Bočno torzijsko izvijanje UPE profila

Odgovori
Armko
Postovi: 16
Pridružio se: Čet Avg 29, 2013 10:39 pm

Bočno torzijsko izvijanje UPE profila

Post od Armko »

Molim vas da mi objasnite kako Tower računa kritični moment bočno torzijskog izvijanja Mcr za UPE profile opterećene savijanjem oko jače osi. Koeficijenti C1 i C2 su u eurocodeu- 3 definirani samo za simetrične I ili H profile.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Bočno torzijsko izvijanje UPE profila

Post od b.milan »

Propis EC3 EN 1993-1-1 uopste ne propisuje izraz za određivanje Mcr.
Međutim, propis EC3 ENV 1993-1-1 (prednorma) u Aneksu F, daje dovoljno opštu formulu za sračunavanje Mcr koja se ne odnosi samo na dvostruko simetrične preseke (I i H). Taj izraz za Mcr se koristi u programu Tower.

Izraz za Mcr prikazan u Aneksu F može se primenjivati i za preseke simetrične u odnosu na slabiju osu (dakle i za UPE profile) pri šemu se vrednosti koeficijenata C1, C2 i C3 određuju iz tablice, na osnovu oblika dijagrama momenata.
Izraz za Mcr prikazan u Aneksu F je opštiji izraz od onog na kojeg Vi verovatno mislite i koji sadrži samo C1 i C2.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Armko
Postovi: 16
Pridružio se: Čet Avg 29, 2013 10:39 pm

Re: Bočno torzijsko izvijanje UPE profila

Post od Armko »

Mislim da ipak nije baš tako.
ENV 1993-1-1 Annex F daje formulu sa koeficijentima C1, C2 i C3 ali samo za profile simetrične oko slabije os a ne oko jače što su UPE profili koji se primjerice postavljaju kao nosači trapeznog lima na glavne nosače krova hale. Molim da me ispravite ako griješim.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Bočno torzijsko izvijanje UPE profila

Post od b.milan »

U pravu ste kada kažete da Aneks F iz ENV 1993-1-1 ne opisuje postupak proračuna bočno-torzionog izvijanja za profile jednoosno simetrčne oko jače ose kao što su UPE profil.
Mi nismo upoznati da postoji precizan i odobren postupak za proračun bočno-torzionog izvijanja profile jednoosno simetrične oko jače ose. Zbog toga koristimo najpribližniji dostupni postupak a to je opsta formula data u Aneksu F (formula F.1.2.)
Da li Vi znate da li je i na koji način u EN 1993-1-1 definisan postupak proračuna bočno-torzionog izvijanja za takve profile?
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Armko
Postovi: 16
Pridružio se: Čet Avg 29, 2013 10:39 pm

Re: Bočno torzijsko izvijanje UPE profila

Post od Armko »

Da ali ta formula se svodi na onu formulu sa koeficjentima C1 i C2 jer je koeficjent zj=0 za UPE profile opterećene oko jače osi. Ako se računa po toj formuli, dobit će se Mcr koji je veći nego što on zaista je a to nije na strani sigurnosti.
Ne neznam ni jednu formulu po kojoj bi se to moglo računati. Trebalo bi možda pogledati strane neeuropske propise.
Odgovori