Dimenzioniranje celika

Odgovori
marko
Postovi: 53
Pridružio se: Pon Feb 26, 2007 1:33 pm

Dimenzioniranje celika

Post od marko »

Lijep pozdrav!

Imam jedan problem prilikom dimenzioniranja celicnih profila koji su sastavni dio AB gradjevine. Naime, iste je potrebno prema "starim" propisima (HRN = JUS) dimenzionirati za slucajeve opterecenja bez koeficijenata (odnosno koef. 1), tzv. "radno opterecenje"! Buduci se u spomenutom modelu AB konstrukcija dimenzionira prema PBAB87 (koef. 1.6, 1.8) program automatski vrsi dimenzioniranje celicnih profila za sve zadane kombinacije ("neda mi mogucnost odabira onih sa koeficijentom 1). Isti "problem" se javlja i prilikom dimenzioniranja drvenih krovista kao sastavnog dijela neke AB gradjevine!!!
Doskocio sam privremenom rjesenju tako sto stvaram paralelno dva file-a, jedan u kojem racunam AB konstrukciju, a drugi u kojem racunam sa adekvatnim kombinacijama celicni dio konstrukcije, odnosno drveno kroviste!
Da li u necemu grijesim, ili program nema tu mogucnost?

Unaprijed zahvaljujem!
filip
Postovi: 29
Pridružio se: Sre Jun 14, 2006 6:46 pm

Post od filip »

Ja dimenzionišem prema anvelopama raznih kombinacija. Ako želim dimanzionisati čelik, pri izboru koeficijenata, uz kombinacije koje idu uz čelik biram koeficijente 1.5, 1.333 i sl a kombinacijama koje idu uz beton pridružim koeficijent 0 (nula). Na taj način "betonske" kombinacije ispadnu iz dimenzionisanja čeličnih elemenata.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Dimenzioniranje celika

Post od b.milan »

marko wrote:Lijep pozdrav!

... program automatski vrsi dimenzioniranje celicnih profila za sve zadane kombinacije ("neda mi mogucnost odabira onih sa koeficijentom 1). Isti "problem" se javlja i prilikom dimenzioniranja drvenih krovista kao sastavnog dijela neke AB gradjevine!!!
Doskocio sam privremenom rjesenju tako sto stvaram paralelno dva file-a, jedan u kojem racunam AB konstrukciju, a drugi u kojem racunam sa adekvatnim kombinacijama celicni dio konstrukcije, odnosno drveno kroviste!

Da li u necemu grijesim, ili program nema tu mogucnost?
Vi slobodno mozete definisati proizvoljne kombinacije opterecenja sa kojima zelite da vrsite dimenzionisanje celicnih nosaca. Znaci, mozete napraviti kombinacije i sa koeficijentima 1. Ovo se odnosi i na dimenzionisanje drvenih nosaca.
Takodje, dimenzionisanje i celicnih i drvenih nozaca mozete izvrsiti samo za IZABRANE kombinacije (kombinacijama za koje ne zelite raditi zimenzionisanje, dovoljno je da unesete koeficijent sigurnosti 0 (nula) pa ce one biti izostavljene - preskocene)


Sto se tice proracuna AB konstrukcije, program ima mogucnost dimenzionisanja za sve merodavne kombinacije opterecenja - te kombinacije se automatski generisu i to se zove - "Kompletna sema opterecenja"

Znaci, nema potrebe da pravite dva modela.
marko
Postovi: 53
Pridružio se: Pon Feb 26, 2007 1:33 pm

Post od marko »

Mislim da sam shvatio vas savjet ("Dimenzioniranje" -> "Celik" -> "Mjerodavno opterecenje" -> "K.S. = 0 za ono sto ne zelim da program uzme u obzir")!
Sto je kod veceg broja kombinacija? Npr. nailazim na slucajeve kombinacija u industrijskim halama gdje se javljaju djelovanja stalnog, korisnog, kran lijevo, kran desno, kran + kocenje, kran + bocno opterecenje, temperatura +, temperatura -!
Da li je i u tim situacijama jedini moguci "put" rucno ukucavanje nule u kucicu "K.S." buduci program po defaultu uzima 1.50?
Kod dimenzioniranja betona je to elegantno rijeseno upitom, neposredno pred dimenzioniranje program sugerira "Kompletna shema" ili "Tekuci slucaj opterecenja"! Da li nesto slicno postoji i za dimenzioniranje celika (drva)?

Unaprijed zahvaljujem!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

U pravu ste, kod velikog broja kombinacija stvarno je mukotrpno rucno unositi koeficijente sigurnosti za svaku kombinaciju ponaosob (ili iskljucivti veci broj kombinacija, upisivanjem nule)

Sa druge strane, kakav-takav alat za generisanje kombinacija opterecenja u dijalogu za kombinacije u modulu za unos podataka postoji.

Nazalost, za celik i drvo nismo napravili analogan postupak definisanja kombinacija opterecenja merodavnih za dimenzionisanje. U svakom slucaju, kombinacije opterecenja koje se generisu u okviru "Kompletne sheme kombinovanja" u okviru dimenzionisanja betona, mogu se iskoristiti i za dimenzionisanje celicnih i drvenih nosaca - u dijalogu za definisanje kompletne sheme, postoji opcija za transfer kompletne sheme u standardne kombinacije opterecenja.
Pri tome, jedini problem ostaje definisanje razlicitih koeficijenata za stalna odnosno ostala opterecenja.
thenightrider
Postovi: 161
Pridružio se: Pet Avg 25, 2006 4:39 pm
Lokacija: HRVATSKA

Post od thenightrider »

marko wrote:Mislim da sam shvatio vas savjet ("Dimenzioniranje" -> "Celik" -> "Mjerodavno opterecenje" -> "K.S. = 0 za ono sto ne zelim da program uzme u obzir")!
Sto je kod veceg broja kombinacija? Npr. nailazim na slucajeve kombinacija u industrijskim halama gdje se javljaju djelovanja stalnog, korisnog, kran lijevo, kran desno, kran + kocenje, kran + bocno opterecenje, temperatura +, temperatura -!
Da li je i u tim situacijama jedini moguci "put" rucno ukucavanje nule u kucicu "K.S." buduci program po defaultu uzima 1.50?
Mislim da Vam je za dimenzioniranje čelika po HRN-u (DIN, JUS) metodom dopuštenih napona puno elegantnije rješenje da u kalkulatoru kombinacija opterećenja iskombinirate sve moguće kombinacije opterećenja sa k.s.=1, a onda naknadno u tabulatoru za dimenzioniranje čelika>mjerodavno opterećenje uz svaku definiranu kombinaciju postavite valjani k.s. (1,50; 1,33 ili 1,20), ovisno o tipovima opterećenja kako to već standard propisuje. Također se pojedini koeficijenti ca ctrl+c i ctrl+v mogu vrlo jednostavno kopirati iz pojedinog u pojedini slučaj opterećenja. Živili..
Odgovori