modeliranje zidova

ZZZ
Postovi: 20
Pridružio se: Pon Maj 07, 2007 1:50 pm
Lokacija: HR

Post od ZZZ »

Moja je preporuka da probate nabaviti knjigu "Finite element design of concrete structures" G.A. Rombach. U njoj su detaljno opisani i preporučeni načini proračuna pojedinih elemenata konstrukcije metodom konačnih elemenata.
sonja
Postovi: 129
Pridružio se: Pon Avg 28, 2006 8:52 am
Lokacija: Novi Pazar

Post od sonja »

Da li su u pitanju AB zidovi?
Vranješ
Postovi: 121
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 1:26 am

Post od Vranješ »

sonja wrote:Da li su u pitanju AB zidovi?
Naravno. Tower se i bavi isključivo sa ab konstrukcijama.
Ako ponovo čitam moj prethodni tekst, jasno mi je zašto ste postavili takvo pitanje. Ubuduće, s pažnjom čitajte ( s malkice rezerve ;)) moje stručne izraze, jer ne govorim baš najbolje vaš jezik. :)

LP

Vranješ
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Dingo_BG wrote:Slazem se sa svima da treba da pravimo vise modela za razlicite analize, ali kako ih onda automatski dimenzionisati? Kako ih posle dimenzionisanja exportovati u armiCAD sto je i cilj. Sve me ovo podseca na trotinet, moras da guras nogama stalno, i sve posataje izlisno i model za dimenzionisanje i mogucnost exporta.
Astrodome wrote: I ja radim vise modela sa razlicitim analizama i mozda sam malo pesimist, ali sve je to dobro dok je problem svez. Nazalost ako je potrebno otvoriti neki stari proracun (od pre gosinu dana) onda covek ni ne zna koji model je merodavan. Ovo je moje licno iskustvo sa vise modela. Dzaba napisem u ime file-a sta je karakteristicno za taj model.
Hteo bih samo da se malo nadovezem na ova dva zapazanja.
Program Tower 6 bi trebao da resi ove probleme koje navodite. Tower 6 ce omogucavati sledeci princip: 1 model, 2 analize, 1 rezultat.

To znaci:
Definise se jedan jedini model u jednom jedinom fajlu.

Na tom modelu definisu se razlicitosti izmedju dva modela - modela za statiku i modela za dinamiku (seizmiku) (to obuhvata - omogucavanje razlicitih krutosti ploca na savijanje, zidova na savijanje, greda na savjanje u ova dva modela, zatim razliciti granicni uslovi u plocama/zidovima, zatim razlicita oslobadjanja uslova na krajevima greda/stubova, razlicite krutosti oslonaca ...
Ova dva modela se se proracunavaju svaki za sebe (naravno, automatski, nevidljivo od korisnika - osim sto ce proracun da traje duplo duze)

Kao sto se primecuje, razlike ova dva modela nisu geometrijske prirode sto omogucava jedinstvenu mrezu konacnih elemenata, a samim tim i spajanje rezultata ova dva modela u jedinstvenu bazu rezultata.

To znaci da u modelu koji recimo ima dva obicna i dva seizmicka slucaja opterecenja, prva dva slucaja opterecenja su sracunata na osnovu statickog a druga dva slucaja opterecenja na osnovu seizmickog modela.

Obrada ovakvih rezultata, kombinovanje i dimenzionisanje - radi se isto kao i ranije.
WD
Postovi: 137
Pridružio se: Uto Jun 06, 2006 8:35 am
Lokacija: Varaždin

Post od WD »

Zvuči jako lijepo i napredno. Upravo ono što nam treba.
MJ
Postovi: 66
Pridružio se: Sre Mar 28, 2007 12:06 am

Post od MJ »

ccecca wrote:
b.milan wrote:Izvinjavam se zbog nepersiranja i manjka učtivosti u mom prethodnom odgovoru.

