Staticki i seizmicki model

Odgovori
nazgul
Postovi: 27
Pridružio se: Pon Avg 11, 2008 1:38 pm

Staticki i seizmicki model

Post od nazgul »

Pozdrav kolegama!
Vec izvesno vreme citam postove sa ovog foruma koji su mi uveliko otklonili neke nedoumice vezano nas beloved Tower. Naime, odmah sam uocio ono sa dva modela-jedan za staticku i jedan za dinamicku analizu. E sad, ako nije problem da mi starije/iskusnije kolege potvrde da li sam dobro shvatio:

a) Seizmicki model:
1. Za model tla stavim krutost posteljice K,R1=K,R2=K,R3= 1.0000E+010;

2. U slucaju da mi je temeljna ploca ukrucena temeljnim gredama, ispod temeljnih greda stavljam linijski oslonac sa otkacenom opcijom "tlo", pri cemu za "b" stavim sirinu grede (karakteristike zida "d" ostaje po defaultu 20cm, krutost E ostavljam onakvu kakva jeste?), sa karakteristikama K,R2=1.0000E+010;

3. Krutost zidnih platana E (tj. linijskih oslonaca prilikom unosa podataka) upravno na ravan savijanja treba smanjiti 100 puta;

4. Krutost ploca na savijanje Em, takodje treba smanjiti 100 puta;

5. Kod greda ne treba nishta menjati.


b) Staticki model:

1. Krutost posteljice K,R1=K,R2= cca 7000KN/m3, K,R3= cca 10000KN/m3;
2. Ispod temeljnih greda (ako ih ima) K,R2=10000KN/m3; (K,R1 i K,R3 iskljucene?)
3. Krutost zidnih platana i ploca treba da ostanu onakve kakve jesu;
4. Kad imamo fert, torzionu krutost greda smanjujemo na dovoljno malu vrednost tj. 1.0000E-009;

To je to sto se tice razlika seizmickog i statickog modela? Ili sam jos nesto propustio?


Proracun:

1. Sledi modalna analiza i seizmicki proracun (u seizmickom modelu). Na osnovu dobijenih rezultata se dimenzionishu ZP i stubovi kao elementi koji primaju seizmicke uticaje, pri cemu moramo da vodimo racuna o tom da li su N sile od gravitacionih opterecenja+seizmika manje u seizmickom modelu u odnosu na staticki model.
Ako su razlike znacajne (cca 10-15%) u odnosu na staticki model ZP i stubovi se dimenzionishu u seizmickom modelu za kombinaciju gravitaciona opterecenja+max seizmika, a ako su razlike male mogu se
dimenzionisati i u statickom modelu za samo gravitaciona opterecenja?

2. Poracun statickog modela, sa odgovarajuce unesenim karakteristikama, pri cemu proracun ide po teoriji I reda (bez seizmike), i u tom modelu dimenzionishemo temeljnu plocu, provera napona na tlo, dimenzionisanje greda?

:) Znam da je mnogo pitanja, ali se nadam da ce se neko potruditi :wink:!
Pozdrav!

Nazgul
ezoranm
Postovi: 82
Pridružio se: Sre Jan 09, 2008 9:23 am
Lokacija: Uzice

Post od ezoranm »

mogu da ti kazem da nisi shvatio
nazgul
Postovi: 27
Pridružio se: Pon Avg 11, 2008 1:38 pm

Post od nazgul »

U najmanju ruku sam ocekivao konkretno obrazlozenje...
ezoranm
Postovi: 82
Pridružio se: Sre Jan 09, 2008 9:23 am
Lokacija: Uzice

Post od ezoranm »

Sve sto si napisao po stavkama je u neku ruku pogresno. Ne bih da te obeshrabrim. Tower je mocan program sa mocnim alatom. Modeliranje objekta i ponasanje objekta u zemljotresu je komplikovanije i sam pristup mora biti puno ozbiljniji. Ovo sto si napisao gore taksativno vise lici na recept za neke kolace. Svaka intervencija sa menjanjem krutosti bilo kog elementa mora imati objasnjenje i neku inzenjersku osnovu. Npr. menjanje koeficijenta posteljice nema nikakve veze sa podelom na seizmicki i staticki model.
Ako hoces da radis seizmicke modele, nadji literaturu. Moras razjasniti sebi sve u vezi seizmike pre upotrebe softvera. A posle toga tower je prava stvar. Pa cak i verzija 4 daje odlicne mogucnosti za prihvatljivo modeliranje. A o sestici da i ne pricamo
nazgul
Postovi: 27
Pridružio se: Pon Avg 11, 2008 1:38 pm

Post od nazgul »

Mozda sTE u pravu kada kazete "recept za kolace", kada ponovo sagledam koncepciju posta, malo lici. LOL
Medjutim, ono sto je bila poenta je da se obuhvate osnovne stavke koje ne smeju da se zaborave kada se rade recimo neki jednostavni 3D modeli u Tower-u 5, tj. da se malo pojasne neke stvari koje ce koristiti kako meni tako i drugima koji su u nedoumici. Najmanje sto sam ocekivao je sarkazam. Ako kazete da ne valja, onda bi bilo lepo da to i obrazlozite, jer pitanja nisam postavio kako bih iz vaseg posta nagadjao gde li je i sta pogreshno.

