Tower 6 - jos neki prijedlozi

Ljupko Peric
Postovi: 3
Pridružio se: Pet Jul 14, 2006 6:22 am

Tower 6 - jos neki prijedlozi

Post od Ljupko Peric »

Pozdravljam sve sudionike ovog foruma, a cijelom Teamu Radimpexa cestitam na, po mom sudu, dobro odradjenom poslu. No treba ici dalje sa razvojem i postaviti si za cilj napraviti program koji se moze mjeriti sa najboljima u svojoj klasi.
Ja sam neke prijedloge glede buduceeg razvoja rograma T6 dao u direktnoj komunikaciji sa Radimpex-om, poredanih po modulima: Ubacivanje podataka , crtanje, modeliranje, kreiranje poprecnih presjeka, obrada rezultata itd.. a ovdje bih naveo one koji u forumu do sada jos nisu spomenuti.

Meni se cini najvecim nedostatkom programa T5 za sada to da:
1. ima ogranicenu biblioteku poprecnih presjeka pa se ne mogu analizirati problemi iz cijelog niza podrucja kao sto je mostogradnja ili zbog nedostatka analize tankostjenih profila ne moze se raditi analiza filigranih fasadnih odnosnono krovnih konstrukcija.
2. Ogranicena mogucnost nelinearne analize.
Pri tome mislim na definiranje cvorova koji nisu potpuno upeti, odnosno potpuno zglobno povezani i na nemogucnost iskljucivanja vlaka u zidanim zidovima odnosno u povrsinskim lezajevima.
Neki manje dobri programi imaju ovu mogucnost, pa mi se cini uistinu JAKO potrebnim upravo ovaj dio analize poboljsati, kako bi se izbjegla "vjesanja" ploce na zidane zidove, sto pogotovu kod neiskusnih inzenjera moze predstavljati i stanoovitu opasnost.
3. Kod potresne analize treba uvesti mogucnost iskljucenbja od strane korisnika onih vlastitih formi oscilovanja koje su za analizu nepootrebne.
4. Neki korisnici traze komunikaciju Towera sa MS- Excelom, kako bi neke podatke mogli exportirati i tamo nastaviti njihovu obradu. Ovo mi se cini pogotovu korisnima ako bio se tipovi elemenata exportirali sa svim njihovim karakteristikama u datoteku u kojoj bi se onda mogli generirati izmjeri betona, oplate, utrosenog celika isl.
5. Kod spregnutih p.p. treba bolje prikazati geometrijske karakteristike p.p numericke vrijednosti svih parametara, pa atko i otporne momente koji generalno nedostaju za sve tipove presjeka.

Toliko za sada Lijep pozdrav svima Ljupko
WD
Postovi: 137
Pridružio se: Uto Jun 06, 2006 8:35 am
Lokacija: Varaždin

Post od WD »

Nažalost, stavke 1. i 2., te nemogućnost definiranja maksimalne uzdužne sile koju može preuzeti štap čine nelinearnu analizu vrlo skromnom, a samim time i Tower programom za ograničenu upotrebu, većinom u konvencionalnom zgradarstvu.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

WD wrote:...a samim time i Tower programom za ograničenu upotrebu, većinom u konvencionalnom zgradarstvu.
Slažem se sa ovom konstatacijom - Tower stvarno i jeste program za rešavanje ograničenog skupa problema.

Ali, Tower i treba da ostane ograničen. Tower i treba da ostane specijalizovan uglavnom za 'konvencionalno zgradarstvo'. Tower treba da bude i ostane program za inženjere - znači, praktičan.

Rasplinjavanjem u širinu izgubiće se na jednostavnosti, lakoći, praktičnosti...

Ovo znači da ćemo pažljivo odlučivati o stepenu proširenja opštosti programa.

Ipak, za program Tower 6 pripremamo značajne novine u proračunskom delu tako da će nova verzija programa biti u stanju da ispunjava i priličan broj novih zahteva.
ilicm
Postovi: 2
Pridružio se: Sub Jun 03, 2006 11:39 am
Lokacija: Doboj
Kontakt:

Post od ilicm »

Osim zidova zatezanje se nemoze iskljuciti ni kod oslanjanja na tlo modelirano Winkler-ovom podlogom. Tako da i tlo moze da "visi" na temelju... Interakcija sa podlogom bazirana samo na Winkler-u da je uticaje u temeljnoj ili potpornoj konstrukciji koji su cesto daleko od tacnih...
cartmaningi
Postovi: 3
Pridružio se: Pon Okt 02, 2006 6:40 am

Post od cartmaningi »

Pri dimenzioniranju sezmičnih zidov, za določitev armature v upogibnih stenah program, pri velikih modelih, rabi dosti časa za preračun preseka - ZAKAJ?

npr. : Ko izberem presek čez steno se mi prikaže okno ki pokaže potrebno količino armature in notranje sile v steni. Ko potrdim prerez program pri velikih modelih kar nekaj časa računa - ZAKAJ? ( Zakaj program v ozadju po izbiru armature nekaj preračuna če je že vse izračunano).

