Risanje v 3D

Odgovori
BlažG
Postovi: 8
Pridružio se: Čet Sep 02, 2010 2:44 pm

Risanje v 3D

Post od BlažG »

Živjo!

Zanima nas, kako se izriše konstrukcijo v treh dimenzijah. Nikjer ne najdemo opcije, ki bi nam omogočala postavitev palice/pločevine pod kotom, v globino.

Hvala za vsako informacijo!

Lep pozdrav!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Koncepcija programa je takva da crtanje u 3 dimenzije je nesto sto korisnici programa ne moraju da rade.
Sklopovi koje crtate treba da budu ravanske celine - elementi iz drugih ravni se crtaju ili u svojim ravnima ili u vidu preseka na mestima gde presecaju ravan sklopa kojeg crtate.

Programom Metal Studio ne mozete modelirati celu 3D konstrukciju - pristup je takav da odmah crtate crtez koji mozete odstampati pri cemu program daje veliku pomoc u vadjennju detalja, vadjenu preseka, obelezavanju, pozicioniranju, izradi radionickih crteza, specifikaciji...

Logika kojom bi se trebalo voditi u koriscenju programa Metal Studio bi trebalo da je ista ona iz doba kada su se crtezi metalnih konstrukcija crtali rucno ali uz koriscenje neuporedivo vece mogucnosti i pomoci.


Mi cemo u daljem razvoju programa Metal Studio napraviti neke pomake prema 3D unosu elemenata ali necemo preci granicu i otici u 3D modelovanje - mi zelimo da nam program i dalje bude orijentisan na crtanje a ne na modelovanje.

U slucaju da imate nekih poteskoca i ne mozete jos uvek pronaci nacin da programom predstavite ono sto vam je potrebno, slobodno nam se obratite - napravite neku skicu a mi cemo Vam ukazati na nacin kako bi to moglo da se uradi sa programom.
Skicu nam mozete poslati na nas email ili bi je mogli posaviti ovde na ovom mestu.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
BlažG
Postovi: 8
Pridružio se: Čet Sep 02, 2010 2:44 pm

Post od BlažG »

Problem se pojavi, ker je večina jeklenih nadstrešnic v naklonu. Zaradi tega je treba dolžine elementov pod kotom preračunavati na roke in risati reprezentativne profile. Risanje detajlov, kjer so zrisane reprezentativne palice/pločevine je zaradi tega težje, ker se v detajlih reprezentativne palice/pločevine ne izrišejo.

Zanima nas, če obstaja kakšen pameten način za risanje elementov pod kotom, naprimer vešalke, zavetrovanja, ostrešja, ... Ugotovili smo, da je risanje profilov pod kotom v 3D načinu možno, vendar je zamudno in težko.

Ali se v prihodnosti obeta kakšen update, kjer bi bilo možno generirati posamezne okvirje (tako kot v TOWER-ju) za risanje "v globino".

Lep pozdrav!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Sasvim je uobicajeno da se konstrukcija sastoji ode elemenata koji su u nagibu. Svaka konstrukcija krova ima kose stapove. Za takve konstrukcije, rucno racunanje duzina stapova koji se vide u nagibu i crtanje reprezenata nije nacin sa kojim treva raditi u programu Metal Studio.

Stapove treba crtati u onom pogledu u kojem se ti stapovi vide u pravoj duzini odnosno u izgledu. Tako nacrtane stapove mozete iskoristiti za dobijanje ostalih pogleda - odozgo ili sa strane.

Pomenuli ste program Tower - da li umesto skice koju sam predlozio da nam dostavite, mozete programom Tower napraviti mali 3D model - i njegov renderovan prikaz postaviti ovde ? Ili, mozete nam poslati taj model iz Tower-a a mi cemo ga iskoristiti i napraviti crteze u Metal Studiju i prikazati Vam rezultat ?

