pitanje

Odgovori
projektant2
Postovi: 7
Pridružio se: Čet Avg 04, 2022 2:26 pm

pitanje

Post od projektant2 »

Kolege,
možete mi javiti broj norme JUS-a u kojem je specificirano povećanje mase konstrukcije zbog spojnih sredstava (najčešće 3%)
također u kojem DIN-u je to specificirano?
Hvala!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2140
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: pitanje

Post od b.milan »

Ne postoji norma koja to propisuje. U pitanju je stvar dogovora i prakse.
Sam prikaz uvećanja težine konstrukcije zbog spojnih sredstava, kao i sam iznos uvećanja je opcija u izveštaju koja se moža ali i ne mora koristiti.
Da je to definisano propisom, ne bi se moglo ni isključiti iz izveštaja niti uneti proizvoljan procenat.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
b.milan
Site Admin
Postovi: 2140
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: pitanje

Post od b.milan »

b.milan wrote: Pet Okt 14, 2022 2:56 pm Ne postoji norma koja to propisuje. U pitanju je stvar dogovora i prakse.
Sam prikaz uvećanja težine konstrukcije zbog spojnih sredstava, kao i sam iznos uvećanja je opcija u izveštaju koja se moža ali i ne mora koristiti.
Da je to definisano propisom, ne bi se moglo ni isključiti iz izveštaja niti uneti proizvoljan procenat.
Starije kolege su me ispravile - ovo što sam napisao nije tačno.

Postoji "Pravilnik o tehničkim merama i uslovima za montažu čeličnih konstrukcija" objavljen u Službenom listu SFRJ br 29/70 od 9. jula 1970. godine.
Članovi 151-153 ovog pravilnika propisuju kako se meri i obračunava težina čelične konstrukcije i tu su i navedeni procenti uvećanja težine konstrukcije zbog spojnih sredstava.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Danex
Postovi: 9
Pridružio se: Sre Okt 21, 2015 10:06 pm

Re: pitanje

Post od Danex »

Ovaj dodatak mase za spojna sredstva je sada definisan u Čl.47 aktuelnog Pravilnika za građevinske konstrukcije ("Sl. glasnik RS", br. 89/2019, 52/2020 i 122/2020), koji je važeći i koji je, činom stupanja na snagu, eksplicitno (Čl.99) ukinuo važenje mnogih ranijih Pravilnika iz vremena SFRJ, moguće i ovog gore pomenutog.
Odgovori