Po EC8 je potrebno strižno armaturo v stenah povečati glede na vitkost sten. Zato je potreben izpis notranjih sil po obtežnih primerih. Posebej za stalno, koristno in potresno obtežbo.

Zanima me : 1) ali je možno v poročilu preseka narediti izpis za posamezni obtežni primer (npr. v tabeli)
2) možnost exporta te tabele v excell
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Mrezna instalacija Tower-a

Post od Astrodome »

Postovani,

Evo problema koji se desava:

Imamo serversku instalaciju Towera. Radimo u Toweru i sve je OK. Desi se da covek koji radi na serverskoj masini iz nekog razloga mora da restartuje masinu i zaboravi da zamoli sve ostale da snime svoj rad i da izadju iz programa onda se desava haos - jednostavno nista se ne moze uraditi sa Tower-om, samo pukne program i deo rada se gubi. To je problem. Znamo da Tower pri svakoj komandi pita za Hasp. Moglo bi da se programira program tako da ako nema pristup hard lock-u (HL) da da mogucnost da se snimi rad koji je izvrsen sve dok je bio prisutan HL.

Ovo bi nam itekako bilo potrebno kod mrezne varijate jer se dosta puta gubimo podatke. Ne znam kolko sam bio jasan sa problemom? Ovo bi bilo kao i predlog za Tower6.


Puno pozdrava!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Mrezna instalacija Tower-a

Post od b.milan »

Astrodome wrote:... Desi se da covek koji radi na serverskoj masini iz nekog razloga mora da restartuje masinu i zaboravi da zamoli sve ostale da snime svoj rad i da izadju iz programa onda se desava haos - jednostavno nista se ne moze uraditi sa Tower-om, samo pukne program i deo rada se gubi. Znamo da Tower pri svakoj komandi pita za Hasp. Moglo bi da se programira program tako da ako nema pristup hard lock-u (HL) da da mogucnost da se snimi rad koji je izvrsen sve dok je bio prisutan HL.
Nažalost, ovo mora tako da ostane - "uslovni" izlazak iz programa nakon prekida komunikacije sa HL-om je isto što i potpuno uklanjanje zaštite iz programa. Čak i amater bi mogao da premosti ovakvu zastitu.

Sa druge strane, jedan broj obraćanja HL-u nije pod našom kontrolom, nego proizilazi iz automatski ugrađene zastite, takozvane anvelope.

Učestalost obraćanja HL-u nije baš kao što mislite toliko velika. Daleko je od toga da se HL proverava pri svakoj funkciji. Pri nekim ključnim funkcijama se obavezno vrši provera. Jedini ustupak koji možemo da uradimo je da se pri komandi za snimanje fajla ne vrši obavezna provera HL-a - pa ako pre toga ne pukne - snimice se. :wink:

Mogućnost 'Auto Save'-a koji smo planirali u T6 bi trebalo da minorizuje ovaj problem.
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Pronalazenje cvorova u modelu

Post od Astrodome »

Postovani,

Radimo sa vasim programom T5. Menja se nesto na modelu i odjednom se pojavi obavestenje da je model verovatno labilan za ovaj slucaj opterecenja jer su pomeranja velika i ispise broj cvora sa datom oznakom Zp ili slicno..

Na osnovu broja cvora je jako tesko naci gde je u pitanju neka labilnost. Kad se to pojavi na malom modelu onda ukljucim da se vidi to pomeranje i idem ram po ram i ploca po ploca dok ne naidjem na cvor koji je sa prevelikim pomeranjima i resim problem.

Medjutim ako je model veliki onda je to vec mukotrpan rad. Moj preglog bi bilo da u ovakvim slucavemima isto kao kod geometrijske kontrole oznace cvorovi sa velikim pomeranjima sa tackicom crvene boje i to na modelu kao kod prikaza masa i pomoglo bi kod lociranja greske.

Covek koji radi i gresi, racunar samo radi ono sto mu se kaze i ne razmislja umesto coveka ali bi mogao da malo pomogne oko otkrivanja ovakvih gresaka - uz vasu pomoc kod programiranja. Verujem da ova mala implementacija nije veliki posao za vasu programersku kucu.

