Proračun ugiba ploče!

Odgovori
PrimusEng
Postovi: 54
Pridružio se: Pet Nov 30, 2007 1:58 pm
Lokacija: Ljubljana

Proračun ugiba ploče!

Post od PrimusEng »

Imam jednu ploču i odabranu armaturu u gornji i donji coni, kad proračunam ugibe Tower-om, dobijam za istu tačku u sredini ploče za dva preseka( horizontalni i vertikalni) različite ugibe - u manjem razponu 100% manju ugib - ali za istu tačku u sredini ploče - kako je to moguče.

Primož
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: Proračun ugiba ploče!

Post od NBM »

Citali ste uputstvo?
Ako niste...trebali ste :D

"Napomena:
Obzirom da na vrednost proracunatih ugiba utice i kolicina usvojene armature, a ugibi se proracunavju duz zadate linije preseka, to Vam se moze desiti situacija da u istoj tacki ploce za razlicite pravce armiranja dobijete razlicite vrednosti ugiba. Ovu pojavu cemo objasniti na primeru kvadratne ploce koja je simetricno opterecena.
U pravcu X ose je usvojeno fi8/10, a u Y pravcu fi8/20. Proracunom ugiba u dva ortogonalna pravca, dobicemo u ovom slucaju razlicite velicine ugiba u srednjoj tacki ploce.
"

Koliko se sjecam problem je u metodu/algoritmu (nema boljeg) koji tretira samo jedan pravac uticaja/armature.
Postavlja se pitanje usvojene armature jer 100% bas djeluje "upecatljivo".
Koja je usvojena armatura?
PrimusEng
Postovi: 54
Pridružio se: Pet Nov 30, 2007 1:58 pm
Lokacija: Ljubljana

Post od PrimusEng »

Pa naravno, da sam citao! Ali jos uvijek se postavlja pitanje koji upogib je pravi - po mom misljenju nekdje izmedju ugiba u x i y pravcu.

Napravio sam jedan jednostavan primjer ploce sirine 20m i visine 10m sa vertikalnim opterecenjem 10kN/m2 i analizirao ugibe. Usvojena armatura u donji coni je u x pravcu 16/10, u y pravcu 20/10. Ako povucem horizontalni presijek kroz sredinu ploče dobijam momenat savijanja 36.7 kNm i ugib 95mm; ako puvucem vertikalni presijek kroz sredinu ploce dobijam momenat savijanja 100 kNm i ugib 68mm.

Po mom mislijenju, ovaj algoritam nije sasvim divršen i ugib trebao da bude nekdje oko 81mm.

Primoz
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Post od NBM »

Sad mi nije jasno kako 100%, zar nisu manje razlike?

( 95-68 )/68x100 = 37,70 %
( 95-68 )/95x100 = 28,42 %

Razlike su 28,42% - 37,70% zavisno sta je rerferentno.
Ako znate da je tacan ugib 81 mm onda su razlike jos manje:
16,05% - 17,28%, a vi kazete da su 100%?

Eto, kako lako dodjosmo sa 100% na 16-17% razlike.

Tacno rjesenje je, vjerovatno kao sto ste naslutili, srednja vrijednost ovih ugiba imajuci u vidu da je ugib mora biti isti bez obzira na razmatrani pravac:
v=( 95+68 )/2=81,50 mm
tacno kao ste rekli.
No valjalo bi i da autori iznesu misljenje...
Odgovori