Stranica 1 od 1

Definiranje čeličnih profila

Objavljena: Pon Jul 17, 2006 2:26 pm
od gafinho
Molim objašnjenje parametara A1, A2, A3, I1, I2 i I3 kod upisivanja novog , npr., HOP profila. Naime, parametre A2 i A3 ne mogu pronaći u tablicama čeličnih profila. Hvala!

Sam svoj majstor...

Objavljena: Sre Jul 19, 2006 11:21 am
od gafinho
Najbolje da odgovorim sam sebi, naime, da se ove oznake promijene pa da glase A, Ax, Ay, I, Ix i Iy sve bi bilo puno jasnije...

Objavljena: Pet Jul 21, 2006 4:51 pm
od b.milan
A2 i A3 su takozvane "smičuće" površine - površine koje "prihvataju" smičuću silu u pravcu odgovarajuće ose (lokalne ose štapa). Ovo nije neki egzaktan podatak ali sa dovoljnom tačnošću se može uzeti i najgrublja aproksimacija - da je to ukupna povrsina limova orijentisanih paralelno sa pravcem odgovarajuće ose.
Malo tačnija aproksimacija je da se uzime u obzir i određeni deo lima u upravnom pravcu.
Ove velicine u statičkom proračunu utiču na deformaciju od smičućih sila a pri dimenzionisanju se, na osnovu njih, izračunava ukupni smičući napon u preseku (JUS) ili kritična smičuća sila (EC).

Preporučujemo sledeći način određivanja ovih vrednosti:

(za valjani I profil)
A2 = A1 - (2 x b x t) + (s + 2 x r) x t;
A3 = A1 - A2

(za valjani [ profil)
A2 = A1 - (2 x b x t) + (s + r) x t;
A3 = A1 - A2

A1 - ukupna (obična) površina poprečnog preseka
b - širina nožice
t - debljina nožice
s - debljina rebra
r - poluprečnik zaobljavanja (na spoju rebra i nožice)

Lako se može napraviti analogija i za neke druge vrste profila.

Obeležavanje A1,A2,A3,I1,I2,I3 jasno govori da se odnose na lokalne ose stapa, osa 1 je u pravcu ose stapa a ose 2 i 3 su kao na crtežu. Ovo je uobičajeno obeležavanje ovih pojmova.

Re: Definiranje čeličnih profila

Objavljena: Sre Maj 20, 2015 2:19 pm
od pavale1
Molim pojašnjenje vezano za unos novih čeličnih profila u bazu, tj za definiranje smičućih površina. Prema Eurocode-u smičuće površine se koriste kod dimenzioniranje presjeka, ali ne i kod statičke analize. Približni izrazi ovde navedeni kojima se A1 reducira da bi se dobile smičuće površine se nešto razlikuju od onih preporučenih u eurocode-u ali odgovaraju ovde navedenoj logici i definiciji. Da li se definiranjem profila sa reduciranim površinama kvare rezultati statičke analize ukoliko vrijedi moja pretpostavka da se time smanjuje posmična krutost štapa što dovodi do smanjenja pooprečnih sila u štapu.
Također, u modulu za dimenzioniranje smičuće površine se proračunaju bez obzira kako je definiran profil. Te vrijednosti su prikazane na slici u crvenom okviru.

https://imageshack.com/i/idf499Lop

Kako Tower u modulu za dimenzioniranje računa smičuće površine? Da li bi bilo ispravnije definirati profile sa površinama A1=A2=A3?

Re: Definiranje čeličnih profila

Objavljena: Čet Maj 28, 2015 11:40 am
od b.milan
Provera na smicanje se radi tako što se upoređuje proračunska sila smicanja sa silom nosivosti preseka na smicanje.
U EC3 propisu nosivost preseka na smicanje je tačno određena članovima 2 i 3 paragrafa 6.2.6.
U EC3 je tačno je određen postupak određivanja površine na smicanje Av

Proračunske sile se dobijaju statičkim proračunom.
U statički proračun (koji ne zavisi od propisa za zimenzionisanje čelika) za smičuće površine (A2 i A3) se koriste možda nešto različite formule od onih koje EC3 propisuje ali su rezlike u vrednostima A2 i A3 koje program po defaultu koristi za statički proračun i vreddnosti A2 i A3 koje EC3 koristi prilikom provere smicanja relativno male (ne verujem da mogu biti veće od nekoliko procenata) a imajući o obzir minoran uticaj A2 i A3 na rezultate proračuna, razlika u metodologiji računanja A2 i A3 u statičkom proračunu i dimenzionisanju zenemarljivo utiče na krajnji rezultat.
Definicije i način određivanja površine smicanja proizilaze iz Teorije otpornosti materijala.