S postovanjem,
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Ovaj predlog je dobar, poradićemo na boljoj dijagnostici problema.

Za sada, za lociranje nestabilnosti, možete se služiti animacijom deformisanog modela - gotovo u svim slučajevima ovo je najbolja opcija.
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

b.milan wrote: Za sada, za lociranje nestabilnosti, možete se služiti animacijom deformisanog modela - gotovo u svim slučajevima ovo je najbolja opcija.
Da i to pomaze i kod lociranja problema. I to smo koristili da izadjemo na kraj sa time, ali.

Uvek postoji ali. Sad nismo nikako mogli da svatimo zasto su pomeranja ili rotacije prevelike jer kontrolom ulaznih podataka prema nasem misljenju sve je bilo u redu. I jos uvek postojao isti problem. I to vrlo interesantan koji nema nikakve logike. Promenili smo dimenzije celicne cevi sa zida debljine20mm na 16mm. I nakon toga su velika pomeranja pojavila na drugim cvorovima. Logiku nismo svatili.

I covek se seti da ovaj problematican model prebaci na drugi racunar sa istim Towerom 5.5 i pusti tamo proracun i sve prodje regularno. Nigde elemenata sa velikim pomeranjima. Isti proracunati model na drugoj masini se otvori na prvobitnoj masini i tamo je sve OK.

Dali je moguce da se osteti nekako modul za proracun u programu Tower?

Zasto ovo pitam? Jer sam deinstalirao kompletan Tower na masini gde je pravio probleme i ponovo instalirao. I vidi cudo sve bez problema prolazi na problematicnom modelu i nema velikih deformacija.

Usput ponekad je imao T5 poruku sledeceg tipa pre reinstalacije ali to ne stalno:

Assert(maxVal>=minVal)
(C:\Towerpro55\Results|LoadCaseManipulator.cpp:1555)

Interesantan problem je bio i reinstalacija je pomogla.

Puno pozdrava!
zoli
Postovi: 17
Pridružio se: Uto Jul 25, 2006 4:34 pm
Lokacija: budimpesta
Kontakt:

Post od zoli »

pozdrav,
-daklem nadovezao bih se na pitanje dijagnosticiranja. cesto se pojavljuju kod kontrole geometrije crveni truglici, koji jeste da ne onemogucavaju mrezu ali nemozemo da otkrijemo o kakvoj se geometrijskoj gresci javi. kada uvelicamo problematicni deo na beskonacno, vidi se da ima vise trouglova na razdaljini od x [mm], a crtamo sa osnapom (najcesce kada promasimo tacku pri zumiranju se vidi greska, pa ispravimo). da budem jasan - ne tvrdim da crtamo savrseno, samo lociranu gresku nemozemo da otklonimo, posto ne kontamo o kavoj se gresci radi.
-nesto sasvim drugo. nema vise uticajnih linija. ako bih bas zeleo uticajnu liniju, da predjem na 4.3.8?
pozdrav, Zoli
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Prvo da odgovorim na pitanja u vezi trouglića iz kontrole geometrije i uticajne linije:

Citiram uputstvo programa Tower 5:

Rastojanja koja su manja od zadatog, program označava tako što markira tačke koje određuju dato rastojanje. U zavisnosti od toga šta data tačka predstavlja, program pri markiranju tačaka upotrebljava sledeće simbole:
- Simbolom malog kvadrata se označavaju sve tačke koje predstavljaju tačkasti entitet, ili pak početnu, odnosno krajnju, tačku datog segmenta linije.
- Simbolom malog trougla, program označava sve tačke koje se nalaze na konturi linijskih i povrsinskih entiteta, ali nisu njene krajnje tačke. Znači, ove tačke se nalaze unutar segmenta linije kojom je određena kontura datog linijskog, odnosno površinskog elementa.
- Simbolom malog kruga, program označava tačku koja se nalazi unutar neke od površi (tačka pripada ravni površinskog entiteta ali nije na njegovoj konturi).


Konkretno, o trouglićima: program detektuje bliska rastojanja a) tačaka i tačaka, b) linija i tačaka , c) linija i linija, d) tačaka i površina, e) linija i površina.
Pod tačkama se podrazumevaju svi tačkasti entiteti i krajnje i pocetne tačke segmenata linijskih i površinskih entiteta - temena.
Simbolom trougla se u detekcijama tipa "b" i "c" markiraju mesta na segmentima koja su na bliskom rastojanju sa temenima.


