Geometrija štapova

Odgovori
ivicajimi
Postovi: 1
Pridružio se: Čet Jun 03, 2010 1:05 pm
Lokacija: Niš

Geometrija štapova

Post od ivicajimi »

Za početak, sve pohvale. Isprobao sam na kratko demo verziju - odlično je. Imam samo par pitanja/predloga u vezi programa:

1. Proizvoljni preseci štapova: koliko sam video, presek štapa se zadaje samo po tipskoj šemi (profili, kružni, otvoreni...). Da li je moguće definisati proizvoljni poprečni presek štapa od postojećih profila/preseka (nešto slično kao u Tower-u (ako se ne varam)? Primer za ovo mi je bio tzv. šeširasti presek.

2. Promenjivi presek štapa: čini mi se da ovu opciju nisam primetio, a mislim da bi bila korisna

3. Višedelni štapovi (ramovski i rešetkasti): veća automatizacija procesa crtanja i definisanja ovakvih štapova bi bila verovatno mnogo korisna. Npr. u definisanju višedelnog štapa, ramovskog tipa, da se zada geometrija i razmak veza.

4. Da li postoji mogućnost veće povezanosti programa sa npr. Architectural Desktop (da su u ovom programu iscrtani štapovi, sa zadatim stilovima-presecima, a da se dalja obrada veza i detalja izvrši u Metal Studiu)
b.milan
Site Admin
Postovi: 2149
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Hvala na lepim recima i pohvalama na racun programa - to nam govori da smo na dobrom putu, a ja Vam mogu reci da jos mnogo toga tek treba da se uradi i da ce program bii jos bolji.

1) Proizvoljni prseci stapova - da, vecinu posla smo vec uradili ali smo u ovim prvim verzijama onemogucili rad sa proizvoljnim poprecnim presecima - jos neke stvari treba da se zavrse i uoblice pa ce i to biti puseno. Inace - to je u Metal Studiju zamisljeno bukvalno po principu proizvoljnih tankozidnih preseka iz Towera 6.

2) Promenljivi poprecni presek - nece ga ni biti. Zakljucili smo da je formiranje stapa promenjivog poprecnog preseka mnogo lakse putem direktnog crtanja nego pomocu parametarskog zadavanja. Pod direktnim crtanjem podrazumevam crtanje stapa konstantnog poprecnog preseka a onda njegovo modifikovanje uz pomoc ravni odsecanja.
Uskoro ce biti pustena mogucnost da se stap koji ima poprecni presek "zavarenog" tipa - T, I, otvoreni, sanducasti - na crtez postave razlozeno na ploce - razdvojeno rebra i nozice, svaki deo ce biti druga insanca/ iste ili razlicite pozicije, stapa pravougaone geometrije (prakticno - kao lim). Onda ce se moci brisati "nozica", zasebno zasecati rebro, menjati debljina svakoga od njih ....

3) Veca automatizacija u ovom slucaju znaci veca specijalizacija. Veca specijalizacija je manja opstost i manja ekonomicnost programiranja.
To znaci da postoji veoma mnogo tipova visedelnih preseka, a za svaki od njih postoji nekoliko varijanti definisanja ispune. Svaka varijanta zahteva svoj poseban kod, pravljenje dijaloga sa 'preview'-om svake od varijanti...
Mislim da da nije realno da se pozabavimo nekim usko-specijalnim resenjima za ovu konkretnu svar. Jedino sto sam pronasao da stoji u nasim planovima a moze da se odnosi na ovo sto ste pitali je wizard za (naknadno) postavljanje veznog lima na izabranom mestu visedelnog stapa (lim koji medjusobno povezuje dva elementa iz stapa visedelnog preseka)- to je malo opstija stvar. kada je vec o wizard-ima rec, imacemo nekoliko slicnih wizard-a za cesto koriscene detalje, jedan od njih je i za limove ukrucenja na rebrima I nosaca (na primer).

4) E, o ovome, iskren da budem, uopste nismo razmisljali. To mi se ne cini nimalo lakim poslom. Mi moramo napraviti neki "prepoznavac" koji bi prepoznavao solide (jer u takvom obliku mi mozemo da 'vidimo' te elemente iz AD-a) i odredjivao koji je to presek u stvari. Cini i se da je taj postupak bez potpunog poznavanja struktura podataka koje se koriste u AD apsolutno nemoguc. I kada bi smo imali detaljnu specifikaciju struktura, mislim da bi to bilo previse tezak programerski posao za koji nema neke preke potrebe.

U svakom slucaju hvala na svim predlozima, sve sto Vi predlazete mi belezimo, analiziramo, merimo i procenjujemo.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Odgovori