Tacno je da je crtanje u 3D tesko ali Metal Studio i nije program sa kojim treba crtati u 3D. Programom je to donekle omoguceno, ali ne bi trebalo da uopste dolazite u situaciju kada je to neophodno.


Programom Metal Studio treba da dobijete mogucnost da prostornu konstrukciju (a skoro sve konstrukcije su prostorne) nacrtate pomocu nekoliko 2D ravanskih modela/crteza.

Program Metal Studio nece promeniti osnovnu koncepciju sa kojom je zamisljen i postati program kod kojeg se prvo formira 3D model a onda iz tog modela generisu crtezi za stampanje. Takvih 3D programa ima mnogo, neki od njih su veoma kvaliteni i imaju velike mogucnosti, mnogo vece od programa Metal Studio. Ali, mi mislimo da moramo zadrzati osnovnu prednost nad njima a to su jednostavnost upotrebe zbog dvodimenzionalnog crtanja i velike fleksibilnosti u procesu finalizacije crteza.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
BlažG
Postovi: 8
Pridružio se: Čet Sep 02, 2010 2:44 pm

Post od BlažG »

Problem je, ker je v naklonu samo nekaj elementov (npr. lege in zavetrovanje). Če so lege različnih dolžin, bi bilo treba za vsako lego zrisati svoj 2D prerez. Podoben problem je pri zavetrovanju v nivoju ostrešja. Ker sta samo 2 palici, je zamudno risati nov 2D prerez. Na spodnjih dveh slikah je prikazana nadstrešnica, o kateri govorim. Z rdečo barvo so risani reprezentativne palice.

Ne znam vstaviti slike. Če dam link, mi javi napako.

Lep pozdrav!
BlažG
Postovi: 8
Pridružio se: Čet Sep 02, 2010 2:44 pm

Post od BlažG »

img413.imageshack.usSLASHiSLASHzajetaslika1.pngSLASH
img413.imageshack.usSLASHiSLASHzajetaslika2.pngSLASH
armtow
Postovi: 20
Pridružio se: Sre Mar 02, 2011 2:54 pm

Re: Risanje v 3D

Post od armtow »

Pozdravljeni,
ali lahko nekdo nariše 2D načrt za objekt, ki je prikazan na slikah.
Dimenzije niso važne, zanima me princip izdelave načrta.
https://drive.google.com/file/d/0B0gAFT ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B0gAFT ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B0gAFT ... sp=sharing

LP armtow
armtow
armtow
Postovi: 20
Pridružio se: Sre Mar 02, 2011 2:54 pm

Re: Risanje v 3D

Post od armtow »

Ni junaka :-(
Ali lahko kdo pokaže kakšen načrt objekta v celoti - kako je naredil celoten objekt z Metal Studio? B.milan?
armtow
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Risanje v 3D

Post od b.milan »

armtow wrote:Ni junaka :-(
Ali lahko kdo pokaže kakšen načrt objekta v celoti - kako je naredil celoten objekt z Metal Studio? B.milan?
Poštovani,
pitanje koje ste postavili je previše uopšteno a odgovor na njega nije baš pogodan za ovaj forum.
Program Metal Studio je prvenstveno namenjen za crtanje u 2D ali i poseduje određene mogućnosti crtanja i u 3D.

Ako tražite program sa kojim želite nacrtati ceo model u 3D pa od tog modela napraviti crteže - onda Metal Studio nije program Vašeg izbora.

Inače, ovaj model čiju ste sliku postavili se veoma lako može nacrtati u Metal Studiju - razlaganjem na ravanske delove - ramove (koji se u programu zovu "sklopovi").
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
armtow
Postovi: 20
Pridružio se: Sre Mar 02, 2011 2:54 pm

Re: Risanje v 3D

Post od armtow »

Hvala za odgovor.

Vse to mi je jasno. Razumem, da program ni namenjen 3D risanju.

Jaz želim videti samo en primer takega načrta (komplet načrt) napravljenega v 2D, da vidim postopek risanja.

Hvala!
armtow
Odgovori