Lacne grede

Odgovori
GF1984
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Okt 10, 2007 9:05 pm
Lokacija: Makedonija

Lacne grede

Post od GF1984 »

Molio bih iskusnije korisnike Tower-a za pomos.

Dobijam malo cudne rezultate za naizgled jednostavan elemenat.
Radi se o dve lacne grede, b/d=30/60 sm , rasponi 15 metara, visina laka 4 m, spojene u vrhu, pod uglom od 90 stupnjeva.
Ramnomerni tovar od 15 kn/m.
Ukljucen "g".
Poptpore nepomerljive.

Sa Tower-om dobijem male momente u sredini oko -19 Knm , na krajevima -21 knm. N1 = 223 kN
Ist ovakav model sa AXISVM - om dobija se : momente u sredini oko -155 Knm , na krajevima -80 knm. N1 = 255 kN. Nesto Slicno dobija se i sa STAADPro.

Sta je u pitanju?
WD
Postovi: 137
Pridružio se: Uto Jun 06, 2006 8:35 am
Lokacija: Varaždin

Post od WD »

Ne razumijem u potpunosti pitanje. Pošalji nam neku skicu.
GF1984
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Okt 10, 2007 9:05 pm
Lokacija: Makedonija

Post od GF1984 »

Pokusacu da objasnim:

4 oslonca, 2 lacne grede, postavljene jedna prema druge pod uglom od 90 stupnjeva.
Osovinski raspon 15 m, visina 4 m. Jedna zajednicka tacka na mestu spajanja u vrhu ( x=7.5 m z=4.0 m ).
GF1984
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Okt 10, 2007 9:05 pm
Lokacija: Makedonija

Post od GF1984 »

Tu je skica, za ono sta hocu da objasnim.


http://www.sendspace.com/file/o9xu2e
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Da li ste uporedili reakcije oslonaca, i deformaciju ? Da li mozete da uporedite rezultate u prostijem modelu, koji se sastoji samo od jednog luka (bez luka iz drugog pravca) ?

Razlika u rezultatima potice od neke razlike u modelima - oslonci, materijal, opterecenje...

Prema rezultatima koje ste predocili (manji momenti dobijeni u programu Tower) mogao bih da pretpostavim da je razlika ova dva modela u jednakopodeljenom opterecenju zadatom po luku - pretpostavljam da je u modelu radjenom u programu Tower, ovo opterecenje definisano kao radijalno (sa dejstvom u pravcu centra) dok je u ova dva druga programa definisano da deluje u pravcu globalne z-ose - paralelno.

U svakom slucaju, mozete nam poslati ulazne fajlove istog modela od sva tri programa pa cemo pomoci u pronalazenju uzroka ove razlike.
Iako se u ovim programima koriste razlicite vrste konacnih elementa za opisivanje stapova, razlika ne bi trebala da bude veca od par procenata.
GF1984
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Okt 10, 2007 9:05 pm
Lokacija: Makedonija

Post od GF1984 »

Milane,

Uporedio sam i reakcije i deformacije. Ima razlike, negde manje , negde vece.
Nisam uporedio rezultate u prostijem modelu, jer moj model koji ja stvarno imam i hocu da analiziram je sa cetiri lacne grede, ali hteo sam da uradim probu sa dve lacne grede i vidim sta se dobija. Zgog toga sam poslao i pitanje.
Ustvari, projektovani objekat je sa cetiri lacne grede koje nose arm.bet. plocu u vidu kupole.
U svakom slucaju, poslao sam ulazne fajlove istog modela, od dva programa.
WD
Postovi: 137
Pridružio se: Uto Jun 06, 2006 8:35 am
Lokacija: Varaždin

Post od WD »

Provjeri sam model u Toweru i Infographu (InfoCADu). Rezultati su u potpunosti isti. Ne znam gdje leži problem?
miro
Postovi: 8
Pridružio se: Uto Sep 12, 2006 8:27 am

