Zvanican pocetak programa Metal Studio

Odgovori
b.milan
Site Admin
Postovi: 2150
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Zvanican pocetak programa Metal Studio

Post od b.milan »

Poštovani korisnici i posetioci ovog foruma.

Radimpex Software sa ponosom objavjuje zvanični početak programa Metal Studio. Prva zvanična verzija nosi oznaku Build 1020.

Nakon više od osamnaest meseci razvoja došli smo do trenutka kada program stvarno može ugledati svetlo dana.
Naravno, rad na razvoju programa jos nije završen i u planu nam je da još mnogo toga uradimo.

Osim onoga što smo mi planirali, sigurno je da će biti mnogo stvari koje ćemo uraditi na osnovu sugestija i predloga korisnika, kako bi unapredili i usavršili funkcionisanje programa. Period uhodavanja programa iskoristićemo za promociju programa i analizu povratnih informacija koje budemo dobijali od korisnika.

Za vreme promotivnog perioda, program ce se prodavati po posebnoj, promotivnoj ceni.

Objavljen je i besplatni funkcionalni DEMO programa Metal Studio kojeg mozete preuzeti sa stranice Download naseg sajta.(http://www.radimpex.rs/download.php?id=4&lang=sr)

Srdacan pozdrav,
Radimpex Software
Last edited by b.milan on Sre Jul 07, 2010 11:52 am, edited 1 time in total.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
statik
Postovi: 54
Pridružio se: Pon Okt 26, 2009 6:30 pm

Post od statik »

Imate li u planu, osim onlajn tutorijala, izraditi i postaviti pdf verziju lekcija?
b.milan
Site Admin
Postovi: 2150
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

statik wrote:Imate li u planu, osim onlajn tutorijala, izraditi i postaviti pdf verziju lekcija?
Nazalost ne. U planu nam je izrada jos nekoliko tutorijala cime bi gotovo sva funkcionalnost programa bila pokrivena. Cini nam se da bi PDF tutorijali bili prilicno glomazni i teski, kako nama za pravljenje, tako i korsnicima za pracenje. Pravljenje jednog tutorijala je po obimu posla i vremena jednako pravljenju 3-4 filma.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
statik
Postovi: 54
Pridružio se: Pon Okt 26, 2009 6:30 pm

Post od statik »

Moze li se bar omoguciti download filmova za pregled u nekom od plejera nezavisno od onlajn konekcije?
b.milan
Site Admin
Postovi: 2150
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Upravo smo na Download stranicu postavili link za preuzimanje "Lekcija i Tutorijala" - sada je moguce gledati filmove i off-line.

Evo direktnog linka:
http://www.radimpex.rs/downloads/metalstudiolekcije.exe
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
statik
Postovi: 54
Pridružio se: Pon Okt 26, 2009 6:30 pm

Post od statik »

OK. Hvala!
statik
Postovi: 54
Pridružio se: Pon Okt 26, 2009 6:30 pm

Post od statik »

Eh, malo o prvim utiscima.
U 2D (za sada) sve lepo funkcionise.
Problemi, medjutim, nastaju kad vise poprecnih 2D ramova slozim u 3D model. Roznjace se jos i nekako sloze ali: spregovi, limovi za prikljucak stapova krovnih spregova...za ovo jos uvek nemam resenja.
Po analogiji sa Tower-om (mada znam da ovakve analogije nije uputno praviti), idealno bi bilo kad bismo mogli formirati proizvoljne kose ravni u kojima je dalje moguce iscrtavati elemente te - na taj nacin - popunjavati 3D model. Ili je to, u stvari, moguce samo sto ja ne vidim.
Bilo-kako-bilo, nadam se da cemo uskoro videti jos neki film koji se bavi - izmedju ostalog - gore izlozenom tematikom.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2150
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

statik wrote: Problemi, medjutim, nastaju kad vise poprecnih 2D ramova slozim u 3D model

...idealno bi bilo kad bismo mogli formirati proizvoljne kose ravni u kojima je dalje moguce iscrtavati elemente te - na taj nacin - popunjavati 3D model.
Za razliku od ostalih programa koji sluze istoj nameni, program Metal Studio nije orijentisan na 3D modeliranje. Metal Studio je program za crtanje, i to crtanje odmah. U Metal Studiju se modeliraju 2D sklopovi koji u sebi sadrze 3D elemente - ta trodimenzionalnost omogucava vadjenje preseka, prikazivanje pogleda sa druge strane, vadjenje detalja...

Programa (odlicnih) koji se zasnivaju na pravom 3D modeliranju ima dovoljan broj na trzistu, znamo koje su njihove prednosti i mane. Smatrali smo da ne treba da pravimo jos jedan medju njima. Mi smo krenuli da pravimo nesto potpuno novo, mogucnostima bogato, ali iznad svega prakticno i lako za upotrebu. Zeleli smo da napravimo alat koji ce biti od velike pomoci onima koji su do sada crteze crtali rucno.

Nacin rada u programu Metal Studio je svesnom namerom i zamisljen tako da ne odstupa od logike kojom su se vodili inzinjeri i tehnicki crtaci koji su detalje celika crtali godinama i godinama unazad, koji nikada i nisu imali mogucnost modeliranja kompletnog 3D modela.

Uz program Metal Studio nacin rada ostaje neizmenjen, sve se radi isto ali se do rezultata (krajnjeg crteza, specifikacije, detalja, preseka, radionickog crteza) dolazi neuporedivo brze nego ranije.

