Proračun zidova prema EC8

Odgovori
klik
Postovi: 1
Pridružio se: Čet Okt 03, 2013 12:29 pm

Proračun zidova prema EC8

Post od klik »

Poštovani,
u novom buildu 7234 ste dopunili program s mogućnošću proračuna seizmičkih zidova prema EC8,sukladno paragrafu 5.4.2.4.
Norma traži da se pomakne dijagram momentata savijanja u zidu (''tension shift'') te poprečna sila pomnoži sa faktorom 1.5.
Jedno od mojih pitanja je kako program vrši dimenzioniranje poprečnog presjeka zida sa takvim silama.
Sam postupak određivanja potrebne armature je OK, pogotovo pošto imate i dijagrame interakcije što je odlično međutim moment savijanja i uzdužnu silu bi trebalo provjeravati na slučaj da je uzdužna sila jednom tlačna, a u drugom slučaju vlačna te odabrati kombinaciju koja daje veću armaturu (u modalnoj analizi).
Druga problematika je poprečna armatura (horizontalne šipke u zidu) odnosno u slučaju vlačne sile doprinos betona se isključuje iz nosivosti. Sva poprečna sila se predaje armaturi.
Kod duktilnih zidova opterećenih uzdužnom tlačnom silom treba dokazati i ovijanje kritične zone zida (rubni dio), te usvojiti armaturu za ovijanje. Ovo ne vidim da je uopće spominjano.

Obzirom da je ova naredba aktivna samo za utjecaje u seizmičkim zidovima izračunate statističkim metodama (CQC ili SRSS) i to za proračun prema linearnoj modalnoj analizi zanima me kako ste gore navedenu problematiku riješili prilikom samog dimenzioniranja u sklopu modula zidova.
Isto tako me interesira zašto ova naredba ne radi za čistu statiku kad horizontalne sile zadamo kao vanjske sile. Višemodalna analiza i utjecaji proistekli tom metodom su dosta nepregledni i nije ih jednostavno kontrolirati.

pozdrav
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Proračun zidova prema EC8

Post od b.milan »

klik wrote:... međutim moment savijanja i uzdužnu silu bi trebalo provjeravati na slučaj da je uzdužna sila jednom tlačna, a u drugom slučaju vlačna te odabrati kombinaciju koja daje veću armaturu (u modalnoj analizi).
Da, tako se i sračunava. Vrednosti uticaja (M,T,N) koji se dobijaju kao rezultat seizmičkih dejstava proračunatih multimodalnom analizom su bez znaka. Program automatski (transparentno za korisnika) pravi kombinacije (+M,+N) i (+M, -N ). Sa druge strane, korisnik - prilikom definisanja kombinacija ili sam program, prilikom generisanja šeme kombinovanja, proglašavaju MM seimičke slučajeve opterećenja za opterećenja sa alternativnom prirodom pa se dimenzionisanje sprovodi i sa (-M, -N) i (-M, +N). Kao rezultat se dobija armatura koja zadovoljava i najnepovoljniji slučaj.
klik wrote: Druga problematika je poprečna armatura (horizontalne šipke u zidu) odnosno u slučaju vlačne sile doprinos betona se isključuje iz nosivosti. Sva poprečna sila se predaje armaturi.
U programu Tower, pri određivanju poprečne armature seizmičkih zidova, ne uzima se u obzir nosivost betona na smicanje. Celokupna poprečna se prima armaturom, nezavisno od toga da li je presek pritisnut ili zategnut.
klik wrote: Kod duktilnih zidova opterećenih uzdužnom tlačnom silom treba dokazati i ovijanje kritične zone zida (rubni dio), te usvojiti armaturu za ovijanje. Ovo ne vidim da je uopće spominjano.
Za sada, nema ove vrste provere. U planu nam je dalji razvoj analize seizmičkih zidova.
klik wrote: Isto tako me interesira zašto ova naredba ne radi za čistu statiku kad horizontalne sile zadamo kao vanjske sile. Višemodalna analiza i utjecaji proistekli tom metodom su dosta nepregledni i nije ih jednostavno kontrolirati.
U Tower-u 7 uvedeno je da se neki obican "statički" slučaj opterećenja proglasi "seizmičkim". Osim za prave MM seimičke slučajeve opterećenja ili SRSS kombinacije opterećenja, upotreba proračunske anvelope je omogućena i za takve, "kvazi-seizmičke" slučajeve opterećenja.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Odgovori