Ma nema problema :)
Hvala na odgovorima, dosta su mi pomogli.
Takodje me interesuje koju krutost da zadam povrsinskom osloncu kod seizmickog proracuna?Da bude apsolutno krut, ili da zadam koeficijent posteljice kao kod proracuna temeljne ploce, 10000Kn/m3?
Pozdrav
Jedno je sigutrno, za seizmicke proracune treba uzimati maksimalnu krutost posteljice, znaci min 10000kN/m3
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Post od NBM »

MJ wrote:...za seizmicke proracune treba uzimati maksimalnu krutost posteljice, znaci min 10000kN/m3
Max ili min?
Odnosno kako je min ustvari max, i kako bas 10000 kN/m3 je max kad bi trebalo obrnuto?
filip
Postovi: 29
Pridružio se: Sre Jun 14, 2006 6:46 pm

Post od filip »

Trebalo bi maksimalne veličine koristiti a to svakao nije 10 000 kN/m3.
U višespratnim modelima ja često zamenjujem realne temelje temeljnom pločom velike krutosti (i male sopstvene težine) uz visoke vrednosti krutosti posteljice a da bih simulirao uklještenje modela u temeljno tlo. Ovo posebno ima smisla ako objekat ima podrumsku etažu.
Naravno, postoji i varijanta da se prave dva modela: jedan kao apsolutno uklješten a drugi sa stvarno-projektovanom temeljnom konstrukcijom pa se onda vrši procena u kom području se kreću realni rezultati.
Ukoliko se objekat fundira na tem.ploči, stvar je jednostavnija budući da su vrednosti dop.gran.pritisaka na tlo za tem.ploče velikih gabarita redovno visoke vrednosti.
MJ
Postovi: 66
Pridružio se: Sre Mar 28, 2007 12:06 am

Post od MJ »

Izvinjavam se, hteo sam da kazem 1.0000E+010.

U principu ja uzimam ovako ili vecu cak krutost za koef. posteljice tako da, prakticno dobijem totalno ukljestenje.
nazgul
Postovi: 27
Pridružio se: Pon Avg 11, 2008 1:38 pm

Post od nazgul »

Dingo_BG wrote::...ja npr uzmem totalno krut temelj, odradim modalnu analizu da pronadjem periode oscilovanja u oba pravca (zadajem bocne nepomerljive oslonce u nivou tavanica prvo u jednom pa zatim u drugom pravcu), zatim odradim seizmicki proracun trenutno jedinom vazecom kod nas (metoda ekvivalentnog opterecenja). Zatim ocitam spratno opterecenje od seizmike iz izvestaja. Potom za svaki sprat uzmem tu silu i podelim sa duzinom objekta i zadam ekvivalentno linijski opterecenje u nivou ploce. Ovime resavam problem sto se tice razlike u krutom temelju statickog i dinamickog problema. Rezultati su sjajni i lepo se raspodeljuje sila na ramove i takodje lepo odradjuje preraspodela momenta torzije (proverio sam sve primere iz Alenderove knjige). Ovime omogucavam automatsko dimenzionisanje jer sam sve preneo na staticki model. ALi kako da na slican nacin eliminisem smanjenje krutosti zida upravno na svoju ravan? Da li mi je ona ako je odmah smanjim 100 puta, pravi neke velike rezultate u statickom modelu?
Da li je ovaj nacin modeliranja ispravan?
...potom za svaki sprat uzmem tu silu i podelim sa duzinom objekta i zadam ekvivalentno linijski opterecenje u nivou ploce....
Deluje mi OK, ali samo kad su u pitanju simetricne konstrukcije (to linijsko opterecenje mora da prolazi kod teziste masa, a mora biti zadato u pravcu pretpostavljenog delovanja zemljotresa?)

