Mreza konacnih elemenata??

Odgovori
PrimusEng
Postovi: 54
Pridružio se: Pet Nov 30, 2007 1:58 pm
Lokacija: Ljubljana

Mreza konacnih elemenata??

Post od PrimusEng »

Postovani kolegi!
Kako se moze u Tower-u smanjiti gustinu mreze konacnih elemenata. Imam recimo jedan model, u kojem mi je mreza konacnih elemenata velicine 20 i trebalo bi jo smanjiti na recimo 50cm - Tower kad jedan put osvoji gustinu mreze ne moze da jo manji, nezavisno od toga koliko se od njega zahtijeva - imate mozda koji univerzalni nacin za to?
Pozdrav od Primoza
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

Pozdrav PrimusEng!

Moje iskustvo sa gustocom mreze je sledeci:

Ako imate neke otvore kruznog oblika onda predlazem da isti mozete dovoljno tacno aproksimirati osmougaonikom. U slucaju da koristite otvor u ploci ili povrsinski oslonac oznacen sa kruznicom onda Tower i pri minimalnoj mrezi dosta usitni mrezu konacnih elemenata i nema mogucnosti (ili ja ne znam) da se mreza proredi (smanjiti gustinu mreze). Ovo proguscenje mreze oko kruznih entiteta utice i na susedne elemente. Isto takav otvor u ploci ili povrsinski oslonac ako se modelira sa osmougaonikom, onda se moze namestiti gustina mreze po zelji.

Pozdrav!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Mreza konacnih elemenata??

Post od b.milan »

PrimusEng wrote:Postovani kolegi!
Kako se moze u Tower-u smanjiti gustinu mreze konacnih elemenata. Imam recimo jedan model, u kojem mi je mreza konacnih elemenata velicine 20 i trebalo bi jo smanjiti na recimo 50cm - Tower kad jedan put osvoji gustinu mreze ne moze da jo manji, nezavisno od toga koliko se od njega zahtijeva - imate mozda koji univerzalni nacin za to?
Pozdrav od Primoza
To sto program ne moze da generise mrezu konacnih elemenata krupniju od 20 cm razlog je geometrija modela.
U ovom slucaju, imate neke elemente konstrukcije duzine ili rasojanja manjeg od 5cm - ili je to posledica nepreciznog crtanja ili previse detaljno crtaje. Takodje uzrok moze da bude i postojanje nekih jako kratkih lucnih segmenata (koje je pomenuo kolega Astrodome).

Pokrenite komandu za kontrolu geometrije i moci cete da pronadjete uzrok koji izaziva generisanje jako sitne mreze konacnih elemenata.

U nekim slucajevima, mozete koristiti komandu za proredjenje mreze konacnih elemenata sa kojom mozete da smanjite broj cvorova - ali ovo nije namenjeno resavanju problema koji nastaju zbog nepreciznog odnosno previse detaljnog crtanja.
PrimusEng
Postovi: 54
Pridružio se: Pet Nov 30, 2007 1:58 pm
Lokacija: Ljubljana

Smanjenje gustine mreze!!

Post od PrimusEng »

Pitanje je vrlo prezizno! Problem je, da kad jedan put Tower generise gusto mrezu, nikakvo nije moguce, da se mreza proredi ako recimo definisamo rastoj mreze 50cm, ne znam zašto?

Primoz
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: Smanjenje gustine mreze!!

Post od NBM »

Odgovor je vrlo precizan!
Takoreci uobicajeno ponasanje ako imate crtackih propusta u smislu malih medjusobnih rastojanja izmedju pojedinih elemenata.
U prvoj "iteraciji" unosenja podataka - crtanja gotovno redovna stvar...
Tada treba korigovati navedene crtacke propuste i tada ce vam Tower ponuditi mrezu od npr. 1 m.

Odnosno, gotovo nikada se nije desilo da ne natjeram Tower da mi ponudi mrezu sa pristojno vecom prosjecnom dimenzijom KE.

Tezi slucaj, koji bih rekao da je granicni, je da vam program ne moze generisati mrezu KE zbog crtackih gresaka...

U oba slucaja uzrok je isti. Dodatni trud u smislu uproscavanja nekih elemenata prilikom crtanja vode rjesenju problema.
Odgovori