Konverzija arhitektonskog modela

Odgovori
thenightrider
Postovi: 161
Pridružio se: Pet Avg 25, 2006 4:39 pm
Lokacija: HRVATSKA

Konverzija arhitektonskog modela

Post od thenightrider »

Možete li mi dati neko objašnjenje ove funkcije, obzirom da ga nisam našao u uputstvima? hvala!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2150
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Konverzija arhitektonskog modela

Post od b.milan »

Nazalost, iz odredjenih razloga koje ovd ne bih navodio, propustili smo da u uputstvu opisemo komandu za pretvaranje "Arhitektonskog" u "Staticki" model.
Ta funkcija se prvenstveno koristi za prilagodjavanje geometrije dobijene komandom "IFC Uvoz" (automatski se otvara dijalog nakon IFC Uvoza) ali se moze i pozvati naknadno.

Arhitektonski model - napravljen je u nekom od programa za arhitektonsko projektovanje i vizualizaciju. Glavna karakteristika je realistican izgled. Zahtevani nivio preciznosti unete geometrije ne mora biti veliki. Arhitektonski model cini skup trodimenzionalnih objekata koji kao i u realnosti, ne mogu zauzimati isti prostor (ne mogu se preklapati) vec samo dodirivati.

Staticki model - predstavlja staticki sistem odnosno geometriju proracunskog modela, pogodnu za pretvaranje u mrezu konacnij elemenata. Konacni elementi sa kojima se modelira nemaju zapreminu - grede se modeliraju linijskim a ploce povrsinskim elementima. Radi se sa osama i osnim ravnima i po tim osama i osnim ravnima se vrsi ostvarivanje veza medju elementima.

Postupak pretvaranja geometrije arhitektonskog modela u geometriju statickog modela veoma je slozen i u programu Tower se odvija po principu prepoznavanja karakteristicnih situacija za koje je poznato kako treba da se protumace.
Navescu samo par od tridesetak karakteristicnih situacija koje program Tower obradjuje: produzenje osa greda i stubova do preseka sa osnim ravnima ploca/zidova, pomeranje ose greda ka spoljasnjoj konturi ploce, pomeranje spoljasnje konture ploce do ose ivicne grede...

Medju ove tri slike - obratite paznju na drugu po redu. Ona prikazuje "osnu" geometriju arhitektonskog modela. Ose elemenata se uglavnom ne dodiruju, neki elementi (na primer ploca iznad cilindra) gabaritno prevazilazi konture zidova na koje se oslanja...
Sasvim je jasno da je ovakva geometrija potpuno nepogodna za proracun i analizu. Od te geometrije, pokusava se napraviti staticki model - a rezultat se vidi na slici 3.


Slika
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Odgovori