Temperaturno opterecenje

Odgovori
MarkoTP
Postovi: 4
Pridružio se: Pon Dec 24, 2007 1:38 pm

Temperaturno opterecenje

Post od MarkoTP »

Racunam celicnu resetku raspona L=28m,na armirano betonskim stubovima.Zadao sam sva opterecenja za resetkasti nosac,ali imam problem kad zadajem temperaturno opterecenje.Naime imam opciju da zadam vrednosti za to,i razliku temperature t2 i t3.Za to ne zadajem nista tj uzimam vrednost nula,za t2 i t3 zadajem +30C za gornji pojas kao jedan slucaj opterecenja.Kao drugi slucaj opterecenja opet za to zadajem vrednost nula,a za t2 i t3 zadajem vrednost -30C za sve stapove resetke.Da li sam dobro uradio ili ne.Zahvaljujem na odgovoru i savetima.
:D
MarkoTP
MarkoTP
Postovi: 4
Pridružio se: Pon Dec 24, 2007 1:38 pm

Odgovor

Post od MarkoTP »

Zamolio bih za odgovor po ovom mom pitanju.Unapred zahvalan!
MarkoTP
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Temperaturno opterecenje

Post od b.milan »

MarkoTP wrote:... Da li sam dobro uradio ili ne ... :D
Sa stanovista sa kojeg jedino i mogu da nastupim, mogu samo da ponovim ono sto Vi mozete da procitate i u uputstvu.
t0 - je temparaturna promena u osi stapa - izaziva promenu duzine stapa, odnosno aksijalnu silu.
dt (odnosno dt2 i dt3) odnose se na razliku temperatura izmedju ivica poprecnog preseka. Kao sto je i na slici u dijalogu za zadavanje temperaturnih uticaja, dt2 se odnosi na razliku temperatura izmedju gornje i donje ivice preseka (ako je osa 2 usmerena na gore) a dt3 je razlika temperatura izmedju desne i leve ivice preseka (ako je osa 3 usmerena na desno). Ovaj uticaj izaziva krivljenje ose stapa, odnosno pravi momente savijanje. (Mislim da u vasem slucaju zadavanje razlike temerature izmedju leve i desne ivice preseka, temperaturna razlika dt3, nema opravdanje)

Realna konstrukcija u principu, izlozena je uticajima i promene trmperature u osi stapa (t0) ali i nejednake temparature na spoljasnjoj i unutrasnjoj strani nosaca (dt), tako da pretpostavljam da je potrebno izvrsiti analizu i jedne i druge vrste naprezanja, (a ne samo alternativnog dejstva jednog od njih kao sto ste vi uradili).
ezoranm
Postovi: 82
Pridružio se: Sre Jan 09, 2008 9:23 am
Lokacija: Uzice

Re: Temperaturno opterecenje

Post od ezoranm »

MarkoTP wrote:Racunam celicnu resetku raspona L=28m,na armirano betonskim stubovima.Zadao sam sva opterecenja za resetkasti nosac,ali imam problem kad zadajem temperaturno opterecenje.Naime imam opciju da zadam vrednosti za to,i razliku temperature t2 i t3.Za to ne zadajem nista tj uzimam vrednost nula,za t2 i t3 zadajem +30C za gornji pojas kao jedan slucaj opterecenja.Kao drugi slucaj opterecenja opet za to zadajem vrednost nula,a za t2 i t3 zadajem vrednost -30C za sve stapove resetke.Da li sam dobro uradio ili ne.Zahvaljujem na odgovoru i savetima.
:D
Kod resetkastih nosaca treba da zadas samo temperaturnu promenu t0 i ona obicno iznosi 35 stepeni i to da je zadas kao +35 i kao -35.
Temperaturna razlika gornje i donje nozice kod stapova resetke je besmislena, jer je i u praksi zanemarljiva zbog obicno malih profila. Temperaturna razlika ima smisla kod punih nosaca vece visine koji su u realnim uslovima izlozeni temperaturnoj razlici. :D
Odgovori