Drveni krovovi - 3D modeliranje!

Odgovori
PrimusEng
Postovi: 54
Pridružio se: Pet Nov 30, 2007 1:58 pm
Lokacija: Ljubljana

Drveni krovovi - 3D modeliranje!

Post od PrimusEng »

Postovani kolegi,

pitanje glasi, da li je 3D modeliranje drvenih krovova staticko opravdano, jer grede dobijajo mnogo manje opterecenja a špirovci dobijajo više, zbog cvrste veze izmedju elemenata - greda se deformisa i vuce spirovec dole, sto u realnosti nije slucaj, zbog popustanja spojnih sredstava. Tako, da se mi postavlja razmatranje, da je u primjeru celicnih konstrukcija ovaj model staticko opravdan, jer veza izmedju elemenata ne popusta, sto je to primjer kod drvenih konstrukcija.

Pozdrav, Primoz
WD
Postovi: 137
Pridružio se: Uto Jun 06, 2006 8:35 am
Lokacija: Varaždin

Post od WD »

Mislim da je opravdano, uz uvjet da se koriste zglobne veze, i što je najvažnije, da se isključi torzija greda (torzijska krutost = 0).
P.S. U čeličnim konstrukcijama gotovo sve vijčane veze su popustljive :lol: .
PrimusEng
Postovi: 54
Pridružio se: Pet Nov 30, 2007 1:58 pm
Lokacija: Ljubljana

Post od PrimusEng »

Ali kako da se opravda da spirovci dobijaju mnogo opterecenja, a grede koje su primarni nosači dobijaju malo. Spirovci so u vezi spojeni na grede sa ekserima i ja mislim, da nikakvu ne mogu da zadrze gredu da se ne bi deformisala.
U celicnim konstrukcijama ja mislim su veze sigurno manje popustljive negu je to primjer u drvenim konstrukcijama.

Pozdrav, Primoz
PrimusEng
Postovi: 54
Pridružio se: Pet Nov 30, 2007 1:58 pm
Lokacija: Ljubljana

Post od PrimusEng »

Ako bi bila veza spirovca i grede izradjena sa vijci i ne ekseri, onda bi se greda zbog spirovca sporije deformisala i spirovci bi dobili više opterečenja a grede manje...

Primoz
WD
Postovi: 137
Pridružio se: Uto Jun 06, 2006 8:35 am
Lokacija: Varaždin

Post od WD »

Onda vjerovatno nešto nije u redu s modelom. Trabalo bi vidjeti model. Ili je možda krutost rogova veća od krutosti podrožnica (greda)?
PrimusEng
Postovi: 54
Pridružio se: Pet Nov 30, 2007 1:58 pm
Lokacija: Ljubljana

Post od PrimusEng »

Na koji email možev da vam saljem model krova?

Pozdrav, Primoz
PrimusEng
Postovi: 54
Pridružio se: Pet Nov 30, 2007 1:58 pm
Lokacija: Ljubljana

Post od PrimusEng »

Drveni krov u 3D modelu ima iste dimenzije rogova, kao rogovi u 2D modelu ali ako gledam momente savijanja u rogu, ti su uskoro 3 puta veci u 3D modelu negi u 2D. Ne znam kako je to moguce.
[/img][/url]
WD
Postovi: 137
Pridružio se: Uto Jun 06, 2006 8:35 am
Lokacija: Varaždin

Post od WD »

Napravite upload na naki od servisa (Rapidshare, Megaupload) i postavite link na forumu. Tako je dostupan svima.
PrimusEng
Postovi: 54
Pridružio se: Pet Nov 30, 2007 1:58 pm
Lokacija: Ljubljana

Post od PrimusEng »

WD
Postovi: 137
Pridružio se: Uto Jun 06, 2006 8:35 am
Lokacija: Varaždin

Post od WD »

U 2D modelu imate apsolutno krute oslonce. M-dijagrami su u redu.

U 3D modelu na mjestu srednjih i gornjeg oslonca imate oslonce realne (bitno manje) krutosti (drvene grede na drvenim stupovima). Momenti su se preraspodijelili u omjeru krutosti, tako da na krajnjim osloncima imate bitno veće momente nego u 2D modelu (gotovo kruti oslonci, zidovi), a na mjestima "popustljivih" srednjih i gornjeg oslonca imate manje momente. M-dijagrami su u redu.

Koji od ova dva modela odabrati? Ja sam za 3D model, on realnije opisuje stvarno ponašanje konstrukcije. 2D model je ipak manje realan, koristi se više kod proračuna "na ruke", ali još uvijek daje zadovoljavajuće rezultate.

LP
PrimusEng
Postovi: 54
Pridružio se: Pet Nov 30, 2007 1:58 pm
Lokacija: Ljubljana

Post od PrimusEng »

Dobro, ali to znači da imamo dva slučajeva:

1) 2D model - rogovi 10/16, grede 24/30
2) 3D model - rogovi 16/20, grede 20/26
3) Postavlja se pitanje jer rogovi vezani sa gredama sa ekserima, sto je u realnosti primjer ozbiljno primu gredu in ne dozvole ji da se deformisa i s tom preuzimaju del opterecenja - ja mislim da ne

Pozdrav, Primoz
WD
Postovi: 137
Pridružio se: Uto Jun 06, 2006 8:35 am
Lokacija: Varaždin

Post od WD »

Ne radi se o tome da greda "visi" na rogovima. Greda na drvenim stupovima je jednostavno puno mekši (deformabilniji) oslonac za rogove nego što je to kruti oslonaca iz 2D modela. Samim time preuzima manje opterećenje od krutog oslonca. Momenti "bježe" prema krutom osloncu. Čista statika (mehanika) :lol: .
WD
Postovi: 137
Pridružio se: Uto Jun 06, 2006 8:35 am
Lokacija: Varaždin

Post od WD »

Pogledajte M-dijagram prvog roga do zabatnog zida. Popustljivost oslonca je bitno manja (blizina zida), oslonac je krući, M-dijagram gotovo isti kao u 2D modelu :| . Pozdrav.
PrimusEng
Postovi: 54
Pridružio se: Pet Nov 30, 2007 1:58 pm
Lokacija: Ljubljana

Post od PrimusEng »

M-dijagram prvog roga do zabatnog zida je zaista uskoro isti kao u 2D modelu ali to ne znači puno, jer se greda tamo ne deformise toliko. Napravio sam jedan test i stavio na oba zida u slemenskom osloncu fiksne lezaje - deformacija u vertikalnom pravcu nije moguča - dobijam praktičko iste momente kao prije na 3D modelu - to znači, da rogovi vuče gredu gore, odnosno da greda visi na rogovima...

Pozdrav, Primoz
Odgovori