sprezanje betonske ploce i celicnog profila pomocu mozdanika

Odgovori
aleksandar okuka
Postovi: 10
Pridružio se: Pet Avg 29, 2008 1:14 pm

sprezanje betonske ploce i celicnog profila pomocu mozdanika

Post od aleksandar okuka »

kako se modelira sprezanje betonske ploce i celicnog kruznog profila. tower poseduje opciju samo za sprezanje betonske ploce i celicnog profila dvodelnog preseka, ali ne i jednodelnih preseka. zna li neko kako se moze ovo uraditi na drugi nacin?
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Svaki put kada nacrtate gredu preko ploce dobijate: sprezanje ako su im materijali razliciti ili monolitizaciju ako se radi o istom materijalu.

Greda i ploca se vezuju u cvorovima konacnih elemenata ploce i na tim mestima imaju jednaku deformaciju. Kao rezultat, dobijate pripadajuce uticaje u ploci i pripadajuce uticaje u gredi.

Opcijom "Spregnuti materijal" pri definisanju seta za grede u programu Tower-u omoguceno je da se izvede sprezanje bez upotrebe ploce, odnosno mogucnost da se unosenjem jednog konstruktivnog elementa uticaji dobijaju i zbirno ali i razdvojeno po elementima.
aleksandar okuka
Postovi: 10
Pridružio se: Pet Avg 29, 2008 1:14 pm

Post od aleksandar okuka »

hvala. Tako sam celu stvar i radio, ali i dalje imam problem.
Probacu da ga detaljnijem pojasnim na mom primeru.
Modeliram most spregnute konstrukcije sa nosecom celicnom tropojasnom resetkom sa kojom je vezana AB ploca.
Konstrukcija prolazi kroz razlicite faze rada tokom montaze.U prvoj fazi montira se celicni resetka, a u drugoj se betonira AB ploca.
Problem je sledeci: u prvoj fazi izmodeliram resetku sa njenim stvarnim dimenzijama. U drugoj fazi treba da izmodeliram spregnuti nosac sto znaci da moram da nacrtam AB plocu preko gornjeg pojasa resetke i da samom gornjem pojasu dam potreban ekscentricitet da bi spoj resetke i AB ploce bio tacno definisan. medjutim time dobijam geometrijski problem, jer mi se sada dimenzije resetke menjaju, tj visina se menja i ne dobijem realne uticaje, jer mi je ceo izmodelirani nosac realno nizi nego u stvarnosti.
hvala unapred.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Umesto da se pojasu zada ekscentricitet probajte da modelirate 'ekscentričnu' plocu. Plocu postavite na njeno stvarno mesto koje je iznad ravni tezista pojasnih stapova. Pošto tako postavljena ploča nije povezana sa pojasnim štapovima mora se obezbediti kruta veza ploče i pojasa - to ćete uraditi nizom kratkih vertikalnih 'beskonačno' krutih stapova. 'Beskonacno' kruto = dovoljno kruto da je nedeformabilno u odnosu na pojasne stapove - recimo 10x kruce od pojasnog stapa bice sasvim dovoljno (A1,A2,A3,I1,I2,I3 - sve treba da je 'pojacano')

(ne zaboravite da ovim kratkim i krutim stapovima dodelite materijal bez tezine kako ne bi pokvarili rezultate u slucaju opterecenja sa ukljucenim 'g')

Gustina povezivanja ploce i pojasa - tu ne treba preterivati - optimalno bi bilo kao pretpostavljena gustina mreze K.E za plocu.

Umesto kratkih krutih stapova za vezu ploce i pojasa ne mozete upotrebiti mali zidić - veza bi istina bila kontinualna ali time cete promeniti krutost celog sistema pa ce rezultati biti pogresni.
aleksandar okuka
Postovi: 10
Pridružio se: Pet Avg 29, 2008 1:14 pm

Post od aleksandar okuka »

Hvala.
Posebno hvala na zadnjem komentaru posto sam dobio savet da upotrebim kratki kontinualni zid od kolege, ali imao sam sumnju u rezultate koji su se ostvarivali. Sad je cela stvar jasna.

Moj problem je resen.
Do daljnjeg. Hvala puno.
Odgovori