kontraploča

Odgovori
sonja
Postovi: 129
Pridružio se: Pon Avg 28, 2006 8:52 am
Lokacija: Novi Pazar

kontraploča

Post od sonja »

Zanima me proračun kontraploče kao površinskog nosača i slučaj koji sam videla u mnogim statičkim proračunima, kada projektanti stavljaju grede (roštilje) u kontraploču. Takav slučaj ne mogu da nađem u literaturi a i ako ga ima ne znam kako ubaciti i da li treba ubaciti linijske oslonce ispod greda. Ja inače radim temeljnu ploču bez greda, a peške proveravam proboj kroz ploču i usvajam dodatnu potrebnu armaturu za proboj.
Danijel_Sa
Postovi: 4
Pridružio se: Čet Jun 22, 2006 5:51 pm
Lokacija: Sarajevo

kontra ploca

Post od Danijel_Sa »

Temeljna kontra ploca je povrsinski nosac, i svakako tako treba i biti
modelirana. Kod modeliranja temeljne ploce preko sistema rostilja dobicemo, mislim, prilicno aproksimativnu vrijednost momenta ispod stubova. Moja preporuka je niposto postavljati linijske oslonce ispod greda, jer oni u stvari tamo ne postoje.
Pitanje proracuna uticaja na povrsinskim i linijskim osloncima je realno najkompleksnije i moram reci da tower (kao i ostali FEM) programi ne daju ni priblizno dobre uticaje. To nije greska programa, vec same teorije proracuna.
Koeficijent posteljice (krutosti) NIJE konstantna velicina, i ona je u svakom konacnom elementu razlicita, bez obzira na njegovu velicinu. Jedini priblizno tacan nacin proracuna uticaja u povrsinskim i linijskim osloncima u programu Tower je slijedeci:

1. Proracunati uticaje ispod lezista koje ima apsolutnu krutost
2. S tako dobivenom reakcijom opteretiti model tla u nekom geomehanickom
FEM programu. Model tla koji se zasniva na Coulombu je sasvim dovoljan.
3. Naci odnose (po duzini) Napon/Pomak = Krutost
4. Podijeliti povrsinski oslonac na odredjen broj traka i dodijeliti im dobivenu krutost
5. Na ovaj nacin ce biti ispostovana kompatibilnost deformacija ispod temelja a rezultati proracuna ce biti prilicno u skladu sa onim dobivenim u teoretskim rjesenjima.
Nadam se da sam ti bar malo pomogao.
Pozdrav
sonja
Postovi: 129
Pridružio se: Pon Avg 28, 2006 8:52 am
Lokacija: Novi Pazar

Post od sonja »

pa malo jesi pomogao.....
samo sto je put daleko duži, i opet se nekako sve svodi na proračun koji svi hocemo da izbegnemo, a to je da iz nekoliko koraka proračunamo objekat. Inače preporuke i uputstva za Tower se svode na proračun temeljnih ploča sa jednim koeficijentom posteljice, koji kada se ubaci na početku proračuna modela daje uticeje u modelu koji nisu isti kao kada bi se odmah ubacio koeficijent sa apsolutnom krutošću.....Što (bar kako ja mislim) daje nerealne uticaje u gredama, stubovima i pločama. Kako ja skoro uvek imam geomehanički proračun, mogu da usvojim očekivani napon/sleganje odmah, a da na kraju proverim da li je on u granicama karakteristika tla. A što se tiče temeljnih roštilja (koji u jednoj debeloj ploči nemaju neki uticaj) i dalje mislim da su nepotrebni, (možda samo u konstruktivnom smislu)
Pozdrav
Danijel_Sa
Postovi: 4
Pridružio se: Čet Jun 22, 2006 5:51 pm
Lokacija: Sarajevo

kontra ploca

Post od Danijel_Sa »

Istina je da je u towerovom uputstvu data preporuka za usvajanje pribliznog koeficijenta posteljice (ukoliko se ne posjeduju "tacni" podaci). Treba imati na umu da je proracun na takav nacin u stvari baziran na Vinklerovom modelu tla. Taj model je prilicno osporavan, i on se po meni niposto ne smije koristiti za dimenzioniranje nosaca, vec samo za procjenu uticaja. Jer tako dobiveni rezultati ni kvantitativno, ni kvalitativno nisu ni blizu onim relanijim dobivenim teoretski i na bazi ispitivanja konstrukcija. Znam da mnogi bjeze od komplikovanijih statickih proracuna, ali statika naravno nije laka, i niposto se ne moze u svakom slucaju svesti na to da se sve dobije u "jednom koraku". Iako je towerom sve prilicno pojednostavljeno, ipak ni on ne moze sve sam uraditi za nas :D !
sonja
Postovi: 129
Pridružio se: Pon Avg 28, 2006 8:52 am
Lokacija: Novi Pazar

Post od sonja »

Pa naravno da je statika teška : , no to nije tema... sve u svemu probala sam da otkrijem kako drugi rade kontraploče, a naročito problem sa gredama. Pitanje je bilo jednostavno, da li je proračunski model sa gredama u jednoj ploči debljine 60 cm i sa gredama koje su iste te debljine (visine) opravdan, ili je bolje rešenje samo ploča bez greda (kao pečurkasta tavanica).
Danijel_Sa
Postovi: 4
Pridružio se: Čet Jun 22, 2006 5:51 pm
Lokacija: Sarajevo

kontra ploca

Post od Danijel_Sa »

Savjetujem da koristite povrsinski model. Medjutim, tacnost rezultata
proracuna najvise ovisi o koeficijentu posteljice koji je pridruzen
povrsinskom osloncu, to se naravno da provjeriti. Zbog toga sam malo vise pisao o tome,
odnosno u zelji da skrenem paznju na taj problem koji je u najvecem broju slucajeva zanemaren.

Puno pozdrava
filip
Postovi: 29
Pridružio se: Sre Jun 14, 2006 6:46 pm

Post od filip »

Ja se takođe slažem da se primenjuje isključivo površinski model.
Ovi zamenski roštilji su nasleđe iz prošlosti kad se "pešačilo".
sonja
Postovi: 129
Pridružio se: Pon Avg 28, 2006 8:52 am
Lokacija: Novi Pazar

Post od sonja »

HVALA
i ja tako mislim :D
Odgovori