Metal Studio - prijedlozi

cokia
Postovi: 4
Pridružio se: Pet Maj 28, 2010 10:49 am

Metal Studio - prijedlozi

Post od cokia »

Prvo da uputim cestitke za Metal Studio. Program je odlican.
Trenutno sam u fazi ispitivanja DEMO verzije. Vrtim je vec par dana. Mogu da uputim samo pohvale, ali da ne bi bilo pretjerano evo i par prijedloga.

Nisam vidio da postoji obrada veze pod pravim uglom tzv. "upasivanje", bilo da se radi o vezi profil-profil ili da se radi o vezi lim-profil. Dobro bi bilo u nekoj od narednih verzija doraditi i ovaj nacin oblikovanja krajeva stapa i oblikovanja limova.

Kod zavrtnjeva bi dobro bilo opciono postaviti mogucnost izbora dvije navrtke, kao i podloske koja je obavezni element u paketu veze.

Pozdrav.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Hvala na lepim recima i pohvalama programa - drago nam je i mnogo nam znaci.

Nisam bas siguran da sam ispravno razumeo na koju vrstu veze pod pravim uglom mislite ("upasivanje") - mozete li nam malo detaljnije opisati ili poslati/postaviti neku sliku ?

Sto se tice dve navrtke za zavrtnjeve, to cemo obavezno ubaciti, odavno nam je u planu ali nikako da uradimo od drugih stvari.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
statik
Postovi: 54
Pridružio se: Pon Okt 26, 2009 6:30 pm

Post od statik »

Molio bih da razmotrite sledeca pitanja i predloge:
1. Nisam siguran da li negde gresim ali cini mi se da su u komandi "parametri" velicine simbola kotnih linija i velicine teksta kota limitirani na male vrednosti pa vas molim da to proverite. Cak i kad ih postavim na maksimalne vrednosti ispadaju jako male na crtezu (npr. za neki ram u razmeri 1:25) .
2.Kao sto postoji komanda "zadavanje ravni odsecaja stapa" mislim da bi bilo korisno napraviti i odgovarajucu komandu "zadavanje ravni odsecanja lima"
3.Mozda ne bi bilo lose kreirati alatku za postavljanje visinskih kota na crtezu (npr. definise se relativna kota 0.00 a dalje se "klikanjem" po visini automatski ispisuju visinske kote).
Pozdrav.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

statik wrote: 1. Nisam siguran da li negde gresim ali cini mi se da su u komandi "parametri" velicine simbola kotnih linija i velicine teksta kota limitirani na male vrednosti pa vas molim da to proverite. Cak i kad ih postavim na maksimalne vrednosti ispadaju jako male na crtezu (npr. za neki ram u razmeri 1:25) .
Ispitacemo i podesicemo velicinu. Da li mozete da potvrdite da radite sa razmerom 1:25 i odnosom 1 ACU = 1 cm ili 1 ACU = 1 m ?
statik wrote: 2.Kao sto postoji komanda "zadavanje ravni odsecanja stapa" mislim da bi bilo korisno napraviti i odgovarajucu komandu "zadavanje ravni odsecanja lima"
Limovi nemaju geometriju linijske prirode - malo bi teze bilo definisati u kojem pravcu treba produzavati lim (osim ako lim nije pravougaonog oblika). Za potpuno proizvoljno odsecanje i oblikovanje lima namenjena je komanda "Oblikovanje ->Zadavanje rupe".
statik wrote: 3.Mozda ne bi bilo lose kreirati alatku za postavljanje visinskih kota na crtezu (npr. definise se relativna kota 0.00 a dalje se "klikanjem" po visini automatski ispisuju visinske kote).
Hvala za ovo, i mi smo vec mislili o tome - alatka za postavljanje visinskih kota je predvidjena za implementaciju u najskorijem roku.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Metal Studio - prijedlozi

Post od b.milan »

cokia wrote: Nisam vidio da postoji obrada veze pod pravim uglom tzv. "upasivanje", bilo da se radi o vezi profil-profil ili da se radi o vezi lim-profil. Dobro bi bilo u nekoj od narednih verzija doraditi i ovaj nacin oblikovanja krajeva stapa i oblikovanja limova.
Slika

Ova vrsta oblikovanja je predvidjena za sledecu fazu razvoja programa Metal Studio (narednih 3-4 meseca) - nesto slicno vec imamo (oduzimanje jednog od drugog entiteta na mestu prodora) ali ovo je malo kompleksnije i bice reseno po principu Wizard-a - specijalizovanog bas za ovaj tip veze.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
statik
Postovi: 54
Pridružio se: Pon Okt 26, 2009 6:30 pm