Prvo:
ezoranm wrote:Npr. menjanje koeficijenta posteljice nema nikakve veze sa podelom na seizmicki i staticki model.
Greska No1.
Ako imamo temeljnu plocu ukrucenu gredama-->krut temelj-->promena koeficijenta posteljice je opravdana u dinamickom modelu (kruca konstrukcija-vece i seizmicke sile)-->simulira se apsolutno ukljestenje konstrukcije u tlo, odnosno koeficijentu posteljice se zadaje jako velika vrednost sto je svakako ono sto sam gore napisao 1.0000E+010.

Uostalom to je rekao i b. milan na forumu elitesecurity.

Navodim:
"Kljucna stvar koju treba mladi inzenjeri da usvoje je da model za staticku analizu i model za dinamicku (seizmicku) analizu moraju biti dva razlicita modela. Razlika potice zbog razlike izmedju statickog i dinamickog dejstva opterecenja i razlicitog ponasanja konstrukcije pri ovim razlicitim tipovima dejstava.
Razlike u modelima za seizmiku i dinamiku su u karakteristikama tla (za dinamiku treba racunati sa apsolutno krutim tlom a u statici sa realno deformabilnim tlom), krutost zidova na savijanje u upravnom pravcu treba potpuno zanemariti u dinamici, krutost ploce na savijanje takodje u dinamici treba zanemariti, itd..."

Tu zakljucujem da niste kompetentni da mi odgovarate na pitanja. Btw, preporucujem vam literaturu: Dinamika konstrukcija - Vlatko Brcic, Odabrana poglavlja iz zemljotresnog gradjevinarstva - Bosko Petrovic, Dinamics of structures - Theory and Applications to Eartquake Engineering - Anil. K. Chopra.
Drugo:

Sto se tice zanemarenja krutosti seizmickih zidova na savijanje u upravnom pravcu - opet opravdano iz razloga sto seizmicki zidovi iz jednog pravca primaju na sebe najvece uticaje kada na njih deluju sile koje deluju u tom pravcu (ako je rec naravno o konstrukciji ortogonalne osnove), sto znaci da treba smanjiti krutost zidova na savijanje upravno na svoju ravan, odnosno, smanjiti uticaje iz drugog pravca koji se prenose preko krute veze medjuspratne konstrukcije i seizmickog zida. Time se dobijaju veci uticaji i na strani smo sigurnosti.

Trece:

Krutost ploca na savijanje se zanemaruje iz razloga kako bi se simulirala kruca ploca u ravni koja je normalna na ravan noshenja tj. kako bi se seizmicke sile ravnomernije distribuisale na elemente koji su predvidjeni za njihov prijem tj. stubove i ZP.

Tako ja rezonujem. Ako negde gresim, zamolio bih za objashnjenje, ali nekog ko je upuceniji u citavu stvar i ko je iskusniji.

Hvala

Nazgul
fresine
Postovi: 29
Pridružio se: Uto Feb 19, 2008 6:11 pm

Post od fresine »

samo jedna maalaa porukica za ezoranm:

-malo više pristojnosti zaista ne bi škodilo!

Čak i kada neko od učesnika na forumu greši, to nije razlog za podsmešljive komentare koji su kod Vas redovno na granici dobrog ukusa. S druge strane, mada očigledno imate visoko mišljenje o sebi, Vaša objašnjenja ni izbliza ne odaju utisak superiornog vladanja materijom.
Iskreno mi je žao što sam isprovociran na ovu upadicu, te se ovom prilikom izvinjavam administratoru i ostalim učesnicima na forumu.
ezoranm
Postovi: 82
Pridružio se: Sre Jan 09, 2008 9:23 am
Lokacija: Uzice

Post od ezoranm »

fresine

Mislim da sam vise pomogao nazgulu mojom "nepristojnoscu" i podsmesljivim komentarima nego ti svojom upadicom. Uopste nemam visoko misljenje o sebi sto se tice vladanja ovom materijom. Dosta puta sam trazio pomoc na ovom forumu i zahvaljivao se ljudima koji su se odazvali.


nazgul

Imao sam nameru da se bas potrudim oko koeficijenta posteljice i deformabilnosti tla kod staticke analize. Siguran sam da bi shvatio kako se ne moze tlo tretirati ni apsolutno kruto ni realno deformabilno kako si ti ti napisao vec negde izmedju.

Imao sam nameru da se potrudim oko krutosti ploca u svojoj ravni. Siguran sam da bi bar poceo da razmisljas sta se desava kod izuzetno dugackih a uskih ploca ili ploca sa velikim otvorima. Da li su i takve ploce apsolutno krute u svojoj ravni ili se savijaju i moze li se to savijanje zanemariti.

Imao sam nameru da se potrudim oko krutosti (smanjenje krutosti i procenat)AB zidova u svojoj ravni i ravni i ravni upravnoj na zid, kao i preraspodeli uticaja izmedju vise zidova.

Ali nisam kompetentan
nazgul
Postovi: 27
Pridružio se: Pon Avg 11, 2008 1:38 pm

Post od nazgul »

:roll:
Odgovori