Uticajna linija je planirana za Tower 6 - štavise, već smo je završili. Imaće sličnu funkcionalnost kao i u Tower-u 4 uz dodatak mogućnosti zadavanja kontinualnog opterecenja promenljive dužine i položaja - takozvana "pešačka navala" pri sračunavanju kritičnog položaja i ekstremnih vrednosti uticaja.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Astrodome wrote: ... Sad nismo nikako mogli da svatimo zasto su pomeranja ili rotacije prevelike jer kontrolom ulaznih podataka prema nasem misljenju sve je bilo u redu. I jos uvek postojao isti problem. I to vrlo interesantan koji nema nikakve logike. Promenili smo dimenzije celicne cevi sa zida debljine20mm na 16mm. I nakon toga su velika pomeranja pojavila na drugim cvorovima. Logiku nismo svatili.
Postoje mnogi razlozi zbog kojih dolazi do labilnosti modela koju program moze da detektuje na osnovu velikih deformacije. Na primer - svako pomeranje koje je veće od gabarita (dimenzije) celog modela ili rotacija koja je veća od PI radijana proglasava se za nerealnu i preveliku.

Animacija deformisanog modela može da pomogne skoro u svim slucajevima jer se vrlo labilnost moze vrlo lepo ilustrovati. Jedini slučaj u kome animacija neće biti od pomoći je kada su štapovi torziono labilni i kada se ponašaju kao vratila - kada ništa ne sprečava obrtanje štapova oko svoje ose. Ovo animacija ne može da prikaže.

Ono ponašanje koje vi smatrate za čudno i nelogično, za nas ne mora da bude - uvek postoji neki razlog i mogli ste da nas kontaktirate, izložite problem i mi bi smo u najkraćem roku odgovorili. Čak i to što na jednom računaru radi ovako a na drugom onako ili što posle ponovne instalacije radi drugačije - postoji razlog i logično objašnjenje.
miljenko
Postovi: 6
Pridružio se: Ned Nov 26, 2006 5:08 pm

Post od miljenko »

Evo par prijedloga....
Prvo da pohvalim Radimpex team - svaka čast, radite pravi posao!
Predložil bi slijedeće:
- BOLJI IMPORT (DXF) - omogućit i import ležajeva, opterećenja i sl.
- EXPORT - izlaz u DXF s prikazom presjeka
- omogućit tablične prikaze sila za odabrane elemente (excel)
- PLANOVI POZICIJA - mogućnost pozicioniranja elemenata
- ČELIČNE KONSTRUKCIJE - mogućnost unosa vuta ili nosača s
promjenjivom visinom
- PREDLOŠCI ZA KARAKTERISTIČNE KONSTRUKCIJE - npr. rešetke, krovišta
- MOGUĆNOST IZRADE VLASTITIH MODULA

Eto to je mojih par prijedloga... Mnogo korisnika ima svoje Excel tablice koje koriste za dodatne proračune i sl, zašto im ne omogućiti izlaze sila direktno u excel.... Isto tako uvoz geometrije DXF formatu (i sad j emoguć), al bi bilo super da se mogu uvest i opterećenja i ležajevi, zglobovi...
Bilo bi korisno i uvest VB (Visual Basic) i mogućnost kreiranja vlastitih modula....
Dosta mojih prijedloga je rezultat dugodisnje prakse u Staadu, al mislim da bi bilo korisno da i Tower malo poradi na tome...

I za kraj samo da još priupitam - jel se zna približno datum kad će osvanut novi i dugo nam očekivani TOWER6?
:?:
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Hvala na predlozima, neki od njih su planirani za Tower 6 (eksport u DXF, planovi pozicija, eksport rezultata u formatu koji se može uvesti u Excel), a za neke od njih mislimo da nisu mogući (dimenzionisanje čeličnih nosača promenljivog poprečnog preseka, uvoz opterećenja kroz DXF)

Voleo bih da malo pojasnite predloge
  • MOGUĆNOST IZRADE VLASTITIH MODULA - kakvi bi to moduli bili i koje podatke iz Tower-a bi trebali ti moduli da imaju na raspolaganju i
    PREDLOŠCI ZA KARAKTERISTIČNE KONSTRUKCIJE - uopšte, čemu bi služili i kako bi funksionisali.
Hvala na lepim rečima, nastavićemo da radimo i unapređujemo program.
miljenko wrote: I za kraj samo da još priupitam - jel se zna približno datum kad će osvanut novi i dugo nam očekivani TOWER6? :?:
Mi smo planirali da radovi na Tower-u 6 traju do kraja leta - početka jeseni 2007. Obećali smo da ćemo objaviti spisak noviteta planiranih za Tower 6 i to ćemo uraditi za par dana, na ovom forumu.
Odgovori