zajednicki rad elemenata kod FERT ploce

Odgovori
ezoranm
Postovi: 82
Pridružio se: Sre Jan 09, 2008 9:23 am
Lokacija: Uzice

zajednicki rad elemenata kod FERT ploce

Post od ezoranm »

Kako kod FERT ploca modelirati zajednicki rad elemenata konstrukcije u horizontalnoj ravni u nivou mdjuspratnih konstrukcija kod modalne analize i seizmickog proracuna.

Do sada sam radio modele gde nisam unosio FERT plocu kao element vec sam unosio tezinu ploce na grede kroz konvertor opterecenja. Za zajednicki rad elemenata konstrukcije u modalnoj analizi postavljao sam na model tanku plocu debljine 4 cm kojoj sam kroz karakteristike materijala zadavao tezinu nula. Ta debljina ploce stvarno obezbedjuje zajednicki rad elemenata konstrukcije u nivou FERT ploca. Kako je ta ploca dosta tanka, ne utice puno na smanjenje uticaja u gredama. U cemu je problem. Kad se analiziraju tonovi kod takvog modela moze se videti da tonovi pocev od 4. tog pa gore ustvari predstavljaju oscilaciju te tanke ploce upravno na svoju ravan. To se desava bas zato sto je ploca toliko tanka. Ako se stavi ploca vece debljine, dobice se znatno umanjeni uticaji u gredama.

Ima li neko savet u vezi modeliranja FERT ploca u modalnoj analizi. Kako obezbediti zajednicko pomeranje elemenata konstrukcije u horizontalnoj ravni u nivou FERT ploca kod modalne analize
MJ
Postovi: 66
Pridružio se: Sre Mar 28, 2007 12:06 am

Post od MJ »

Ja FERT-ove modeliram tako sto ih zamenim AB plocom debljine 12cm, time dobijam teyinu 3kN/m2.
Jos oslobodim uticaje na ivicama gde se fert ne oslanja i to bi bilo to.
Mislim da je to ok aprokimacija!
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: zajednicki rad elemenata kod FERT ploce

Post od NBM »

Nisam shvatio da li si pored ploce od 4 cm modelirao i AB FERT gredice, na rastojanju od 40 cm ili ne. Ali nebitno.
Rjesenja je vec MJ dao ali da malo izdetaljisem...
Kada se ne insistira na uticajima u gredama (kako se radi o prostoj gredi, za gravitaciju se rucno dimenzionise), je da se zada ortotropna AB ploca debljina koja je ekvivalentne krutosti na savijanje sa FERT tavanicom (gredicama sa plocom od 4 cm). Znaci zadaje se AB ploca debljine cija krutost na savijanje je jednaka FERT tavanici, ali obavezno ortotropna u pravcu nosenja FERTA i adekvatnim granicnim uslovima za ortotropiju koju program nudi.
Dalje kod modalne analize treba iskljuciti vertikalne oblike oscilovanja, a ukoliko se ipak jave ignorisati ih (uz povecanje broja tonova...).
ezoranm
Postovi: 82
Pridružio se: Sre Jan 09, 2008 9:23 am
Lokacija: Uzice

Post od ezoranm »

MJ wrote:Ja FERT-ove modeliram tako sto ih zamenim AB plocom debljine 12cm, time dobijam teyinu 3kN/m2.
Jos oslobodim uticaje na ivicama gde se fert ne oslanja i to bi bilo to.
Mislim da je to ok aprokimacija!
Ovakvim modeliranjem dobijas puno manje uticaje u gredama nego sto treba da budu, jer na nekim manjim rasponima deo uticaja koje bi trebala na sebe da primi greda, preuzima ta ploca od 12 cm. Sto se tice modeliranja ortotropnim plocama, moze kod jednostavnijih modela sa manjim brojem polja. Kod veceg broja polja i razlicite orijentacije FERT gredica, bez obzira na postavljanje granicnih uslova kod ploca, dobijaju se npr. negativni momenti na spoju dve FERT ploce, sto ne sme da se desi u realnim uslovima. Cim se pojave kod modela negativni momenti, to je znak da je FERT ploca lose modelirana
ezoranm
Postovi: 82
Pridružio se: Sre Jan 09, 2008 9:23 am
Lokacija: Uzice

Re: zajednicki rad elemenata kod FERT ploce

Post od ezoranm »

