Proračun temeljne ploče na uzgon vode

Odgovori
Vranješ
Postovi: 121
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 1:26 am

Proračun temeljne ploče na uzgon vode

Post od Vranješ »

Prilikom statičke analize više etažnog armiranobetonskog objekta, koji je imao dvije podzemne etaže. Zbog potopljenosti podzemnih etaža u vodu , pokušao sam s TOWER-om obuhvatiti i ovaj slučaj opterećenja.
Na moje veliko iznaneđenje, kad sam dodao opetrećenje pritiska vode na temejlnu ploču, naravno sa smjerom na gore, dobio sam smanjene presječnih sila upravo za iznos utjecaja zbog uzgona vode. :)

Moje prvo pitanje je: Kakav je razlog da TOWER ne » razumije« pravilno opterećenja vode (uzgona) na temeljnu ploču? Ili možda ja negdje griješim?

Drugo pitanje, i nije više pitanje, više je nekakvo moje razmišljanje, pa ću ga iznijeti kao prijedlog za razmišljanje ostalim kolegama.
Naime, ako sam malo bolje razmislio, pritisak na temeljnu ploču zavisi isključivo od reaktivnog pritiska tla zbog stalnog, i korisnog opterećenja+eventualni utjecaji od potresa, i vertikalni uzgon vode i ne bi trebalo uzeti u obzir. :)
U početku mi je ovakav zaključak bio smiješan, ali sam uvidio da i nije baš , imajući u vidu da nikakav uzgon ne može povećati osovinskog pritiska u stubu koji je »oslonac« temeljnoj pločiu.
Griješim li kod ovakvog zaključivanja, i ako- zašto ?

Pozdrav

Vranješ
Miki M.
Postovi: 6
Pridružio se: Pet Sep 01, 2006 8:42 am
Lokacija: Beograd

Efektivni napon u tlu

Post od Miki M. »

To je to kolega. Ja se slazem s tobom. Uzgon tj porni pritisak smanjuje efektivni napon ispod temeljne spojnice ali i sam deluje na tmeljnu plocu vracajuci je na gore i istovremeno pritskajuci tlo na dole. To znaci da on pritiska plocu tacno za koliko smanjuje reaktivni pritisak. Na kraju krajeva uslovi ravnoteze moraju da vaze, sto ti je i bilo jasno. Medjutim diskutabilno je da li ga treba iskljuciti kao opterecenje iz proracuna jer ne idu sva opterecenja sa istim koeficijentom sigurnosti, sto znaci da on smanjuje udeo reaktivnog opterecenja snegom a sam mozda ne bi trebao da ima isti koeficijent igurnosti. Da je fundiranje na sipovima ili kombinacija, stvar bi bila sasvim jasna - morao bi ga uzeti u obzir. Imao bi veliko opterecenje na gore i malo na dole. Ne zaboravi da naneses pritisak vode na zidove. To ne sme nikako da se zanemari!!! :wink:
sonja
Postovi: 129
Pridružio se: Pon Avg 28, 2006 8:52 am
Lokacija: Novi Pazar

Post od sonja »

Uzgon od vode treba uzeti u slucajevima kada nije objekat opterecen, tj. kada nije npr. stavljena ploca iznad podruma, kada moze da se desi da je to opterecenje merodavno- u fazi izgradnje
Miki M.
Postovi: 6
Pridružio se: Pet Sep 01, 2006 8:42 am
Lokacija: Beograd

Post od Miki M. »

Da, kada se proverava stabilnost na isplivavanje. Sto se uticaja u tem. ploci tice vazi sve vec napisano.
Vranješ
Postovi: 121
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 1:26 am

Re: Efektivni napon u tlu

Post od Vranješ »

Miki M. wrote:To je to kolega. Ja se slazem s tobom. Uzgon tj porni pritisak smanjuje efektivni napon ispod temeljne spojnice ali i sam deluje na tmeljnu plocu vracajuci je na gore i istovremeno pritskajuci tlo na dole. To znaci da on pritiska plocu tacno za koliko smanjuje reaktivni pritisak. Na kraju krajeva uslovi ravnoteze moraju da vaze, sto ti je i bilo jasno. Medjutim diskutabilno je da li ga treba iskljuciti kao opterecenje iz proracuna jer ne idu sva opterecenja sa istim koeficijentom sigurnosti, sto znaci da on smanjuje udeo reaktivnog opterecenja snegom a sam mozda ne bi trebao da ima isti koeficijent igurnosti. Da je fundiranje na sipovima ili kombinacija, stvar bi bila sasvim jasna - morao bi ga uzeti u obzir. Imao bi veliko opterecenje na gore i malo na dole. Ne zaboravi da naneses pritisak vode na zidove. To ne sme nikako da se zanemari!!! :wink:
Hvala.
Upravo tako., ne smije se zaboraviti bočni pritisak vode na obodne zidove, a problem temeljenja na šipovima je nešto sasvim drugo, gdje se nam (kao što kaže kolegica gore) može pojaviti i problem isplivavanja, što moraju spriježiti tegnjeni šipovi.
Kod proračuna temeljne ploče potopljenog objekta, postavilo se mi još jedno pitanje: A što je s bočnim trenjem objekta sa okolnim terenom.
Tu sam mišljenja da ono postoji, ali da ne može biti aktivirano sve dok je težina objekta veća od uzgona, a i ne može biti posebno veliko u prisustvu vode. U suprotnom se radi o primjeru isplivavanja, što smo već apsolvirali...

Pozdrav svima

Vranješ
Odgovori