Tower 6 - jos neki prijedlozi

miljenko
Postovi: 6
Pridružio se: Ned Nov 26, 2006 5:08 pm

Post od miljenko »

Zahvaljujem na Vašj brzoj reakciji! :D
Mislim da ni uvoz opterećenja nije neki preveliki problem, pitanje je samo dogovora i konvencija koje treba pri tome uvest. Moguće je npr. uvest opterecenje ako je u layeru "OPT" i recimo linijsko opterecenje preko debljine linija (linewidth).
Izrada vlastitih modula - stvar koja funkcionira u Staadu preko OpenStaada
U OpenStaadu imate mogucnost kreiranja vlastitih programcica (nest kao Visual Basic) is tim da su tu dodatne funkcije (naredbe) pomocu kojih mozete izvuc podatke o geometriji, silama, naprezanjima... Dakle korisnik bi mogao imat vlastiti programcic unutar Towera (recimo za proracum temelja ili npr. nekog celicnog detalja) a iz Towera bi ubrao podatke (N, T, M)...
Predlosci za karakteristicne konstrukcije - stvar koja funkcionira u Staad-u i u SCIA ESA PT
Korist tih modula je u brzom proračunu tipičnih stvari s kojima se projektant svakodnovno susreće. Par primjera kako to funkcionira - kontinuirac (definirate raspone, intenzitete stalnog i korisnog opt, i prg sam napravi mjerodavne komb), ili recimo krovista (definirate geometriju, optrecenja po m2, razmak rogova i sl a program napravi linijska opterecenja i kombinacije) , slično funkcionira i za rešetke.....

Sve su to stvari iz drugih software sličnog tipa koje mislim da bi bile korisne. Pogotovo ovo s VisalBasicom - znam da je to vjerojatno komplicirana stvar za izvest, ali s tim dajete korisnicima velike mogucnosti!

Pozdrav
jozo
Postovi: 30
Pridružio se: Sre Nov 22, 2006 10:34 am

Novi prijedlozi za Tower ....

Post od jozo »

Kao prv očekivao sam odgovor od gosp. Milana na moj problem s vilicama jer to mi je veći problem i nedostatak kod proračuna nego neke naprednije funkcije o kojima se razgovara.

Sad bih samo napomenuo nekoliko stvari koje bi dosta olakšale proračun:

1. Da li se može napraviti slijedeće: Napravio sam izlaznu datoteku za printanje i onda skužio da sem nešto zezno u opterećenju a trebalo mi puno vremena dok sam namjestio sve potrebne slike (armatura i dr.) Da li postoji način da se zada naredba da regenerira nove slike sa novim opterećenjem ili geometrijom. To ima Sofistik i SCIA i čini mi se super stvar.

2. Glede seizmike zamislite slučaj gdje se na kutu spajaju dva okomita zida. U potresu jedan drugom je pojasnica (ovino o smjeru potresa) tj. imamo polu T-presjek ili T-presjek. Da li postoji način da kod dimenzioniranja zidova (seizmički zidovi)se obuhvati i ta armatura iz pojasnice (vidjeti kod programa Etabs). Ovako ona opcija seizmički zidovi ne daje realno rješenje zato što je okomiti zid u vlaku i sva armatura je u njemu. Kad pogledate redovito je za mjerodavno dimenzioniranje mjerodavna kombinacija djelovanja potresa okomito na smjer zida što nije točno, a razlog tomu je što je programu u analizi to pojasnica koja je u vlaku. Ne kuži da ta armatura treba ići u kut zida.
Avatar
zbrujic
Postovi: 50
Pridružio se: Sub Jul 29, 2006 6:27 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Novi prijedlozi za Tower ....

Post od zbrujic »

jozo wrote:1. Da li se može napraviti slijedeće: Napravio sam izlaznu datoteku za printanje i onda skužio da sem nešto zezno u opterećenju a trebalo mi puno vremena dok sam namjestio sve potrebne slike (armatura i dr.) Da li postoji način da se zada naredba da regenerira nove slike sa novim opterećenjem ili geometrijom. To ima Sofistik i SCIA i čini mi se super stvar.
odlican predlog. istina trazi promenu koncepta "hartije".
sta kazu tvorci?
.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Novi prijedlozi za Tower ....

Post od b.milan »

jozo wrote: Da li postoji način da se zada naredba da regenerira nove slike sa novim opterećenjem ili geometrijom. To ima Sofistik i SCIA i čini mi se super stvar.
U Tower-u 6 predvideli smo nešto što nije baš identično onome što ste predložili (priznajemo, razmišljali smo o tome na način kao što ste i vi rašmišljali ali smo "izmerili" da bi to bio posao koji u ovakvoj organizaciji programa kakva je sada ne bi mogao da se izvede dovoljno brzo, dovoljno dobro i dovoljno pouzdano pa smo odustali od toga u ovoj verziji).
Naime, napravićemo "generator" tekstualnih i grafickih blokova koji ce moci da se konfiguriše - time bi se ubrzao postupak ponovnog pravljenja dokumentacije.

jozo wrote: 2. Glede seizmike zamislite slučaj gdje se na kutu spajaju dva okomita zida. U potresu jedan drugom je pojasnica (ovino o smjeru potresa) tj. imamo polu T-presjek ili T-presjek.
U Tower-u 6 predvidjeni su mehanizmi i postupci kojima bi se ovi efekti mogli rešiti na korektan način.
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

Pozdrav svima!

