Kako modelirati ankerovani stub

Odgovori
GF1984
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Okt 10, 2007 9:05 pm
Lokacija: Makedonija

Kako modelirati ankerovani stub

Post od GF1984 »

Zdravo svima,

Mogu da kazem da svakodnevno pratim teme ovog foruma i trudim se da ucim od iskusnije kolege, koji ovaj forum ,svojim odgovorima i predlozima, cine vise od bilo kakav strucan simpozium ili savetovanje.

Kolege, molim Vas za savet:

Kako modelirati nove stubove koje su vezani za vec postojeckog objekta ankerovanjem po visini stuba ( nova armatura je vezana za armaturu starog stuba zavarivanjem na svaki 15 sm) kao linijski lezaj po visini ili ne.
To je uradjeno zbog toga sto novi objekat koji u osnovi je malih raspona ,a visina oko 13 m , vuce veliku Periodu oscilacije.

Ili mozda neko ima bolju ideju.

Hvala VAM .
WD
Postovi: 137
Pridružio se: Uto Jun 06, 2006 8:35 am
Lokacija: Varaždin

Post od WD »

Ako dobro razumijem, pokušavaš novi objekt horizontalno stabilizirati vezom s drugim, postojećim objektom.
Uobičajeni način za takve situacije je da se novi objekt veže za postojeći u visini međukatne konstrukcije (horizontalne dijafragme), a ne vezom za stupove po njihovoj visini. Stupovi su relativno mekani u smjerovima okomitim na njihovu vertikalnu os, tako da je ovaj način stabilizacije neodgovarajući.
Kako god, potrebno je za postojeći objekt provjeriti da li ima dostatne rezerve nosivosti, da bi mogao preuzeti dio horizontalnih opterećenja od novog objekta (potres, vjetar i sl.). Često je to dosta zahtjevan i kompliciran postupak, pa je moja preporuka da novi objekt koncipiraš tako da bude samostalno (bez veze s postojećim objektom) prostorno ukrućen i da samostalno može preuzeti sva opterećenja (vertikalna i horizontalna) koja djeluju na njega.
Pozdrav
thenightrider
Postovi: 161
Pridružio se: Pet Avg 25, 2006 4:39 pm
Lokacija: HRVATSKA

Re:

Post od thenightrider »

A i revidentu ćete morati isto dokazati (novi objekat nebi smio utjecati na bitna svojstva postojeće građevine). Najbolje je da isti dilatirate od postojećeg, uz eventualni dokaz da slijeganje temelja novog objekta neće utjecati na temeljenje postojećeg objekta ako su blizu.
WD
Postovi: 137
Pridružio se: Uto Jun 06, 2006 8:35 am
Lokacija: Varaždin

Re:

Post od WD »

thenightrider wrote:A i revidentu ćete morati isto dokazati (novi objekat nebi smio utjecati na bitna svojstva postojeće građevine). Najbolje je da isti dilatirate od postojećeg, uz eventualni dokaz da slijeganje temelja novog objekta neće utjecati na temeljenje postojećeg objekta ako su blizu.
Upravo tako.
GF1984
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Okt 10, 2007 9:05 pm
Lokacija: Makedonija

Post od GF1984 »

Najpre zahvalnost za odvojenog vremena kolegama WD i thenightrider i njihovim odgovorima.
Mozda nisam dovoljno objasnio. Postoji stari objekat, postoje i dva nivoa od ovog " novog objekta " . Investitor hoce jos dva nivoa, ali pregledom dokumentacije i napravljene staticke analize sa jos dava nivoa, doslo se do zaklucka da postojece dva nivoa " novog objekta " nisu izradjeni tako da mogu da prihvate seizmicke sile koje bi se dobile sa nova dva nivoa.
U pitanju je kako namaliti seizmicke sile koje se dobiju sa jos dva nivoa.
Zbog toga , trazi se resenje naravno ako ga ima.
Da se " novi objekat " gradi sada onda bi bilo lakse.
Ako se novi objekat veže za postojeći u visini međukatne konstrukcije , onda ako sam dobro razumeo, na gredi koja je do postojeceg objekta treba postaviti liniski lezaj, za pravilno modeliranje objekta.

Pozdrav.
GF1984
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Okt 10, 2007 9:05 pm
Lokacija: Makedonija

Post od GF1984 »

Pozdrav kolegama, posebno za WD i thenightrider.
Ocekivao sam , da date Vas komentar na moje doobjasnenje.

Ipak, hvala Vam.
WD
Postovi: 137
Pridružio se: Uto Jun 06, 2006 8:35 am
Lokacija: Varaždin

Post od WD »

Iako je teško nešto više reći ovako na "daljinu" i s podacima koje imamo, kako ja vidim stvari, postoje dvije mogućnosti:

1. Da se nove dvije etaže vežu u nivou međukatnih konstrukcija postojećeg objekta, te da se dokaže nosivost ovakvog "vezanog sistema".
GF1984 wrote:Ako se novi objekat veže za postojeći u visini međukatne konstrukcije , onda ako sam dobro razumeo, na gredi koja je do postojeceg objekta treba postaviti liniski lezaj, za pravilno modeliranje objekta.
Linijski ležaj treba postaviti na rub ploče, ne na gredu. Ta veza mora biti dobro osmišljena, kako bi se sile mogle prenijeti na postojeći objekt.
U svakom slučaju, ovo je projektantski i proračunski zahtjevnije rješenje.

2. Da se promijeni koncepcija cijele priče, te da nove dvije etaže konstruiraju kao npr. laka čelična konstrukcija s drvenom podkonstrukcijom i podovima. Ili uopćeno rečeno, da se ide na lakše materijale.
Koliko ja vidim, to je jedini način da smanjimo intenzitet seizmičkog opterećenja.

Vjerojatno postoji i neko drugo rješenje, ali trenutno mi ništa bolje ne pada na pamet.

Pozdrav
Odgovori