variranje modula elasticnosti za linijske oslonce od gitera

Odgovori
nina
Postovi: 5
Pridružio se: Uto Nov 21, 2006 12:08 am

variranje modula elasticnosti za linijske oslonce od gitera

Post od nina »

Imam jedno pitanje za iskusne kolege: modeliram zgradu koja se sastoji iz Pd+Pr+2S+povucena etaza (iznad povucene etaze se nalazi medjuspratna tavanica – puna arm.bet. ploca). Seizmika je poverena kombinaciji AB ramova i AB platana. Zidovi povucenog sprata su od giter-bloka i padaju na armirano-betonske podvlake na medjuspratnoj konstrukciji II sprata. Kod pravljenja modela u 2D, plocu povuchenog sprata sam oslonila na linijske oslonce kojima sam dala karakteristike giter-bloka (E=5.0x1E6 kN/m2) i kada sam povezala nivo povucenog sprata i nivo II sprata u 3D (generisala vertikalne elemente), dobijeni su nerealno mali momenti savijanja u podvlakama medjuspratne konstrukcije II sprata. Primera radi, podvlaka raspona L=8.45 m, na koju pada opterecenje od 2 krstasto-armirane ploce i jedne ploce koja nosi u jednom pravcu + zid od gitera h=2.60 m + opterecenje od krova ima maksimalni momenat savijanja Mmu=25 kNm (sa koef 1.6 i 1.8?!??!)
Ako krenem da omeksavam i spustam modul elasticnosti linijskih oslonaca od giter-bloka, uticaji rastu (sa E=10000 kN/m2, Mmu je skocio na 260 kNm), ali kako da znam gde je granica kod obaranja vrednosti?.
Svaki savet bi mi puno znacio. Hvala najlepse!
kokobil
Postovi: 7
Pridružio se: Sre Avg 20, 2008 2:53 pm

zidovi od giter bloka

Post od kokobil »

Pozdrav,

zidove od giter ili bilo kakvog drugog bloka ne treba ubacivati u model, pogotovo kad vec imas AB platna. Samo se ubacuje tezina zidova kao stalna linijska opterecenja na podvlakama.
ezoranm
Postovi: 82
Pridružio se: Sre Jan 09, 2008 9:23 am
Lokacija: Uzice

Re: variranje modula elasticnosti za linijske oslonce od git

Post od ezoranm »

1. Ramovska konstrukcija - AB stubovi i grede, nema vertikalnih i horizontalnih serklaža. Zidani zidovi su samo ispuna (bez obzira na njihovu debljinu).
Ovde su zidani zidovi samo opterećenje i ne treba ih uopste modelirati. Treba ih ubaciti na model kao opterećenje. Zadovoljavajući rezultati i od gravitacionih i seizmičkih opterećenja.


2. Objekat isključivo od zidanih zidova - Svi zidovi su nosivi zidani, uokvireni vertikalnim i horizontalnim serklažima.
Ovde se zidovi modeliraju pločastim elementima. Rezultati od seizmičkih opterećenja orijentacioni. Upotrebljivi u smislu dokaza dozvoljenih napona smicanja.


3. Konstrukcija kombinovana od AB ramova i zidanih nosivih zidova.
U slučaju modeliranja zidova pločastim elementima rezultati od seizmičkih opterećenja neupotrebljivi.
Ovde je možda najbolje na mestu zidova, na modelu postaviti AB grede visine recimo L/10, a zidove uneti samo kao opterećenje a ne modelirati ih konstruktivnim elementima. Rezultati od seizmike orijentacioni i donekle upotrebljivi.
nina
Postovi: 5
Pridružio se: Uto Nov 21, 2006 12:08 am

Re: variranje modula elasticnosti za linijske oslonce od git

Post od nina »

hvala veliko i kokobilu i ezoranm-u na odgovorima, skroz ste bili od pomoci
ezoranm wrote: 2. Objekat isključivo od zidanih zidova - Svi zidovi su nosivi zidani, uokvireni vertikalnim i horizontalnim serklažima.
Ovde se zidovi modeliraju pločastim elementima. Rezultati od seizmičkih opterećenja orijentacioni. Upotrebljivi u smislu dokaza dozvoljenih napona smicanja.


ako imash prilike pogledaj knjigu mihe tomazicha koja se bavi zemljotresnim inzenjerstvom primenjenim na zidane konstrukcije. ne modelira zid od opeke kao plochasti element, vec postavlja zamenjujucu dijagonalu odgovarajuce sirine.

hvala jos jednom obojici :wink:
WD
Postovi: 137
Pridružio se: Uto Jun 06, 2006 8:35 am
Lokacija: Varaždin

Re: variranje modula elasticnosti za linijske oslonce od git

Post od WD »

ezoranm wrote:2. Objekat isključivo od zidanih zidova - Svi zidovi su nosivi zidani, uokvireni vertikalnim i horizontalnim serklažima.
Ovde se zidovi modeliraju pločastim elementima. Rezultati od seizmičkih opterećenja orijentacioni. Upotrebljivi u smislu dokaza dozvoljenih napona smicanja.
Ti si onaj kompetentni? Šala mala, bez ljutnje...
Odgovori