Mali savet!

Odgovori
DGI
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Okt 14, 2009 11:55 am

Mali savet!

Post od DGI »

Zdravo svima.

Moj problem je malo cudan ali bih hteo da ga spodelim sa vama, pa ako ima neko da podeli neki savet.

1. Uradio sam projekat za objekt podrum +prizemlje + 1 kat.
2. Objekt je delimicno ukopan,prema ternu.
3. Obodni zidovi u podrumu su armirano betonski.
4. Modeliran je na temeljnu konstrukciju temeli samci i temelnje lente oko obodne konstrukcije.
5. Armirano betonske ploce d=15sm.
6. Redukcija krutosti je 1 - na sve elemente (nije nista redukovano)


- Objekt je uradzen sa povrsinskim osloncima sa ogranicenim stepenima slobode u x i y pravac. Odnosno idealno kruti u ta dva pravca, dok za z pravac uzimam od geomehanickok elaborata koefiient posletlice.
- Modalnu analizu radim sa masama grupisanih u tavanica,gde temeljna konstrukcija je isklucena, odnosno masa iste se prenosi na prvi nivo iznad temelja, odnosno ab ploca prizemlja.
- Multiplikator krutosti oslonaca sam stavio na 1000, kako bih dobio ispravne tonove forme.
- Sprecio sam oscilacije u z - pravcu (racunajuci ih kao zanemarlivih).
- Dobivene su korektne forme oscilacija 0.44 sa 0.42...i krutost objekta je ramnomerna recimo.

- Ondak sprovodi se seizmicka analiza
- VIII stepen
- Multiplikator potpora 1000
- Uklestenje tamo gde treba da bude -3.16 - na nivo podruma
- Tip konstrukcije 1
idt, itd, itd...

Sto je moj problem....
- Nikako projekt ne moze da prodze...
1. Mora da se radi kompletno uklestenje (misleci i na z pravac (idealno kruto))
2. Mora se osloboditi oscilacije u z pravcu
3. Mora se raditi sa multiplikatorom 1
Obrazlozenje - kako bi se dobili merodavni uticaji.

E sad izgubio sam dva dana u spredbi uticaja, postoje razlike koje su minimalne recimo zanemarlivih.
Aramtura koja je usvojena zadovoljava oba tipa modeliranja.
Pa me interesira koi su vasa iskustva oko ovoga... koji je prema vama najispravnii pristup.

(Prema uputstvu towera, ulazni podaci za modalnu analizi i seizmicki proracun vaze samo za ova da modula, ondak se sve radi prema ulaznim podacima,odnosno kako je izmodelirano, ovo naglasavam u odnosu na sprecenje oscilacije u z-pravcu koje sam i zanemario, odnosno radio sam sa tri stepena slobode x,y, i rotacija).

Ako ima neko iskusnii da mi predoci, jeli sam ja zabrljao stvarno sa dinamiku konstrukcija i cisto nacin modeliranja jednog obicnog dvo katnog skeletnog sistema, nacin pristupa i nadam se da sam skontao rad programa.

- Prema upustvu u trazenje po forumu zaklucio sam da se moze slobodno raditi na jedan model, kako za seizmicki tako i za staticki proracun i dimenzionisanje (mislim i na temeljnu konstrukciju - gde se moze izvrziti dimenzionisanje na isti taj model, uzimajuci u obzir koeficient postelice). E sad iskustveno nisam imao vremena da proverim razlike koj mozda se namecu koristeci koeficient postelice u z - pravcu (elasticna podloga) pri dimenzionisanje betonskih elementa kosntrukcije i dali je i koliko izrazeno u odnosu idealno ukljestenih oslonaca i koliko u te razlike prihvatlivi ili ne.

Pozdrav i molio bih ko ima vremena da mi malo obrazlozi stvar.

Pozdrav.
Odgovori