MODELIRANJE ÈELIÈNE KONSTR.

Odgovori
Ivona_M
Postovi: 1
Pridružio se: Sre Okt 04, 2006 12:31 pm

MODELIRANJE ÈELIÈNE KONSTR.

Post od Ivona_M »

Kako modelirati sljedeæi slucaj? Radi se o èeliènoj konstrukciji. Na stupovima su podvlake u uzdužnom smjeru konstrukcije. Na podvlakama su krovni nosaèi (popreèni smjer), a na njima letve u uzdužnom smjeru.
Ako radim linijski model, linija podvlake i letve se poklapa i tu je bit problema.
Pozdrav svima! :?:
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Ovo se u principu, može uraditi na dva načina:

prvi način - jednostavniji, kod koga je sve u jednoj ravni - i podvlake i krovni nosači i uzdužne letve

drugi nacčn, manje jednostavan, kod koga su podvlake nacrtane po vrhovima stubova ali imaju zadatu ekscentričnost poprečnog preseka. To isto (ekscentričnost) treba napraviti i sa poprečnim krovnim nosačima. Uzdužne letve, s obzirom da se kod njih nece javiti normalna sila nema potrebe praviti ekscentričnim. Ne zaboraviti da se isključi "fiktivna ekscentricnost" kod ekscentričnih setova greda.

Kada se proračuna i jedan i drugi model i kada se dimenzionišu, očekujem da će se dobiti potpuno isti rezultat. Prema tome, odlučite sami sta je bolje. :wink:
filip
Postovi: 29
Pridružio se: Sre Jun 14, 2006 6:46 pm

Post od filip »

Najlogičnije mi je bilo da ovde postavim jednu sumnju koju molim da mi potvrdite:

-Ako dobro razumem, nije moguće zadati poprečni presek čelične grede koji predstavlja 1/2 standardnog npr. I ili IPE ili IPB profila.

A vredelo bi ... uf!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Da li bi mozda u tom slucaju bilo od koristi upotreba odgovarajuceg "T" preseka ?

Tacno je da ce se u tom slucaju nosac tretirati kao zavareni a ne kao valjani ali to je na strani sigurnosti.
filip
Postovi: 29
Pridružio se: Sre Jun 14, 2006 6:46 pm

Post od filip »

Da, za taj trik znam.
Skoro da je isto, mada, opet - nije isto, pa eto predloga da to ubacite u T6.
Odgovori