Post od statik »

b.milan wrote:
statik wrote: 1. Nisam siguran da li negde gresim ali cini mi se da su u komandi "parametri" velicine simbola kotnih linija i velicine teksta kota limitirani na male vrednosti pa vas molim da to proverite. Cak i kad ih postavim na maksimalne vrednosti ispadaju jako male na crtezu (npr. za neki ram u razmeri 1:25) .
Ispitacemo i podesicemo velicinu. Da li mozete da potvrdite da radite sa razmerom 1:25 i odnosom 1 ACU = 1 cm ili 1 ACU = 1 m ?
Ja crtam tako da mi je jedinica u modelu jednaka 1mm.

Ali generalno, gotovo sam siguran da su ovi parametri ograniceni na male vrednosti.
statik
Postovi: 54
Pridružio se: Pon Okt 26, 2009 6:30 pm

Post od statik »

Pardon!
Ispravljam se! Promakao mi je faktor pocetne razmere.
Izvinjavam se na uznemiravanju.
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

statik wrote: 3.Mozda ne bi bilo lose kreirati alatku za postavljanje visinskih kota na crtezu (npr. definise se relativna kota 0.00 a dalje se "klikanjem" po visini automatski ispisuju visinske kote).
Pozdrav.
Predlog je vrlo dobar, a treblo bi da bude onda i u Armcad-u.

Mada mislim da ova funkcija bi bila potrebna da postoji u samom AutoCad-u. Nema, barem nisam jos sreo. Visinske kote bi trebale da budu takve da imaju definisanu jednu tacku (grip) kao reperna i ostale tacke (kolko zelimo) visinake tacke. Kada visinske tacke (gripove) pomerimo onda bi se i ispisana vrednost trebalo da se menja paralelno. Ako bi pomerili grip koji definise tacku nula to bi imao uticaj na sve visinske kote koje su vezani za tu visinsku kotu. Ovo vrlo lepo funkcionise u Nemetschek Allplan-u. Ne zanm zasto jos nema u Autocad-u. Ili ima??
statik
Postovi: 54
Pridružio se: Pon Okt 26, 2009 6:30 pm

Post od statik »

Astrodome wrote: Mada mislim da ova funkcija bi bila potrebna da postoji u samom AutoCad-u. Nema, barem nisam jos sreo. Visinske kote bi trebale da budu takve da imaju definisanu jednu tacku (grip) kao reperna i ostale tacke (kolko zelimo) visinake tacke. Kada visinske tacke (gripove) pomerimo onda bi se i ispisana vrednost trebalo da se menja paralelno. Ako bi pomerili grip koji definise tacku nula to bi imao uticaj na sve visinske kote koje su vezani za tu visinsku kotu. Ovo vrlo lepo funkcionise u Nemetschek Allplan-u. Ne zanm zasto jos nema u Autocad-u. Ili ima??
Ja sam video bar jednog coveka koji je to za sebe isprogramirao u A-cad-u ali tad me to nije zanimalo pa nisam kupio stos.
U svakom slucaju (mada o tome ne znam nista) on je tvrdio da se to lako da napraviti.
Dancob
Postovi: 12
Pridružio se: Uto Maj 11, 2010 6:03 pm

Post od Dancob »

Kada radim import od Tower na neki 3d model. On ubacuje u metal studio samo jedan pogled.

Mislim da bi bilo dobro da Matalstudio ubaci sve strane i plus sve dodatne poglede iz Towera.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Dancob wrote:Kada radim import od Tower na neki 3d model. On ubacuje u metal studio samo jedan pogled.

Mislim da bi bilo dobro da Matalstudio ubaci sve strane i plus sve dodatne poglede iz Towera.
Model koji iz Tower-a ulazi u Metal Studio sadrzi samo "sirovu" geometriju stapova - nema oblikovanja krajeva stapova, nema veznih limova, nema spojnih sredstava...
Automatsko generisanje vise pogleda za takav neobradjen i nekompletan model ne bi bilo bas od neke koristi. Uostalom, Vi sami i mozete veoma lako, pozivajuci komandu "Vadjenje preseka" (sa dubinom) dobiti prikaz modela sa koje god strane zelite.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
statik
Postovi: 54
Pridružio se: Pon Okt 26, 2009 6:30 pm

Post od statik »

