modeliranje oslonca stubova

Odgovori
nihko
Postovi: 1
Pridružio se: Ned Feb 22, 2009 10:29 pm
Lokacija: Novi Pazar

modeliranje oslonca stubova

Post od nihko »

U razgovoru sa mojim mladjim kolegom cuo sam da on modelira oslonce stubova ,kada se recimo fundiraju na temeljnoj ploci,tako sto im se stave dodatna ukljestenja.Probao sam u mojem modelu u kome sam do sada samo generisao stubove u temeljnim plocama da dodam ukljestenje i video da se dobijaju razliciti rezultati odnosno po meni nelogicni pa vas konsultujem da mi tu dilemu resite odnosno date komentar na ovaj nacin tretiranja stubova u modelu.... :?:
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: modeliranje oslonca stubova

Post od NBM »

Ako ste modelirali temeljnu plocu kao povrsinski element na koju se oslanjaju stubovi, pri cemu je ispod ploce zadato elasticno oslanjanje (Vinkler), tada nema potrebe za bilo kakvim dodatnim oslanjanjem.
Odnosno, ako zadate ukljestenje ispod stubova (apsolutno kruto oslanjanje/ukljestenje) tada temeljna ploca na elasticnoij podlozi nema ama bas nikakvog uticaja na oslanjanje stubova.
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Re: modeliranje oslonca stubova

Post od Astrodome »

nihko wrote:U razgovoru sa mojim mladjim kolegom cuo sam da on modelira oslonce stubova ,kada se recimo fundiraju na temeljnoj ploci,tako sto im se stave dodatna ukljestenja:
Stavili ste oslonce dodatne sa sprecenim obrtanjima (ukljestenje). matematika prolazi kroz Tower. Moze se i tako modelirati ali se postavlja pitanje: Cime cete preneti te koncentrisane sile na temeljno tlo?

Uvek treba razmisliti kako oslonacke reakcije preneti na tlo. U vasem slucaju verovatno nema nacina i stubove treba samo ukljestiti u temeljnu plocu koja ne daje apsolutno ukljestenje zbog svoje elasticnosti - elasticno ukljestenje. Ako vam je potrebno ukljestenje kao da je ploca apsolutna kruta onda to se u nekoj meri moze postici gredama u dva ortogonalna pravca, ali verovatno za to nema mesta (arhitektura i funkcionalnost).

Odgovor kolege NBM podrzavam.

Pozdrav!
JJO
Postovi: 25
Pridružio se: Sre Okt 29, 2008 11:28 am

Post od JJO »

Još bih dodao da ako postavite oslonce ispod stubova oni će vam istovremeno biti i lokalni oslonci temeljne ploče.
[/quote]
Odgovori