Greske u geometriji obelezene crvenim trouglicima Tower 5.5?

Odgovori
panta
Postovi: 5
Pridružio se: Sub Jan 31, 2009 3:29 pm

Greske u geometriji obelezene crvenim trouglicima Tower 5.5?

Post od panta »

Cao Svima,

Da li moze neko da mi odgovori sta predstavljaju greske u geometriji obelezene crvenim trouglicima (Tower 5.5)?

Ovo mi se javlja kada ucitam neki dxf. Cak sam na drugom racunaru ucitao isti dxf u istoj verziji Tower-a i tih trouglica ima dosta manje a nekad ih cak i nema.

Takodje u Tower-u 6 kad ucitam isti dxf se uopste ne pojavljuju.

I samo da napomenem, dxf je 100% precizan i proracun prolazi bez problema iako ne uklonim te greske.

Unapred hvala.

Pozdrav.
panta
Postovi: 5
Pridružio se: Sub Jan 31, 2009 3:29 pm

Post od panta »

Ovo je objasnjenje iz uputstva ali ne shvatam sta je tu greska?

- Simbolom malog trougla, program ozna~ava sve ta~ke koje se nalaze na konturi linijskih i povr{inskih entiteta, ali
nisu njene krajnje ta~ke. Zna~i, ove ta~ke se nalaze unutar segmenta linije kojom je odre|ena kontura datog
linijskog, odnosno povr{inskog elementa.

Pozdrav.
student
Postovi: 34
Pridružio se: Pon Okt 13, 2008 8:44 pm

Re: Greske u geometriji obelezene crvenim trouglicima Tower

Post od student »

panta wrote:Cao Svima,

Da li moze neko da mi odgovori sta predstavljaju greske u geometriji obelezene crvenim trouglicima (Tower 5.5)?

Ovo mi se javlja kada ucitam neki dxf. Cak sam na drugom racunaru ucitao isti dxf u istoj verziji Tower-a i tih trouglica ima dosta manje a nekad ih cak i nema.

Takodje u Tower-u 6 kad ucitam isti dxf se uopste ne pojavljuju.

I samo da napomenem, dxf je 100% precizan i proracun prolazi bez problema iako ne uklonim te greske.

Unapred hvala.

Pozdrav.
Nisam siguran sta tacno znaci trougao, ali ako vam prolazi proracun u tower-u 6, mozda je u pitanju zaokruzivanje koordinata, odnosno probajte u autocad-u da podesite "units" na najveci broj decimala, tower ja mislim da radi sa 6 ili 7, ali i ako podesite na vise dxf tower ca zaokruziti na njemu podeseni broj decimala. Ali u svemu mi je cudno kako vam prolazi proracun bez popravljana greske. Ako uspijete da rijesite problem i da skontate o cemu se radi javite.
Pozdrav!
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Re: Greske u geometriji obelezene crvenim trouglicima Tower

Post od Astrodome »

student wrote:....Ali u svemu mi je cudno kako vam prolazi proracun bez popravljana greske....
Pozdrav!
Nije mi uopste jasno zasto predpostavljate da proracun ne moze da prodje kada postoji geometrijska greska u modelu. Proracun ce svakako da prodje i da ne popravi model.
panta
Postovi: 5
Pridružio se: Sub Jan 31, 2009 3:29 pm

Post od panta »

Preciznost u AutoCad-u sam podesio na 8 decimala. Povezanost elemenata je 100%, nema greske sigurno. Jedino sto me buni je to da na jednom racunaru u verziji 5.5 ima npr. 10 gresaka obelezenih trouglicem, na drugom racunaru u istoj verziji Tower-a 5 gresaka, a kad probam u Tower-u 6 gresaka nema, a sva tri puta sam uvlacio isti dxf.

Takodje mi nije jasno objasnjenje gresaka obelezenih trouglicem iz uputstva koje sam naveo ranije. Tacka je na konturi? Pa i treba da bude na konturi, gde bi drugo i mogla da bude, zar ne?

Hvala na odgovorima.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Preciznost pri eksportu u DXF od 8 decimala nije dovoljna. Nema razloga da ne postavite tacnost od 16 decimala (maksimum u AutoCAD-u).

Mozda se ovo Vama cini preterano ali treba imati u vidu sledece:

1) koordinate se u AutoCAD-u (i u Tower-u) pamte u obliku decimalnog broja sa pokretnim zarezom dvostruke tacnosti koji u sebi nosi informaciju o 16-17 znacajnih cifara mantise plus informacija o eksponentu. Cak i pri tako preciznom cuvanju vrednosti prilikom vrsenja raznih matematickih operacija dolazi do nagomilavanja greske i tolerancijskih problema.