NBM wrote:Nisam shvatio da li si pored ploce od 4 cm modelirao i AB FERT gredice, na rastojanju od 40 cm ili ne. Ali nebitno.
Rjesenja je vec MJ dao ali da malo izdetaljisem...
Kada se ne insistira na uticajima u gredama (kako se radi o prostoj gredi, za gravitaciju se rucno dimenzionise), je da se zada ortotropna AB ploca debljina koja je ekvivalentne krutosti na savijanje sa FERT tavanicom (gredicama sa plocom od 4 cm). Znaci zadaje se AB ploca debljine cija krutost na savijanje je jednaka FERT tavanici, ali obavezno ortotropna u pravcu nosenja FERTA i adekvatnim granicnim uslovima za ortotropiju koju program nudi.
Dalje kod modalne analize treba iskljuciti vertikalne oblike oscilovanja, a ukoliko se ipak jave ignorisati ih (uz povecanje broja tonova...).
Proveri na jednostavnom modelu negativne momente u ploci nad osloncima kod takvog modeliranja. Iako si oslobodio sve momente, ipak ti se pojavljuje negativni moment. To znaci da ti je taj oslonac na sebe povukao vise uticaja nego sto treba a da je onaj na drugom kraju ploce manje opterecen
MJ
Postovi: 66
Pridružio se: Sre Mar 28, 2007 12:06 am

Post od MJ »

Da ortotropna ploca sa pravilno yadatim konturnim uslovima + smanjivanje toryione krutosti greda. Tako ja radim a sad dalje nisam proveravao ... mada je uvek korisno cuti ovakva misljenja.
Ynam da je bilo problema u raspodeli uticaja u yoni oslonaca npr u uglovima ali nadam se da je to u 6.0 ispravljeno
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: zajednicki rad elemenata kod FERT ploce

Post od NBM »

ezoranm Vjerujem da grijesis...

Evo isprobao, momenata o kojima pricas takoreci nema ili su vrlo, vrlo mali. Razlike uticaja u gredi sa max/min M su:
- u polju: -1,880%
- nad osloncem: -0,905%

Mislio si na ove razlike?
Ne znam na kakvom modelu si ti dobio ali bi bilo dobro da posaljes model da se uvjerimo.
Ja sam uzeo FERT plocu debljine 12 cm kao AB ortotropna ploca: 3x3 polja po 5,0 m sa g=3,0kN/m2 na gredama 30/60 cm i stubovima 30x30 cm.
ezoranm
Postovi: 82
Pridružio se: Sre Jan 09, 2008 9:23 am
Lokacija: Uzice

Re: zajednicki rad elemenata kod FERT ploce

Post od ezoranm »

NBM wrote:ezoranm Vjerujem da grijesis...

Evo isprobao, momenata o kojima pricas takoreci nema ili su vrlo, vrlo mali. Razlike uticaja u gredi sa max/min M su:
- u polju: -1,880%
- nad osloncem: -0,905%

Mislio si na ove razlike?
Ne znam na kakvom modelu si ti dobio ali bi bilo dobro da posaljes model da se uvjerimo.
Ja sam uzeo FERT plocu debljine 12 cm kao AB ortotropna ploca: 3x3 polja po 5,0 m sa g=3,0kN/m2 na gredama 30/60 cm i stubovima 30x30 cm.
Uzmi samo jedno polje 4x4 metara. Po obimu su 4 grede 25x35 cm oslonjene na 4 stuba. Stavi granicne uslove kakve god hoces. Kod FERT ploce dve grede koje su upravne na FERT rebra su opterecene i u njima se dobijaju uticaji a druge dve grede koje su paralelne FERT rebrima ne smeju u sebi imati uticaje tj. moraju biti neopterecene. Proveri i videces da takvo modeliranje nema smisla. Takvim modelom dobices uticaje i u gredama koje su paralelne FERT rebrima. A koliki ce procenat rasipanja uticaja biti, zavisi od mnogo cega. Ne sme se usvojiti pravilo, malo je to procenata i zadovoljava.

