Imperfekcije u celicnim tornjevima

Odgovori
Drina
Postovi: 2
Pridružio se: Sub Jul 26, 2014 11:41 pm

Imperfekcije u celicnim tornjevima

Post od Drina »

Zdravo, drage kolege.

Vec duze vreme imam problem sa zadavanjem globalnih imperfekcija pri projektovanju celicnih tornjeva (bavim se projektovanjem celicnih skela). Tj, nije mi bas najjasnija procedura koju mozemo izvesti u tower-u. Prvo cu napraviti kratak uvod u problematiku.

Mislim da je savremeni pristup projektovanju celicnih tornjeva (kao i celicnih konstrukcija uopste) ovakav:
1. Modelira se konstrukcija bez imperfekcija, kako bi se dobile okvirne presecne sile i reakcije.

2. Izvrsi se tzv. "linear buckling analysis" modela iz koraka 1, tj proracun stabilnosti po linearnoj teoriji. Sto se tice tower-a, vidim da je rezultat taj sto su prikazane duzine izvijanja za sve pritisnute elemente, kriticne sile izvijanja, δ-faktor (skoro uvek je min vrednost ovog faktora merodavna).. Takodje, rezultat treba da bude i deformisani oblik konstrukcije usled izvijanja elemenata. Ovo je sada novi (deformisani) model konstrukcije, sa kojim idemo dalje u analizu.

3. Ukoliko npr. koristimo propis Evrokod 3-1, tada usvojimo globalne imperfekcije koje su definisane u tom propisu za nas tip celicne konstrukcije.

4. Sada globalne imperfekcije iz koraka 3 dodamo na deformisani model iz koraka 2. Dobili smo model konstrukcije sa kojim idemo dalje u proracun.

5. Nanesemo opterecenje na model iz koraka 4, i dobijemo presecne sile, pomeranja i reakcije.

6. Nije lose sada ponovo sprovesti "linear buckling analysis" za model iz koraka 4, i dobiti kriticno opterecenje kao i duzine izvijanja elemenata.

7. Izvrsiti dimenzionisanje elemenata konstrukcije npr. prema Evrokodu 3.

Moja pitanja su sledeca:
1. Da li se u tower-u moze za deformisani oblik konstrukcije iz koraka 2 zadati da je to u stvari model sa kojim idemo dalje u proracun? U sustini, da li se deformisani oblik konstrukcije iz koraka 2 moze automatski pretvoriti u staticki model ili moramo rucno vaditi podatke o deformisanom modelu i sami praviti novi model sa takvim deformisanim oblikom.

2. Da li se imperfekcije, koje su pomenute u koraku 3, moraju zadavati rucno (u smislu da sami crtamo takav model) ili u tower-u postoji opcija da se te imperfekcije zadaju tako sto mi nacrtamo idealno prav stap, a onda zadamo programu kakve imperfekcije taj stap treba da poseduje?

Srdacan pozdrav.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Imperfekcije u celicnim tornjevima

Post od b.milan »

1.) Za sada, u programu Tower nije moguce naneti opterecenje na deformisani model. To imamo u planu da uvedemo u skorijoj buducnosti.
2.) Takodje, za saad U Tower-u nema mogucnosti za zadavanje imperfekcije. Nacin na koji ce to biti iplementirano podrazumevace da program sam, automatski, menja geometriju modela (naginje na jednu ili drugu stranu) i sracunava uticaje od spoljasnjeg opterecenja. Da, crtace se prav stap a program ce prema zadatom iznosu imperfekcije menjati koordinate cvorova i vrsiti analizu nad takvim modelom.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Odgovori