10 spratova sasvim je dovoljno da se objekat po obodu ukruti AB ramom dok bi srednji(centralni) stubovi bili direktono oslonjeni na plocu.Bocno pomejranje se takodje moze kontrolisati dodavanjme samo AB jezgra postavljnim po mogucnosti u centralnom djelu osnove, cije ce zidovi sigurno zauezti manje od 1.5% osnove, a sasvim ce dovoljno sezimcki obebzjediti objekat.
P.S..zaboravi podjelu na panelne sisteme itd..savremene konstrukcije se tako vise ne djele i grupisu.
Vojislav Janković
Postovi: 4
Pridružio se: Sub Sep 06, 2014 1:22 pm

Re: Ploče direktno oslonjene na stubove

Post od Vojislav Janković »

Da,ali me jako buni konstatacija mojeg profesora i asistenta koji tvrde da je potrebno zadovoljiti uslov o 1.5 % zidova u oba pravca.
Što je najgore,to onda neće biti ni skeletni ni panelni sistem,jer u panelnom ne postoje stubovi a za skeletni sistem je 1,5 % previše. Daj mi neki savet ako možeš.
MSPROJECT
Postovi: 13
Pridružio se: Uto Nov 29, 2011 12:37 pm

Re: Ploče direktno oslonjene na stubove

Post od MSPROJECT »

..Tvoj profesor se 'slijepo' pridrzava Pravilnika iz 1981 godine, pa zbog toga i taj izricit uslov od 1,5%...kao sto sam naglasio rijetko se u praksi pravi ta podjela na panelne i skeltene sisteme.."Panelni' sistem ne znaci i odsustvo stubova, vec znaci da je krutost stubova zanemarljiva u odnsosu na krutost AB zidova u konstrukciji.
Konstrukcija ne mora da zadovolji uslov od 1.5% vec mora da zadovolji uslov granicnih bocnih pomjeranja, koji ako se pridrzavas Pravilnika iz 81, je < H/600, gdje je H visina objekta...ili EC8 od 0.3 - 1% visine objekta(zavisno od vrste konstrukcije).Znaci ako su bocna pomjeranja(uslijed vjetra ili seizmike) u dozvoljenim granicama(<H/600) onda ti je izabrana konstrukcija ok, bez obzira da li je 1 ili 1.5% ..
zidar
Postovi: 102
Pridružio se: Ned Mar 21, 2010 7:59 pm

Re: Ploče direktno oslonjene na stubove

Post od zidar »

Ne mogu se izbeći podele. Negde se mora svrstati objekat. Prema EC8 podela je sledeća:
-okvirni sistemi
-dvojni sistem (sa dominantnim okvirima ili zidovima)
-duktilni sistem zidova
-sistem velikih lako armiranih zidova
-sistem obrnutog klatna
-torziono fleksibilni sistemi
MSPROJECT
Postovi: 13
Pridružio se: Uto Nov 29, 2011 12:37 pm

Re: Ploče direktno oslonjene na stubove

Post od MSPROJECT »

Podjela objekta po nosecim sistemima je 'administrativna' podjela koja pomaze manje upucenima da bi usvojili gotove koficijente ponasanja.Realno ponasanje objekta zavisice od konkretne raspodjele krutosti u objektu..koja u vecini slucajeva je nesto 'izmedju'..to 'izmedju' ostaje projektantu da ocijeni svojom inzenjerskom intucijom, iskustvom, zdravom logikom i pravilnom primjenom normi.Ili kao sto rece jedan od najboljih konstruktora danasnjice L.Ney " znam da ce rjesenje konstrukterskog problema biti inventivno i lijepo uvijek kada su moja rijesenje u koliziji sa vecinom preporuka iz pravilnika".
Odgovori