Ucitavanje starih file-ova

Odgovori
golem
Postovi: 2
Pridružio se: Pon Okt 02, 2006 4:34 pm

Ucitavanje starih file-ova

Post od golem »

Desilo mi se u zadnje vrijeme da ucitavajuci file-ove rađene u tower-u 4 javi sljedecu poruku:
Prekoracen je maksimalni gabarit.
Neuspjelo ucitavanje starog fajla.
Da li zelite da snimite promjene?
Ovo snimanje naravno nema efekta. Ovo se desilo pri ucitavanju i towerovih i planetovih fajlova. Pri ovome planetovi fajlovi su se vidjeli u preview prozoru.
Svi ovi fajlovi su se normalno ucitavali i toweru 4.
Imali neko rjesenje?
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: Ucitavanje starih file-ova

Post od NBM »

Planetove fajlove bi trebao ucitati, sto nije slucaj sa vec izgenerisanim modelom iz Tower-a 4 za koje mislim da ne postoji podrska.
Ako vec nece ni Planetove fajlove da ucita ne ostaje nista nego da jos jednom provjeris (prije svega jedinice i polozaj modela u odnosu na koordinatni pocetak) a nakon toga saljes Radimpex-u da razmotre problem.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Ova poruka javlja se zbog toga sto je u Tower-u 5 ugradjeno ogranicenje apsolutne vrednosti koordinata.
Ovo ogranicenje uvedeno je zbog postizanja i odrzanja dovoljne geometrijske tacnosti u programu Tower 5.
Funkcije analiticke geometrije uvek rade sa istim brojem znacajnih cifara - bilo da je koordinata tacke 5.1 ili 100000.1. U prvom slucaju, u funkcijama mnozenja, deljenja, sabiranja i oduzimanja dobice se tacan rezultat na 15-16 decimala a u drugom slucaju tacnih ce biti samo 8-9 decimala. Usled brojnosti i kompleksnosti matematickih operacija, greska ce se jako brzo nagomilati u ovom drugom slucaju pa ce doci do problema.

Zbog toga je vazno da model bude u blizini koordinatnog pocetka - granica koja se programom dopusta je daleko veca od dimenzija realnih modela i sasvim je dovoljna da se napravi svaki realan model.

Ovih ogranicenja nije bilo u programu Tower 4 (odnosno Planetu i PanelPro-u) pa su oni ponekad imali problema sa time.


Jedini nacin je da se model u Tower-u 4 nekako pomeri u blizinu koordinatnog pocetka i tek onda takav ucita u Tower 5.
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: Ucitavanje starih file-ova

Post od NBM »

Sad vidim u uputstvu pod "Ucitavanje datoteka starog formata", da sam promasio, podrzan je stari format i za extenziju .twr za Tower 4 modele, a ne samo .plw kako sam mislio...
Ideja da se limitira udaljenost modela od koordinatnog pocetka je logicna-opravdana, sa stanovista tacnosti, ali isto bi bilo bolje da program sam predlozi da se koordinatni pocetak izmjesti blize modelu umjesto da odbija ucitavanje. Lici na nehuman odnos prema korisniku :)
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Tacno je da poruka o gresci nije dovoljno sugestivna i ne navodi na postupak za prevazilazenje.

U opstem slucaju, Tower 5 ne odbacuje model vec samo odbacije pojedine elemente koji su predaleko od koordinatnog pocetka. Zato i nudi mogucnost da se ucitavanje nastavi ubacivanjem onih elemenata koji zadovoljavaju kriterijum.

Razmotricemo izvodljivost automatskog pomeranja geometrije modela i ukoliko izmene ne budu previse delikatne, uradicemo modifikaciju ponasanja.
Odgovori