Drvene konst.: opt. snegom, vitkost, ugibi

Odgovori
MileSaCubure87
Postovi: 3
Pridružio se: Uto Maj 20, 2008 6:14 pm
Lokacija: Cubura

Drvene konst.: opt. snegom, vitkost, ugibi

Post od MileSaCubure87 »

Postovane kolege (hm.. mozda sam ipak trebao napisati "buduce kolege")!

1. Kako da nanesem kontinualno opterecenje na prostu gredu sa nagibom, a da odgovara opterecenju od snega, tj. da bude po osnovi?

2. Imam kuci par starih projekata uradjenih rucno. Pokusao sam da unesem iste proracunske modele za rogove u Tower i proverim kako radi proracun. Iznenadio sam se da ni jedan rog nije zadovoljio zbog prekoracenja vitkosti. U tim projektima nije ni proveravana vitkost ( samo dopusteni naponi i ugibi) za rogove. Vitkost je proveravana samo za stubove.

Kod koeficijenata duzine izvijanja "beta 3" i "beta 2" sam ostavljao vrednosti na 1.00 - da li sam tu pravio gresku, ili mozda negde drugde, ili su mozda autori ovih projekata zanemarivali vitkost kod rogova?

Koje Vi koeficijente stavljate za "beta 3" i "beta 2"?

3. Zasto u tekstualnom izvestaju proracuna nema kontrole ugiba?

Unapred se zahvaljujem!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Drvene konst.: opt. snegom, vitkost, ugibi

Post od b.milan »

MileSaCubure87 wrote: 1. Kako da nanesem kontinualno opterecenje na prostu gredu sa nagibom, a da odgovara opterecenju od snega, tj. da bude po osnovi?
U programu Tower nema opterecenja po osnovi, ali to vrlo lako mozes zameniti opterecenjem po duzini pri cemu se intenzitet tog opterecenja dobija kada intenzitet opterecenja po osnovi pomnozis sa kosinusom ugla nagiba nosaca.

MileSaCubure87 wrote: 2. Imam kuci par starih projekata uradjenih rucno. Pokusao sam da unesem iste proracunske modele za rogove u Tower i proverim kako radi proracun. Iznenadio sam se da ni jedan rog nije zadovoljio zbog prekoracenja vitkosti. U tim projektima nije ni proveravana vitkost ( samo dopusteni naponi i ugibi) za rogove. Vitkost je proveravana samo za stubove.

Kod koeficijenata duzine izvijanja "beta 3" i "beta 2" sam ostavljao vrednosti na 1.00 - da li sam tu pravio gresku, ili mozda negde drugde, ili su mozda autori ovih projekata zanemarivali vitkost kod rogova?

Koje Vi koeficijente stavljate za "beta 3" i "beta 2"?
Koeficijenti beta3 i beta2 su koeficijenti duzine izvijanja oko osa 3 i 2. Vaznost pravilnog odredjivanja ovih koeficijenata je izuzetno velika, i na inzenjeru je da ih sto tacnije/realnije odredi. Vrednost koeficijenta za duzinu izvijanja odnosi se na izvijanje modela proste grede koji nije pridrzan niti na jednom mestu izmedju krajnjih oslonaca.
Ukoliko je recimo nekom nosacu spreceno pomeranje (pridrzan je) na trecinama svoje duzine, tada ce koeficijent duzine izvijanja biti 1/3. Za svaku ravan izvijanja moze biti drugacije stanje pridrzavanja.

MileSaCubure87 wrote: 3. Zasto u tekstualnom izvestaju proracuna nema kontrole ugiba?
Unapred se zahvaljujem!
Zato sto se u opstem slucaju ne znaju referentne tacke u odnosu na koje se meri ugib. U realnoj konstrukciji ugib nije jednak deformaciji - deformacija se sastoji i od ugiba i od sleganja oslonaca i od skracenja vertikalnih elemenata (stubova) usled aksijalne sile...
Na inzenjeru je da ove velicine identifikuje.
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: Drvene konst.: opt. snegom, vitkost, ugibi

Post od NBM »

MileSaCubure87 wrote: Kod koeficijenata duzine izvijanja "beta 3" i "beta 2" sam ostavljao vrednosti na 1.00 - da li sam tu pravio gresku, ili mozda negde drugde, ili su mozda autori ovih projekata zanemarivali vitkost kod rogova?
Ukoliko su N sile pritiska male nema ni smisla dimenzionisanjem obuhvatati efekte izvijanja, te pretpostavljam da su je autori opravdano zanemarivali.
Na tebi je da procijenis ovaj uticaj i obuhvatis/neobuhvatis u proracunu.
U Tower 6.0 je u modulu za dimenzionisanje drvenih konstrukcija N sile moguce iskljucti prije dimenzionisanja, a ako nije (Tower 5.x) vjerujem da treba zadati "beta 3" i "beta 2" tako malo (npr. 0.1 ili manje) da nema uticaja na dimenzionisanje.
Kako nikada nisam koristio modul za dimenzionisanje drvenih konstrukcija ovo je poprilicno napamet...ali vjerujem da ce pomoci :)
MileSaCubure87
Postovi: 3
Pridružio se: Uto Maj 20, 2008 6:14 pm
Lokacija: Cubura

Post od MileSaCubure87 »

Jos jedanput se zahvaljujem na odgovorima :D .

Ipak, imam jos nesto da pitam za definitivno razjasnjenje.
Jasno mi je sta predstavljaju "beta 3" i "beta 2", naravno, jasno mi je i da ce ukoliko je krov podascan "beta 2" biti zanemarljivo mala (tj. duzina izvijanja), pa cak i "beta 3", ali nesto veca (Zar ne? Nadam se da ne gresim.), a mene interesuje kolike bi Vi koeficijente stavili u tom slucaju (neka je rog npr. 4.5m)?
I ono sto me vise zanima je sledece:
Ako npr. imam rog duzine 4.5m (prosta greda) sa letvama na svakih 30cm (tu su tacke "pridrzavanja" na svakih 30cm), da li su letve takve da mozemo da stavimo koeficijente da bi duzina izvijanja bila na ovih 30cm,
tj. "beta 2"=0.07? Odnosno, kolike bi Vi koeficijente stavili u ovom slucaju?

Unapred se zahvaljujem.
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Post od NBM »

beta 2=0.07
pod uslovom da krovna konstrukcija ima prostornu stabilnost tj. prvenstveno u pravcu u kome treba da sprijeci izvijanje.

beta 3=1.00
MileSaCubure87
Postovi: 3
Pridružio se: Uto Maj 20, 2008 6:14 pm
Lokacija: Cubura

Post od MileSaCubure87 »

Hvala na odgovoru, NBM!
Odgovori