Voleli bi smo da dobijemo sto vise povratnih informacija a istovremeno i da savetima pomognemo u boljem razumevanju i ovladavanju radom programa.
I mi znamo da smo daleko od toga da je program kompletan, prakticno smo tek na pocetku i tek sad predstoji turpijanje, fino brusenje, poliranje, a ocekujemo i spremni smo da prihvatimo da u nekim delovima postoji potreba za krupnim preoblikovanjem programa.

Zato, samo napred, iznosite svoje predloge i zapazanja, za nas su to dragocene informacije, bile one pozitivne ili negativne !
Unapred se zahvaljujemo.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
statik
Postovi: 54
Pridružio se: Pon Okt 26, 2009 6:30 pm

Post od statik »

Ja razumem o cemu vi pricate ali radionicka dokumentacija je potpuno - pogotovo danas - podredjena potrebama proizvodjaca i montazera celicne konstrukcije.
Problemi 2D iscrtavanja - a sa stanovista gore iznesenog - konkretno leze u cinjenici da , na primer, stubovi u poduznom nizu redovno nisu isti sklopovi. Ivicni stubovi (stubovi ivicnih ramova) su gotovo uvek drugacijeg (manjeg) poprecnog preseka od unutrasnjih stubova. Dalje, u fasadama obicno imate nekakve vertikalne spregove za koje je na stubovima potrebno obezbediti prikljucne cvorne limove. Stub sa cvornim limovima je drugi sklop u odnosu na onaj koji te limove nema. Iz ovoga prizilazi da je sve ove stubove (sklopove ) u 2D neophodno iscrtati kao zasebne crteze. Naravno, imam na umu da se ovo ubrzava uzastopnim kopiranjem prethodnog sklopa uz dodavanje novih (nedostajucih) elemenata ali ostaje cinjenica da i dalje mora da se provede dosta prethodnih radnji, da se iscrta dosta pomocnih linija u vise projekcija itd. a kako bi sve polozajno stimalo.
Slicna prica ( i malo komplikovanija zbog neophodnosti iscrtavanja osnove u razvijenoj projekciji) je i sa roznjacama i krovnim spregovima U tom smislu sam u prethodnom postu pominjao analogiju sa Tower-ovim kosim ravnima buduci bi jedna takva opcija sigurno umanjila mogucnost crtackih gresaka. I dalje bi iscrtavanje bilo u 2D a 3D model bio bio pomocni model u kojem bi se poslozilo sve ono sto je realno moguce sloziti (npr. u ovakvoj konfiguraciji programa, iscrtavanje cvornih limove krovnih spregova je - u pomocnom 3D modelu - nemoguca misija).
Jos uvek nemam predodzbu sta ce sve ovo znaciti u pogledu oznacavanja sklopova i pozicioniranja (u vise razlicitih sklopova mi nuzno moramo imati odredjeni broj istih pozicija) pa o tom - potom.
Da budem iskren, u momentu kad je Metal studio najavljen moja intimna ocekivanja su isla u pravcu "domace Tekle" pa je striktno opredelenje za 2D koncepciju pomalo razocaravajuce ali, podrazumeva se, da je to moj problem buduci ste vi, kao prizvodjac softvera, u momentu pustanja u prodaju korektno naznacili njegovu koncepciju.
staticar1
Postovi: 97
Pridružio se: Pet Okt 31, 2008 7:29 pm

Post od staticar1 »

Pošto smo nedavno i mi nabavili Metal studio, evo koji utisak.

Program je upravo onakav kakav treba da bude. Lagan za korištenje,
solidno funkcionalan i namijenjen prvenstveno brzoj izradi dokumentacije.

Meni je iskreno drago što program nije neka kopija tekle, ili nekog ostalog
3d programa za crtanje detalja.
Rad u 3d je za moj pojam nepotreban, ali je mogućnost 3d prikaza jako
potrebna. Što ovaj program ima.

Super je mogućnost da se može model iz towera importovati,
te poslije doraditi.

Ono što fali programu su sigurno wizardi za neke tipske detalje, što
mislim neće biti problem poslije napraviti, kad se uradi i dotjera ovaj
funkcionalni dio.

Cijena programa je isto tako dobro odmjerena, i prihvatljiva.

Čestitke Radimpexu na još jednom dobrom programu.

Pozdrav
b.milan
Site Admin
Postovi: 2150
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

staticar1 wrote:Pošto smo nedavno i mi nabavili Metal studio, evo koji utisak.

Program je upravo onakav kakav treba da bude. Lagan za korištenje,
solidno funkcionalan i namijenjen prvenstveno brzoj izradi dokumentacije.
...

Čestitke Radimpexu na još jednom dobrom programu.
Pozdrav
Hvala na lepim recima o Metal Studiju, mi jos uvek radimo na njemu, jos imamo mnogo toga da doteramo i unapredimo.
Wizardi ce uskoro poceti da se rade - ici cemo od jednostavnijih ka slozenijim.


staticar1 wrote: Cijena programa je isto tako dobro odmjerena, i prihvatljiva.
Da, promotivna cena je bila veoma popularna. Promotivni period je zavrsen i cena je sada postavljena na nesto visi nivo ali i dalje je prilicno ispod cene ArmCAD-a.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Odgovori