Pozicioniranje.
Logika predvidjenog pozicioniranja je da u svakom novom sklopu pozicioniranje krece od 1 (jedinice). Ovo je moguce menjati ali tako sto se za svaki novi element mora manuelno definisati njegova nova (zeljena) pozicija.
Imati, npr, pos 2,3,4 u svakom sklopu konstrukcije (npr. sklop "stub", sklop "rigla", sklop "spreg"...) za proizvodjaca i montazera konstrukcije zna predstavljati vrlo veliku komplikaciju. On (proizvodjac) - uglavnom - zeli jednu oznaku za jedan proizvodni element.
U tom smislu, molim vas da razmislite o uvodjenju opcije koja bi bila slicna onoj u "Tower"-u: "plan pozicija-numerisati pozicije-pocetni broj", gde je od kljucnog znacaja mogucnost da se sa pozicioniranjem krene od proizvoljno definisanog broja (npr. 60).
-Kao moguca podvarijanta namece se opcija da pozicije u svakom novom sklopu krecu od 1 (jedinice) ali da se omoguci da se uz iste pozicije automatski pridruzi odredjeni prefiks,sufiks i sl.
Tako bi - na primer - sklop "stub" mogao imati pozicije s1, s2, s3...(ili 1s, 2s, 3s...), sklop "rigla" pozicije r1,r2,r3... (1r, 2r,3r...) i tome sl.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Podrska za nacin obelezavanja koji ste opisali vec postoji - to su takozvane dodatne oznake. Dodatna oznaka je neki (kratki) niz znakova koji se moze ispisati ispred iza ili umesto rednog broja pozicije.

Dodatna oznaka se moze zadati za svaku od pozicija stapova i limova.
Nedostatak ove koncepcije u odnosu na Vas predlog je u tome sto se sada mora rucno unositi dodatna oznaka za svaku od pozicija unutar jednog sklopa - na primer ako imate sklop 'stub' i u njemu 15 pozicija stapova i limova morali bi ste 15 puta uneti slovo 's' - za svaku poziciju ponaosob.

Razmaramo ideju da svaki sklop dobije mogucnost definisanja svoje "dodatne oznake" koja bi se ispisivala ispred ili iza oznake pozicije.

Prenumeracija pozicija - uz mogucnost da pocetni broj pozicije krece od nekog proizvoljnog broja vec postoji - to se izvodi unutar - "Baza pozicija -> Sort"
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
statik
Postovi: 54
Pridružio se: Pon Okt 26, 2009 6:30 pm

Post od statik »

Ne znam da li je sledeći predlog izvodljiv ali molio bih da o njemu razmislite. Naime, na jednom crtežu često se javlja potreba da deo pozicija ide u specifikaciju materijala dok je izvestan broj elemenata sa crtežu već specificiran u nekoj drugoj specifikaciji pa ga je na konkretnom crtežu potrebno isključiti iz specificiranja. Kako na jednom crtežu broj jednih i drugih elemenata može biti vrlo velik, vrlo je velika i mogućnost da pojedinie pozicije koje smo trebali, ne uvrstimo u specifkaciju (čekiranjem u predviđenom prozoru) i - obrnuto.
U tom smislu, od velikog bi značaja bila mogućnost da već u toku izrade crteža stalno - na neki način - imamo markirane pozicije koje ulaze (ili ne ulaze) u specifikaciju tako da crtač u svakom trenutku ima pregled situacije i po potrebi interveniše na mestima na kojima je došlo do previda.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

statik wrote:Ne znam da li je sledeći predlog izvodljiv ali molio bih da o njemu razmislite. Naime, na jednom crtežu često se javlja potreba da deo pozicija ide u specifikaciju materijala dok je izvestan broj elemenata sa crtežu već specificiran u nekoj drugoj specifikaciji pa ga je na konkretnom crtežu potrebno isključiti iz specificiranja. Kako na jednom crtežu broj jednih i drugih elemenata može biti vrlo velik, vrlo je velika i mogućnost da pojedinie pozicije koje smo trebali, ne uvrstimo u specifkaciju (čekiranjem u predviđenom prozoru) i - obrnuto.
U tom smislu, od velikog bi značaja bila mogućnost da već u toku izrade crteža stalno - na neki način - imamo markirane pozicije koje ulaze (ili ne ulaze) u specifikaciju tako da crtač u svakom trenutku ima pregled situacije i po potrebi interveniše na mestima na kojima je došlo do previda.
Jedan od mehanizama za slicnu namenu vec postoji - dijalog za vidljivost omogucava postavljanje filtera vidljivosti - "samo entiteti koji idu u specifikaciju" i "samo enteti koji ne idu u specifikaciju"
Ako imate neki predlog gde i kako da uvedemo ovo oznacavanje (mozda u bazi pozicija ?) mi bi smo to rado culi.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Odgovori