2) u programu Tower je kao osnovna velicina za toleranciju u geometriji izabrana vrednost od 1e-7. Sasvim je ocigledno da ce osam decimalnih mesta koima se predstavljaju koordinate u DXF-u koji ucitavate izazvati probleme.


Uzroci razlikovanja broja prijavljenih gresaka mogu da budu razliciti - tokom vremena razlicite verzije programa Tower (mislim na Build verzije) donosile su razlicite izmene - neke od njih su se ticale geometrije a neke od njih su se ticale formiranja entiteta, njihovog redosleda formiranja itd...


Crvenim trouglom se obelezavaju tacke na unutrasnjosti segmenta neke linije koje su na premaloj udaljenosti od neke druge linije. Primer - kada se u prostoru mimoilaze dve linije, tacke u kojima su te dve linije medjusobno nalblize bice obelezene trouglom.
Crvenim kvadratima se obelezavaju cvorne tacke (kada je tacka na pocetku ili kraju neke linije preblzu neke druge cvorne tacke).


U svakom slucaju mozete nam poslati DXF fajl kao i modele koje ste njegovim importovanjem dobili pa cemo ih mi proanalizirati.
panta
Postovi: 5
Pridružio se: Sub Jan 31, 2009 3:29 pm

Post od panta »

Hvala Milane na odgovoru.

Ali Vas primer koji ste naveli nije moj slucaj.

Zanima me da li ta greska moze da utice na proracun, ja bar ne vidim zasto bi? Jer mreza konacnih elemenata izgleda dobro, i svi elementi su povezani dobro.

A broj prijavljenih gresaka obelezenih trouglom je bio razlicit na dva razlicita racunara u istoj verziji Towera, isti build (isti hasp, ista instalacija, sve isto). To mi je cudno.

Poslacu Vam dxf file sutra kad dodjem na posao, pa cemo se cuti.

Pozdrav.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Crveni cetvorouglovi i trouglovi (ono sto uobicajeno nazivamo "geometrijske greske") ne moraju obavezno predstavljati greske. Komanda za kontrolu geometrije ispituje geometriju modela i obelezava mesta koja mogu biti problematicna sa aspekta generisanja mreze konacnih elemenata. Ulazni podatak za komandu "Kontrola geometrije" je granica izmedju "slucajnog" i "namernog" malog rastojanja izmedju elemenata konstrukcije.

Po default-u, ta granica je postavljena na 0.2m, odnosno, pretpostavlja se da je priroda modela takva da u njemu ne bi trebalo da se javljaju detalji kod kojih su dimenzije i rastojanja manji od te vrednosti i u slucaju da se na modelu jave takva rastojanja medju elementima, da je to najverovatnije posledica slucajne (nezeljene) greske. Program ce tada obeleziti takva mesta a na korisniku je da rastumaci da li je to greska ili nije.

Znaci, crvene tacke ne znace da je obavezno u pitanju greska. Postojanje crvenih tacaka ukazuje samo na postojanje rastojanja izmedju elemenata konstrukcije koja su manja od zadate granicne vrednosti kojom bi trebalo da se razlikuje "slucajno" od "namernog".

Ako za granicu rastojanja stavite 0.5m tada ce broj crvenih tacaka biti veci nego kada za rastojanje stavite 0.1m. Broj crvenih tacaka zavisi od tog granicnog rastojanja.


To sto se mreza konacnih elemenata moze generisati ne znaci mnogo. Na primer, imamo stub koji je dugacak 299 cm umesto 300 cm i koji na jednom svom kraju ne dodiruje ostatak konstrukcije. To znaci da taj stub ne vrsi svoju funkciju stuba. Mreza konacnih elemenata ce biti izgenerisana sasvim normalno ali model ce biti pogresan. Evo to je odgovor na Vase pitanje da li geometrijske greske uticu na proracun. Kontra primer bi bio da je isti ovaj stub dugacak 301cm (za jedan cm predugacak). Tada bi posledice geometrijske nepreciznosti bile prakticno zanemarljive.
panta
Postovi: 5
Pridružio se: Sub Jan 31, 2009 3:29 pm

Post od panta »

Hvala Milane na odgovorima.

U svemu se slazem sa Vama, ali sve ovo o cemu smo pricali, i Vasi navedeni primeri ne pokrivaju moj problem.

Sutra kad vam posaljem dxf, pogledacete, pa cete videti sta je u pitanju.

Jos jednom hvala.

Pozdrav.
Odgovori