Usvajanje armature

Odgovori
Avatar
markom
Postovi: 32
Pridružio se: Uto Avg 08, 2006 12:40 pm
Lokacija: Moskva
Kontakt:

Usvajanje armature

Post od markom »

Mogli bi uneti mogucnost da se usvoji armatura koja ne zadovoljava do 3%. Linijski elementi sa takvom armaturom mogu biti prikazani drugom boljom (npr. narandzastom). :idea:
Marko Martinovic
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

Postovani,

Slazem se sa predlogom kolege da naprimer uvede neka granica koja moze da bude i 3% da se usvoji manja armatura u linijskim elementima nego sto se dobije proracunom.

Ovaj problem imamo i sada kada usvajam armaturu na modelu. Nekako se izborimo time mada kod prikaza u izvestaju je jako velika guzva zbog toga sto treba neke ovakve spiceve pokrivati.

Isto tako mozda bi bilo lepo da se moze na usvajanju armature da se spoje neki segmenti pokrivanja armaturom. Primera radi kod proracuna se nekog stuba se dobije da linearno povecava armatura i dodje do nekok skoka i smanji se skoro na pola. Nakom 0.7m ponovo ima tendenciju rasta i povecava se. Pokrivanjem stavimo neku osnovnu armaturu koja pokriva nekih 70% ukupne potrebne. Spiceve pokrivamo naravno dadatnom. Ali kod ovakvih skokova nakon usvajanja dolazi do toga da u prikazu usvojene armature je haos. Ide osnovna armatura 4m onda se pokriva spic na delu od 1.5m i opet se pojavi osnovna armatura na duzini od npr. 1.m i ponovo pokrivanje na duzini od 1.5m. izpis na crtezu je jako zguzvan ma u kojoj razmeri se radi.

Sta sam hteo da kazem sa ovim? U praks kada se vrsi armiranje verovatno to nece se izvoditi od dve sipke za pokrivanje spica nego se iz komada 1.5m+1.0m+1.5m+duzine za sidrenje sa obe strane. Moj predlog je da se u Toweru ugradi mogucnost spajanja delova koji se pokriva jer ce se to u praksi tako izvesti. Tako crtezi sa usvojenom armaturom nece biti tolko optereceni. Ne znam dali sam bio dovoljno jasan bilo bi ovo zgodnije da se pokaze na nekoj skici.


Drugi problem na koji sam naisao - mozda nije problem samo ogranicenje kod usvajanja armatur kod kruznih stubova. Usvojim osnovnu armaturu kruznog stuba 8Rfi16. Na nekom delu treba ojacati. Probam da uradim sledece da ubacim jos cetri sipke fi 16 da imam 12fi16 ali nije dovoljno. Onda probam 16fi16 ali to je previse. Hteo sam da dodam na osnovnu 8fi16 jos 4fi19 ali onda program automatski i osnovnih 16-ki pretvori u 19-ke. Dali postoji tu neka mogucnost da se dodaju drugi precnici kod kruznih stubova sem osnovne? Ko zna resenje nek pomogne!


S postovanjem,
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

markom wrote: Mogli bi uneti mogucnost da se usvoji armatura koja ne zadovoljava do 3%. Linijski elementi sa takvom armaturom mogu biti prikazani drugom boljom (npr. narandzastom).
Program ni sada ne brani da se usvaja armatura cija je povrsina manja od proracunate. Jedini efekat koji se pri tome ispoljava je oznacavanje crvenom bojom stapova kod kojih je povrsina proracunate armature veca od povrsine usvojene.
To sto je neki stap obojen zeleno ne mora da znaci da mu je armatura dovoljna i obrnuto. Ultimativna provera usvajanja armature se dobija komandom "Kontrola usvojene armature" u dijalogu za usvajanje armature.
Jos razmatramo kakva unapredjenja mozemo da uradimo po ovom pitanju.

Astrodome wrote: Isto tako mozda bi bilo lepo da se moze na usvajanju armature da se spoje neki segmenti pokrivanja armaturom.
Hmm... Ovo vec pomalo zadire u oblikovanje armature, duzine sidrenja i nastavljanja. Ono sto program prikazuje su dijagrami usvojene armature, rasporedjene tako da zadovoljavaju proracunski odredjenu kolicinu armature.
Program ArmCAD ce u slucajevima kada je to potrebno spajati sipke iz dodatnih iteracija u slucajevima kada se one zbog produzenja od usidravanja spoje.
Astrodome wrote: Drugi problem na koji sam naisao - mozda nije problem samo ogranicenje kod usvajanja armatur kod kruznih stubova.
Uslov koji vam pravi "problem" je uslov koji postoji u programu a to je da armatura u kruznom preseku mora biti ravnomerno rasporedjena po obimu. Istrazicemo konkretan primer i utvrditi da li postoji neko drugo ogranicenje.
Nenad B.
Postovi: 10
Pridružio se: Uto Nov 14, 2006 3:10 pm
Kontakt:

Post od Nenad B. »

Postovani, slazem se sa kolegama da bi bilo lepo poraditi na prozoru za usvajanje armature u gredama. Mislim da bi trebalo dodati opciju da se zone nove iteracije mogu definisati i rucno.

Na primer, kod prikaza uzengija. Ako u ramu ili kontinualcu nije potrebno progustiti uzengije, a mi zbog seizmike ili drugih razloga to zelimo, onda moramo da usvojimo uzengije bez proguscenja, napravimo izvestaj, pa da ponovo usvojimo uzengije na manjem rastojanju i.t.d.

Kada nam se na kraju rigle rama, zbog prenete armature iz stuba javlja veca armatura od potrebne ona ce u prikazu celog rama biti prikazana kao usvojena i u polju rigle, (na primer), i tu nema leka.

I jos nesto, kada smo kod usvajanja armature. U prikazu preseka grede sa usvojenom armaturom ne vidi se vrednost odstojanja tezista armature od ivice preseka sto je svakako bitno. Ova vrednost nije data ni u tekstualnom izvestaju dok se kod drugih oblika usvajanja armature to jasno vidi.
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

Nenad B. wrote:Na primer, kod prikaza uzengija. Ako u ramu ili kontinualcu nije potrebno progustiti uzengije, a mi zbog seizmike ili drugih razloga to zelimo, ......
.
E ovo je jako dobra ideja sa uzengijama jer nigde se ne moze ili barem ja ne znam dali se moze prikazati konstruktivno proguscenje uzengija u T5.


Pozdrav,
Odgovori