Vidim da tu oko nove godine vlada neko zatislje na forumu. Ali da to malo poremetimo ali necemo galamiti. :-)

Radimo na nekom projektu koji se sastaj iz vise dilatacija celicne konstrukcije. Medjutim temelji su zajednicki. Modeli su proracunati i sve je OK. Dolazimo do dimenzionisanja temelja i u zadnje vreme peske odredimo priblizne dimenzije temelja i ubacimo ispod oslonaca plocu na elasticnoj podlozi i dimenzionisemo da dobijemo armaturu. Medjutim na dilataciji uticaje od drugog dela objekta moramo peske ubacivati ocitavajuci vrednosti iz drugog modela. Za neke male modele je sasvim uredu ali ako je nesto kompleksnije onda je vec problem.

Moje je pitanje dali se u nekom Toweru planira mogucnost da se u jedan postojeci model uvlaci drugi model koji je sacinjen kao odvojen? Dali je to moguce, mada mislim da bi bilo mogucnosti! Ili vec postoji ova opcija samo nismo bili dovljno pazljivi da to uocimo?

Pozdrav!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Astrodome wrote:Pozdrav svima!

Moje je pitanje dali se u nekom Toweru planira mogucnost da se u jedan postojeci model uvlaci drugi model koji je sacinjen kao odvojen? Dali je to moguce, mada mislim da bi bilo mogucnosti! Ili vec postoji ova opcija samo nismo bili dovljno pazljivi da to uocimo?
Pozdrav!
...iako ovo pitanje nije bas postavljeno u okviru prave teme, neću ga prebacivati na drugo mesto - a odgovor je sledeći:

Ništa Vas ne sprečava da u okviru jednog jedinog "modela" (odnosno fajla) obuhvatite celokupnu konstrukciju. Primer koji je naveden (zasebne konstrukcije a zajednicki temelj) možete tretirati kao jednu jedinu konstrukciju. Medjutim, ako ste model namerno "pocepali" na više jednostavnijih modela koji su međusobno povezani, da bi ste dobili tačne presečne sile, sami morate zameniti ukinute veze odgovarajućim graničnim uslovima i sami morate sprovesti postupak predviđen u ovom slučaju. Automatizacija ovog postupka nije moguća, a naročito ne u slučaju da se želi prebacivanje rezultata iz jednog modela u drugi, jer je to apsolutno nekorektno, pogrešno i netačno (sa teoretskog stanovista statike konstrukcija)
jozo
Postovi: 30
Pridružio se: Sre Nov 22, 2006 10:34 am

Post od jozo »

Sadašnji proračuni implementirani po EC (EC2, EC3 i dr.) su ubiti proračuni po europskim prednormama tzv. ENV 1992-1-1 i sl. Sada su u europi usvojene europske norme tj. EN koje se znatno razlikuju u proračunu i načinu označavanja. Nema Msd nego je Med, vilice se računaju bez onog tauRd i sl Vjerovatno ste već upoznati s tim. Bilo bi dobro kada bi se Tower prilagodio tim novim propisima i kada bi oni bili implementirani. Hoće li?
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

Izgleda da nisam bio verovatno tovoljno jasan!

kao predlog za T6 je da se omoguci sledece:

Kao prvo izradi se model za deo konstrukcije i proracunom se proveri i snimi se pod imenom M1.twr. Nakon toga se uradi drugi model koji se proracuna i snimi pod imenom M2.twr Isto tako se uradi i M3.twr

Nakon toga se otvori jead novi model bez ikakve konstrukcije i u moduli unos podataka se u novootvoreni fileuvlaci model M1 sa geometrijom i opterecenjima, nakon toga model M2 pa M3, sa mogucnosti da se definira referentna tacka ubacivanja. Naravno sa ovim bi se izgubili svi parcialni staticki proracuni koji pripadaju M1, M2 i M3.

Sa ovakvim sastavljenim modelom staticki proracun bi se naravno ponovo radilo.

Ova funkcija bi licila na funkciju Acada da u jednom crtezu u kome radimo mozemo insertovati drugi crtez, pa treci koliko god zelimo.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Astrodome wrote: Kao prvo izradi se model za deo konstrukcije i proracunom se proveri i snimi se pod imenom M1.twr. Nakon toga se uradi drugi model koji se proracuna i snimi pod imenom M2.twr Isto tako se uradi i M3.twr

Nakon toga se otvori jead novi model bez ikakve konstrukcije i u moduli unos podataka se u novootvoreni fileuvlaci model M1 sa geometrijom i opterecenjima, nakon toga model M2 pa M3, sa mogucnosti da se definira referentna tacka ubacivanja. Naravno sa ovim bi se izgubili svi parcialni staticki proracuni koji pripadaju M1, M2 i M3.
Činilo mi se malo verovatnim da ste prevideli da u programu Tower 5 već postoji komanda "Import" (u meniju "Datoteka") pa nisam ni pomislio da je to predmet Vaseg pitanja. Dakle, ova mogućnost već postoji.
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

Izvinjavam se ali za to nisam znao i nisam eksperimentisao.


Hvala!
Odgovori