Ali sta u slucaju kada je u pitanju nesimetricna konstrukcija? Da li se moze na isti nacin seizmicka sila odgovarajuceg sprata podeliti sa povrsinom sprata i zadati kao povrsinsko opterecenje u pravcu pretpostavljenog delovanja zemljotresa? Da li je to ispravan model i hoce li se na taj nacin dobiti i adekvatni uticaji od torzije?

Nadam se da ce mi ovaj put neko odgovoriti.
Unapred se zahvaljujem!

Nazgul
ezoranm
Postovi: 82
Pridružio se: Sre Jan 09, 2008 9:23 am
Lokacija: Uzice

Post od ezoranm »

ja bih rado odgovorio, ali nisam kompetentan
nazgul
Postovi: 27
Pridružio se: Pon Avg 11, 2008 1:38 pm

Post od nazgul »

@ezoranm

Grow up...
nazgul
Postovi: 27
Pridružio se: Pon Avg 11, 2008 1:38 pm

Post od nazgul »

'Ajde ljudi please...

Ne mogu da verujem da se niko nije potrudio vec nedeljama...da neko bar iskomentarishe ovaj Dingo_BG-ov post, meni bi znacilo mnogo, a verujem da je to za iskusne Towerashe 2 minuta posla.
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Post od NBM »

Post je zapocet gotovo prije 2 godine (08.2006.god.) tako da je tesko pratiti sta je neko pisao prije toliko vremena i u medjuvremenu, uopste vracati se na pitanje/probleme koje neko iznese poslije toliko vremena.

Dosta od ranije napisanog ne stoji, ali opet ne sve sto je napisano.
Modeliranje konstantnim linijskim opterecenjem u statickom modelu je pogresno kod nesimetricnih konstrucije jer rezultanta inercijalnih sila djeluje u tezistu masa. Moglo bi da bude trapezno linijsko ali sa rezultantnom u tezistu masa sto opet niej moguce ako se ne zna centar masa. Zadavanje bocnih osloca u nivoima tavanica je takodje pogresno jer se gube iz vida moguce torzione oscilacije i osjetljivost konstrukcija na ovaj vid ponasanja konstrukcije.
Uopste put koji je naveden je uz manje korekcije moguc ali se cini komplikovan.
Dvije su bolje solucije. Prva je Tower 6.
Druga bi bila dimenzionisati u seizmickom modelu i pri cemu prethodno treba uporediti uticaje od gravitacionog opterecenja sa onim u statickom modelu. Ukoliko ne odstupaju bitno, sto je najcesci slucaj, ostati na ovom seizmickom modelu kao relevantnom u kome se dimenzionise. U protivnom ima vise puteva od kojih je ipak najsigurniji/najlaksi dat kao prva solucija.
nazgul
Postovi: 27
Pridružio se: Pon Avg 11, 2008 1:38 pm

Post od nazgul »

OK, sad kad sam se naoruzao sa shesticom nema problema, ali do skoro sam muchio muke, a pomoci niotkuda. Zato sam bio malo izrevoltiran. Sve postove sam procitao i kao sto kazete pojedina objashnjenja su razbacana, ali niko explicitno nije dao postupak koji bi trebao da bude bukvar za pochetnike koji koriste Tower. Zato sam ja pokushao da sumiram sve osnovne stavke koje su do tad rechene (a koje su vezane za projektovanje zgrada), a koje ne smemo da previdimo i zaboravimo prilikom modeliranja,ali bezuspeshno...verovatno starije kolege mrzi da se cimaju sa veoma shirokim i obimnim odgovaranjem, tako da je lakshe da mudro precute. Primeri koji su dati u sekciji download su tako shturi i jednostavni, simetricni i prosti, da su otprilike dobri za jednog studenta koji je uzeo Tower prvi put u ruke. Za sve ostale, ono je otprilike beznachajna pomoc. Ukratko, poruka je - kupite Tower 6, a ako ne mozete...ko vam je kriv.

Kolegi NBM, se zahvaljujem na pomoci!
Odgovori