Granični uslovi po obodu zidanih zidova

Odgovori
cuki
Postovi: 1
Pridružio se: Pon Sep 02, 2013 8:19 am

Granični uslovi po obodu zidanih zidova

Post od cuki »

Lijep pozdrav!

Zanima me malo više kako ova funkcija radi! Da li uvjek oslobađa iste utjecaje ili zavisi o nečemu?
U uputstvu samo piše da postavlja neophodne uvjete za realno funkcioniranje konstrukcije.
U uputama za Tower 7 na slici koja obješnjava ovu funkciju na spoju zid-ploča sa donje strane otpušten je M1 dok sa gornje strane nije... Zašto? Ako je zidana konstrukcija a ploča je AB nemoguće je ostvariti upetost ako zid nije izveden od armiranog ziđa.
Osobno imam slučaj da modeliram konstrukciju od p+2 sa omeđenim ziđem, pa sam mislilo ručno isključivati utjecaje da mi zidovi nebi bili povezani tokom seizmičkog proračuna pa sam naišao na ovu funkciju kao i na funkciju "mimoilaženje zidova u seizmičkom proračunu". Znači za isti model jednom sam ručno micao ono sto sam mislio da treba maknuti pa sam uključio opciju mimoilaženje a treći put sam uključio "granični uslovi po obodu zidanih zidova". Rezultati za sve 3 su drugačija.... za ručno micanje utjecaja dobio sam vlačne sile sto je nemoguce da mi zid od opeke oprenese pa očito to nije najsretnije riješenje za mimoilaženje sam za najnepogodniji slučaj opterećenja dobio silu oko 0 kN(uzdužnu silu) a za zadnji slučaj bio je tlak. Sad šta je najrealnije kako modelirati zidanu konstrukciju? mogu li se oslanjati na te funkcije?
Hvala!
Odgovori