EC8 4.3.1(7)

Odgovori
NikaAna
Postovi: 4
Pridružio se: Uto Apr 09, 2013 1:44 pm

EC8 4.3.1(7)

Post od NikaAna »

(7) Unless a more accurate analysis of the cracked elements is performed, the elastic flexural and shear stiffness properties of concrete and masonry elements may be taken equal to one-half of the corresponding stiffness of the uncracked elements.

Kako bi se u Toweru 7 moglo navedeno aplicirati? Postoji li neki lakši način od modificiranja karakteristika elemenata ručnim unosom?

Vidjela sam u nekim starijim temama (Tower 5 i Tower 6) da toga nije bilo ali da se planiralo napravit u Toweru 7.
Kez
Postovi: 29
Pridružio se: Sre Avg 18, 2010 12:47 pm

Re: EC8 4.3.1(7)

Post od Kez »

U najnovijem build-u imate u ulaznim podacima za grede,stubove i zidove opciju mnozioci u kojem mozete unijeti faktore redukcije smicucih krutosti/cvrstoca i krutosti/cvrstoca na savijanje za seizmicki proracun.

takodje,za racunanje samo perioda oscilovanja mozete redukovati i "rucno" smanjenjem modula elasticnosti E za linijske elemente i membranski moduo elasticnosti Em za zidove...tako sam makar ja radio dok nije izasao najnoviji build.

pozdrav!
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: EC8 4.3.1(7)

Post od NBM »

Prethodno navedeno je tacno, ali nije naodmet navesti da u Tower-u od verzije 6.0 postoji opcija redukcije krutosti kod seizmickog proracuna. Razlika je ta sto se na ovaj nacin globalno redukuje krutost svim setovima nekog entiteta, kao i sto nije bilo moguce smicucu i torzionu krutost greda redukovati, dok je za povrsinske elementa bila moguca ista redukcija... sve ostalo je isto pri cemu je na ovaj nacin redukcijom moguce smanjiti krutost za 1000x dok je prema ranije navedenoj opciji mnoziocem moguce 100x.
Kez
Postovi: 29
Pridružio se: Sre Avg 18, 2010 12:47 pm

Re: EC8 4.3.1(7)

Post od Kez »

Slazem se sa kolegom NBM, a takodje mislim da je dosta korisnija ova nova opcija sa mnoziocima, iz vise razloga.Jedan od njih je i taj sto mozete zadavati razlicite krutosti istih elemenata,recimo stubova,sto je i 'realno'. Misljenja sam da je dosta plastican pristup u EC8 da se svim elementima redukuje krutost na 50%, i da je to dato vise iz razloga povecanja perioda oscilovanja k-je, tj smanjenja seizmickog opterecenja nego iz razloga 'realnije' raspodjele seizmickuh uticaja medju elementima...Efektivna krutost elemenata zavisi od vise faktora,medju kojima je za stubove a i zidove N sila najdominantniji i nikako ne mogu imati istu krutost stubovi perifernog rama i stubovi unutrasnjeg rama...Isto vazi i za zidove....

Ali to je vec nesto sto sam EC8 trenutno ne zahtijeva,ali je svakako na inzenjeru da sam procjeni.
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: EC8 4.3.1(7)

Post od NBM »

Upravo tako. Prve verzije predstandarda EC8 nisu zahtijevale redukciju krutosti vec se racunalo sa punom krutoscu AB nisprskalog presjeka. Vrlo brzo se shvatilo da je nivo projektne seizmicke sile previsok i cesto se desavalo da dobijenu armaturu nije bilo moguce fizicki smjestiti u presjek(e) iako konstrukcija i njeni elementi u ostalom zadovoljavaju...
Tako da se redukcijom krutosti na 50% zeljelo prvenstveno smaniti nivo seizmicke sile.
Najprecizniji po pitanju redukcije krutosti su novozelendski propisi koji definisu efektivnu krutost u funkciji normalne sile u stubovima i zidnim platnima.
Tako, ko se drzi EC8 jedostavnija je globalna redukcija krutosti a ko zeli vise moze preko mnozioca pojedinacno za svaki set redukovati krutosti.
Kez
Postovi: 29
Pridružio se: Sre Avg 18, 2010 12:47 pm

Re: EC8 4.3.1(7)

Post od Kez »

Obzirom da su i Amerikanci od 2009. uveli nove izraze za krutosti koje su na istom principu kao i one u NZS koje datiraju jos od 1995, vjerovatno ce i EC8 nekada ovo definisati.
NikaAna
Postovi: 4
Pridružio se: Uto Apr 09, 2013 1:44 pm

Re: EC8 4.3.1(7)

Post od NikaAna »

Puno hvala na korisnim odgovorima i mišljenjima! :)
Odgovori