A primer koji si naveo je neki ekstremni slucaj, jer imas plocu od 12 cm prema gredi 30x60. Smanji gredu na 20x35 pa ces da vidis procente
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: zajednicki rad elemenata kod FERT ploce

Post od NBM »

ezoranm

Nisam imao zivaca za model koji predlazes - u potpunosti ga nisam razumio. Npr. opisao si model ali si "zabarovio" kljucno - debljinu ploce. Ipak sam isprobao sa gredama 20/35 cm (na mom modelu) tako da sada vjerovatno ne moze imati epitet extreman.
Opet ista stvar, rezultati takoreci ne odstupaju bitnije od kojeg procenta, pa pocinjem da sumnjam:
- "...malo je to procenata i zadovoljava"
- krenulo se sa problemom modalne analize
- preporuceno je "Proveri na jednostavnom modelu negativne momente..."
- u opticaju je pogresna postavka modeliranja plocom debljini 4 cm

Npr. ako sve tvrdnje pocivaju na modelu na kome je debljina 4 cm, postavlja se pitanje realnosti modela.

Vrlo lako se može desiti da grijesis (a da ja to ne mogu ponoviti na bilo kakvom modelu...te gubimo dragocjeno vrijeme), zbog toga moras poslati model.
ezoranm
Postovi: 82
Pridružio se: Sre Jan 09, 2008 9:23 am
Lokacija: Uzice

Re: zajednicki rad elemenata kod FERT ploce

Post od ezoranm »

Krenulo se od modalne analize. Kako mislis da ce rezultati modalne analize i seizmickog proracuna biti zadovoljavajuci ako model koji pravis ne funkcionise na najjednostavnijem primeru.

Sta tu ima da ne moze da se razume. modelira se FERT ploca 4x4 m, oslonjena na 4 grede. Postavis plocu od 12 cm sa ortotropnim granicnim uslovima. Ako ti se pojave uticaji u gredama paralelnim FERT rebrima, ne valja ti model. Slazes li se da FERT ploca ne sme da predaje uticaje gredama i zidovima koji su paralelni FERT plocama
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: zajednicki rad elemenata kod FERT ploce

Post od NBM »

ezoranm wrote:Krenulo se od modalne analize. Kako mislis da ce rezultati modalne analize i seizmickog proracuna biti zadovoljavajuci ako model koji pravis ne funkcionise na najjednostavnijem primeru.
Tako sto ce modeli za modalnu/seizmicku analizu i gravitaciju biti razliciti, i ovo o cemu ti pricas ama bas nikakvog uticaja nece imati na modalnu analizu.

Evo probao sam i ne dobijam to o cemu pricas.
Kakav je problem da posaljes fajl?
ezoranm
Postovi: 82
Pridružio se: Sre Jan 09, 2008 9:23 am
Lokacija: Uzice

Re: zajednicki rad elemenata kod FERT ploce

Post od ezoranm »

Pravis dva modela? Jedan za gravitaciju a jedan za seizmiku? Kako ces da pravis kombinacije 1.3*stalno + 1.5*povremeno + 1.3*seizmika? Moras imati u jednom modelu i gravitaciju i seizmiku da bi iskoristio kompletnu semu kod dimenzionisanja greda. Neces valjda dimenzionisati rucno prebacujuci uticaje sa modela na model. Razlicite modele, ali samo sa promenama krutosti mozes raditi u toweru 6, a u petici ipak moras sve nabaciti na jedan model, osim naravno za dimenzionisanje temelja gde se mora raditi novi model.

A sto se tice modeliranja FERT ploce punom plocom debljine 12 cm sa zadavanjem ortotropije, veruj da gresis jer nisi na strani sigurnosti. A kazem ti jos jednom, nekad ces u zavisnosti od raspona i dimenzija greda bas puno da omasis.

Prava funkcija KONVERTORA OPTERECENJA i jeste za unos FERT ploca. Zamolio bih b. milana da ti to pojasni
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: zajednicki rad elemenata kod FERT ploce

Post od NBM »

"Gresis, silno gresis..."

Kakav je problem da posaljes fajl (po treci put)?

Dok ne posaljes fajl prekidam komunikaciju.
ezoranm
Postovi: 82
Pridružio se: Sre Jan 09, 2008 9:23 am
Lokacija: Uzice

Re: zajednicki rad elemenata kod FERT ploce

Post od ezoranm »

NBM wrote:"Gresis, silno gresis..."
U pravu si. Pogresio sam. Male su razlike u uticajima u gredama, tj. mali su negativni momenti u ploci nad gredama. Priznajem gresku i zahvaljujem na pomoci
Odgovori