3D oblikovanje štapa

Odgovori
Anton
Postovi: 4
Pridružio se: Sub Jul 24, 2010 2:09 pm
Lokacija: Split

3D oblikovanje štapa

Post od Anton »

Poštovani, imam tri pitanja-prijedloga:

1.Čini mi se da nije moguće trodimenzionalno oblikovati štap u 2D(u 3D-u mi se ruši sustav jer mi fail ima puno elemenata)?Htio bih oblikovati štap koji mi je odrezan pod kutovima u dvije različite ravnine!Prijedlog-moželi se dodati opcija da pri vađenju presjeka element bude materijalan odnosno da se može oblikovati, pa ga možemo rotirati s obzirom na njegovu os i odsijecat mu dijelove kako želimo te konačno dobijemo trodimenzionalno oblikovan štap?

2.Može li se dodati opcija računanja ukupne razvijene površine štapova i limova,jer mi izvođač to zahtjeva kako bi znao kolko će se cinka potrošit na pocinčavanje?

3.Može li se uvesti takav način označavanja svih elemenata da nam se u svakom novom sklopu elementi koji nam se ponavljaju iz drugih sklopova automatski imenuju istom oznakom(kao i u drugim sklopovima)?
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: 3D oblikovanje štapa

Post od b.milan »

Anton wrote: 1.Čini mi se da nije moguće trodimenzionalno oblikovati štap u 2D...
Slika

Nacin za 3D oblikovanje krajeva stapa mozda nije previse elegantan ali je prilicno jednostavan.
Nacrtajte jedan novi stap, oblikujte ga kako mozete iz tog pogleda. Zatim komandom "Postojeci stap", postavite jos jedan stap iste pozicije, ali sada unesite zeljeni ugao u polje "Rotacija poprecnog pogleda". Kada postavite taj stap na crtez mozete i njega oblikovati po zelji.
Na slici koju sam postavio vide se tri instance jedne pozicije stapa kod koga je oblikovanje (komandom "Zadavanje rupe" izvrseno iz dva pravca). Koristio sam komandu "Zadavanje rupe" kao najopstiju, inace, mogla se koristiti i neka druga komanda za oblikovanje.

Anton wrote: 2.Može li se dodati opcija računanja ukupne razvijene površine štapova i limova,jer mi izvođač to zahtjeva kako bi znao kolko će se cinka potrošit na pocinčavanje?
U specifikaciji stapova i limova postoje sledece kategorije: "Povrsina obradjena po komadu", "Povrsina neobradjena po komadu", "Ukupna povrsina obradjena" i "Ukupna povrsina neobradjena". Ovo sluzi za ono sto je Vama potrebno. Razlika izmedju "obradjeno" i "neobradjeno" je u tome da li se u obzir uzimaju oblikovanja krajeva stapova i otvori. "Obradjena" povrsina je uvek manja od "neobradjene". Isto postoji i kod tezine - imamo "neobradjenu" i "obradjenu" tezinu.

Anton wrote: 3.Može li se uvesti takav način označavanja svih elemenata da nam se u svakom novom sklopu elementi koji nam se ponavljaju iz drugih sklopova automatski imenuju istom oznakom(kao i u drugim sklopovima)?
Na tome radimo vec duze vreme ali tu mogucnost jos nismo pustili jer imamo nekih malih nedoumica. Prakticno, program ce omogucavati da jednaki elementi (i stapovi i limovi) iz razlicitih sklopova dobiju isti redni broj pozicije. To ce se vrsiti u dijalogu "Baza pozicija" u okviru "Sortiranja"


IZVINJAVAMO SE ZBOG ZASTOJA U UREDJIVANJU FORUMA DO KOJEG JE DOSLO ZBOG KOLEKTIVNOG GODISNJEG ODMORA U RADIMPEX-U U PERIODU OD 24.07 do 09.08.2010.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Anton
Postovi: 4
Pridružio se: Sub Jul 24, 2010 2:09 pm
Lokacija: Split

RE:

Post od Anton »

OK b.milan zahvaljujem!
statik
Postovi: 54
Pridružio se: Pon Okt 26, 2009 6:30 pm

Re: RE:

Post od statik »

Na tome radimo vec duze vreme ali tu mogucnost jos nismo pustili jer imamo nekih malih nedoumica. Prakticno, program ce omogucavati da jednaki elementi (i stapovi i limovi) iz razlicitih sklopova dobiju isti redni broj pozicije. To ce se vrsiti u dijalogu "Baza pozicija" u okviru "Sortiranja"
Pa to mi kazi, zemljace!
Anton
Postovi: 4
Pridružio se: Sub Jul 24, 2010 2:09 pm
Lokacija: Split

Post od Anton »

Pokusao sam nekoliko puta oblikovat štap, mislim da sam pritom iscrpio sve mogućnosti a nisam uspio napravit šta mi treba.
Crtež koji si prikazao na postu prije b.milane dobro reprezentira mogućnosti ali nemogu oblikovat štap ukoso odrezan u dvije ortogonalne ravnine.

Pokušao sam stavit sliku ali mi neide pa ću ukratko opisat, štap recimo 200/200 stoji u prostoru pod različitim nagibom u odnosu na glavne ravnine i veže se na štap koji je u prostoru horizontalan pa je spoj ta dva štapa prostoran, ako izdvojim element s obzirom na glavne osi štapa trebalo bi ga odrezat pod dva različita ortogonalna kuta(ti rezovi idu pod kutem,znači ukoso) a čini mi se da to nije moguće tako napravit?

Imam još jedan prijedlog,dali se može napravit iskaz po elementima npr. da se vidi određeni element u koje sve sklopove ide,koliko komada,težina i slično, jer kad ima veći broj sklopova u radionici nastane konfuzija a ovako se odmah zna koji će se element stavit na koju "hrpu" i koliko komada?

Zahvaljujem na odgovoru!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Postavljanje slika na forum nije tesko, evo uputstva:

http://www.radimpex.rs/forum/viewtopic.php?t=1073


Dok ne dodju vase skice - da li je mozda ovo ono sto zelite da dobijete:
Slika


Vas predlog o iskazu (rekapitulaciji po elementima) je veoma koristan - vec smo krenuli da radimo nesto u tom pravcu (numerisanje pozicija - dodela jednakih brojeva pozicija jednakim pozicijama iz razlicitih sklopova) pa ce ovo sto ste Vi predlozili biti logican nastavak.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Odgovori