Grede rama

Odgovori
Milenko
Postovi: 33
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 9:48 am
Lokacija: Novi Sad

Grede rama

Post od Milenko »

Kako nemam geomehanički elaborat,ne mogu da utvrdim ’’tačan’’ koeficijent posteljice tla.
Ako uzmem da je 10 000kN/m3,javlja se zatezanje u donjoj zoni prvog i poslednjeg čvora greda rama(usljed gravitacionog opterećenja).
Mislim da je to posledica deformabilnosti tla.Kako je ispravno dimenzionisati,sa apsolutno krutim ili deformabilnim tlom?
DaniloS
Postovi: 110
Pridružio se: Uto Jul 08, 2008 2:34 pm
Lokacija: Sarajevo

Post od DaniloS »

pretpostavljam da je lokacija novog sada u pitanju? onda je 10 000kn/m3 opravdano!

u zavisnosti od vrste konstrukcije i vrste temelja(skelet na tem. trakama na lošem tlu npr. ) moguće je da se pojavi zatezanje u donjoj zoni grede čak i u čvorovima rama. ukoliko je neki stub jako opterećen može da se javi efekat "propadanja" stuba na fleksibilnoj podlozi.

mislim da koeficijent posteljice ne treba mjenjati za dimenzionisanje temelja, nego da treba "umiriti" eventualno propadanje stuba temeljnom stopom recimo.
Milenko
Postovi: 33
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 9:48 am
Lokacija: Novi Sad

Post od Milenko »

Da,lokacija objekta je u Novom Sadu.
Jedan dio objekta je fundiran na temeljnim trakama. Proširenjem temeljne trake dobijaju se već bolji rezultati.Hvala
thenightrider
Postovi: 161
Pridružio se: Pet Avg 25, 2006 4:39 pm
Lokacija: HRVATSKA

Post od thenightrider »

Mislim da je rješenje u vašem slučaju odabrati neki drugi statički sustav ili zamjenom tla regulirati deformabilnost ležaja ako je to uopće moguće .Općenito bi po mom iskustvu trebalo izbjegavati upete okvire u slučaju deformabilnog tla jer se javljaju u sustavu dodatna unutarnja naprezanja od deformabilnosti ležaja, a to je ovdje očigledno slučaj. POzdrav!
Odgovori