slučajna ekscetričnost

Odgovori
mperne
Postovi: 13
Pridružio se: Sre Jul 26, 2006 9:01 am
Lokacija: Slovenija

slučajna ekscetričnost

Post od mperne »

Kako bi se najbolje modelirala slučajna ekscentričnost koju treba smatrati kod seizmičkog proračuna po EC? Čini mi se, da ako se stavi dodatni torzijski moment na ploču raznos ovog momenta preko ploče na nije nabolji.
Hvala
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: slučajna ekscetričnost

Post od NBM »

mperne wrote:Kako bi se najbolje modelirala slučajna ekscentričnost koju treba smatrati kod seizmičkog proračuna po EC? Čini mi se, da ako se stavi dodatni torzijski moment na ploču raznos ovog momenta preko ploče na nije nabolji.
Hvala
Ako je u pitanju koncentrisani moment Mz tj. oko ose vertikalne na srednju ravan tavanice vjerovatno da to nije najbolji nacin.
Kad bi tavanica bila apsolutno kruta u svojoj ravni (Tower uzima realnu krutost) i kada bi metod KE bio "neosjetljiv" na koncentrisane uticaje tada bi realno bilo ocekivati da ce ploca prenijeti slucajnu eksentricnost na ovako zadato Mz.
Kako prethodno uglavnom nije moguce ostaje da se umjesto Mz zada linijsko trougaono opterecenje u ravni ploce (promjenjivog smjera), pri cemu je spreg koji proizvodi ovakvo optrecenje = Mz tj. slucajnoj ekscentricnosti.
MasterBlaster
Postovi: 3
Pridružio se: Sub Jun 03, 2006 9:33 am

Re: sluèajna ekscetriènost

Post od MasterBlaster »

mperne wrote:Kako bi se najbolje modelirala sluèajna ekscentriènost koju treba smatrati kod seizmièkog proraèuna po EC? Èini mi se, da ako se stavi dodatni torzijski moment na ploèu raznos ovog momenta preko ploèe na nije nabolji.
Hvala
Meni nije jasno u kojoj fazi proracuna treba uracunavati ekscentricnost modela - da li samo pri proracunu uticaja od seizmickih dejstava (s obzirom da su ona pretezno horizontalna, efekti slucajne ekscentricnosti ne bi trebali da imaju ikakvog uticaja) ?

Koliko ja mogu da predstavim sebi, slucajna ekscentricnost jedino moze da doprinosi povecanju uticaja od vertikalnog opterecenja. Da li mozda gresim?
Odgovori