Post od miro »

Mozda je izmjenjen podatak o poprecnom presjeku grede tj. ako se "rucno" izmjeni A1 dolazi do drasticne promjene dijagrama momenata.
GF1984
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Okt 10, 2007 9:05 pm
Lokacija: Makedonija

Post od GF1984 »

Kolega WD , reci koje rezultate dobijas ( reakcije oslonaca, Mz , pole ,potpora ) .
Mozda su rezultati isti ,ali koji?
thenightrider
Postovi: 161
Pridružio se: Pet Avg 25, 2006 4:39 pm
Lokacija: HRVATSKA

RE:

Post od thenightrider »

Tower i Strand/Strauss - rezultati su indentični. Prekontroliran je samo jedan upeti luk za globalno opterećenje od 15kN/m' bez vl. težine grede (ovim se softwareima dobiju se isti rerezultati i za onaj Vaš slučaj sa dvije okomite lučne grede sa vl. težinom).

Tower sve skupa:
Slika

Strand/Strauss:
a)M i T dijagrami
Slika

b)N dijagram
Slika

c)delta z dijagram (progibi)
Slika

d)Reakcije čvora
Slika

Pozdrav!
Last edited by thenightrider on Uto Dec 04, 2007 8:56 am, edited 1 time in total.
WD
Postovi: 137
Pridružio se: Uto Jun 06, 2006 8:35 am
Lokacija: Varaždin

Post od WD »

Tower i Infograph - isti rezultati: M1=21.6 kNm, M2=-19.3 kNm, N=-142.7 do -223.4 kN.
GF1984
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Okt 10, 2007 9:05 pm
Lokacija: Makedonija

Post od GF1984 »

Moram da zahvalim za Vase komentare u vezi ove teme.
Cekam komentara Radimpex tima, odnosno G - dina Milana, jer sam im poslao ulazne fajlove.
Potrosio sam dosta vremena na ovu temu i dosao sam do zakljucka da ako se lacna greda tretira kao jedan elemenat dobija se onaj rezultat koji me zbunio i bio veoma razlicit od rezultata Towera, sa velikim momentima u sredini i kraju. Kad sam gredu podelio na vise segmenata dobio sam skoro idintican rezultat kao Tower. ( male vrednosti momenata )
Prvo sta me nateralo na razmisljanje bile su dobijene male vrednosti momenata za takav raspon. ( 15 m ) Zato sam i kolegi WD reakao da su rezultati mozda iste ali koje i kakvi.
Zato namece se meni pitanje sta u stvari je ispravno i kako elemenat radi u praksi. Kako jedinstven elemenat ili kao vise elemenata zajedno?

Evo sta se dobija

http://www.sendspace.com/file/oaxztg
http://www.sendspace.com/file/mkr6s8
GF1984
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Okt 10, 2007 9:05 pm
Lokacija: Makedonija

Post od GF1984 »

Slika[/img]
Slika
GF1984
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Okt 10, 2007 9:05 pm
Lokacija: Makedonija

Post od GF1984 »

Prvo sta me nateralo na razmisljanje bile su dobijene male vrednosti momenata za takav raspon. ( 15 m ) Zato sam i kolegi WD reakao da su rezultati mozda iste ali koje i kakvi.
Zato namece se meni pitanje sta u stvari je ispravno i kako elemenat radi u praksi. Kako jedinstven elemenat ili kao vise elemenata zajedno?
Ocekivao sam jos komantara na ovu temu.
Moram se zahvaliti na odgovoru Radimpex tima i G-dina Milana u vezi analize.
Ali moram postaviti pitanje za iskusnije kolege i Radimpexa ?
Znaci li to da ove lacne grede raspona 15 m treba dimenzionirati prema ove dobivene za mene male staticke velicine ? ( M=21 kNm, N= 225 KN ).
Iskreno, moracu da idem sa vecim koeficienat sigurnosti.
Odgovori