Lista prijedloga za novu verziju Tower-a

Danijel_Sa
Postovi: 4
Pridružio se: Čet Jun 22, 2006 5:51 pm
Lokacija: Sarajevo

Lista prijedloga za novu verziju Tower-a

Post od Danijel_Sa »

Prije svega cestitke za sjajno isprogramirani program Tower.
S obzirom da ste otvoreni za prijedloge, zelio bih se i ja
ukljuciti na forum sa svojim misljenjem. Ono sto bih ja volio
vidjeti u novoj verziji tower-a jeste:

1. Velika stvar bi bila da uvedete tzv. "constrain" opcije.
Odnosno mogućnost grupisanja cvorova konstrukcije prema istim
osobinama deformacije (pomaka). Tek njihovim uvodjenjem daje
se mogućnost projektantu na mnogo veći uticaj pri modeliranju
konstrukcije. Mnoge probleme iz projektantske prakse je moguće
zadovoljavajuće riješiti jedino "constrain" naredbama (veza
ploča-greda, ekscentrične veze izmedju elemenata, seizmika...).

2. Takodje, mislim da postoji velika potreba za uvodjenjem linearnih
i nelinearnih opruga. S obzirom da se realno najveći problemi kod
statički neodredjenih konstrukcije javljaju na relaciji
tlo-konstrukcija. Mislim da se uvodjenjem ovih opcija takodje otvara
put za mnogo pravilnije modeliranje ove interakcije.

3. Mislim da bi bila zgodna mogućnost automatskog generisanja opterećenja od vjetra, potiska zemlje..., na linijskim elementima kao i ravnim površinama.

4. Kao tip opterećenja bi dobro došla i nelinearna promjena temperature po visini presjeka elementa.

5. Vec sam cuo da bi implementacija tecenja i skupljanja betona bila neisplativa. Ipak mislim da bi time tower postigao mnogo (pa makar to bilo i u verziji 10 :-), na svojoj primjeni u mostogradnji. Odnosno programiranjem modula za mostove, jer tower vec ima analizu pokretnog opterecenja fantasticno rijesenu, sto je za svaku pohvalu.

6. Bilo bi korisno i omogucavanje zadavanja proizvoljne mase,proizvoljnog
pravca djelovanja. Kao i, pored proracuna spektralne analize na osnovu
modalne analize, dati mogucnost proracuna RITZ-ovih vektora.
Time bi se otvorio put za efikasnije vrsenje seizmickog proracuna
odredjenih tipova konstrukcija. Kao i omogućavanje da pri seizmickom
proracunu spektralnom analizom da postoji jos neka statisticka metoda analize uticaja (CQC, ABS) pored implementirane korijena sume kvadrata.

7. Time history analysis

8. Modul za zadavanje geometrije poprečnog presjeka je dobar. Ali bilo bi jos bolje ukoliko bi postojala mogućnost uvoza geometrije iz dxf AutoCAD fajla. Npr. poprecni presjek sanducastog oblika sa svim pripadajucim vutama i kosim rebrima, je jako tesko crtati u tower-u.

9. Pored izvijanja linijskih nosaca nekad je potrebno znati i faktore izvijanja povrsinskih nosaca. Ovo se narocito odnosi na čelične limove kod ortotropnih ploča, glavne limene nosače...itd...

10. Kontrola stabilnosti potpornih zidova bi bila veoma primjenjiva i korisna mogućnost. Makar se radilo i o elementarnoj kontroli na prevrtanje i klizanje recimo vertikalnih povrsinskih elemenata. Ne znam koliko je ovo algoritamski primjenjivo, ali da je cesto potrebno u praksi jeste cinjenica.

11. Izvoz geometrije konstrukcije u dxf vektorski format bi bila dosta korisna mogućnost za prezentacije.

12. Solid konacni elementi

13. Postoje li neki planovi za daljnim usavrsavanjem modula za prednaprezanje nosaca. Makar i računsanje gubitaka u kablovima usljed elasticnih (trenutnih) deformacija prednapregnutih elemenata.

14. Omogućavanje crtanja oslonca prema njegovom položaju u poprečnom presjeku elementa. Ne samo da je oslonac smješten u težištu. Ovo kod visokih nosača ima bitan uticaj.

15. Uzimanje stvarnog ekscentriciteta pri proračunu uticaja kod pločastih elemenata. Ovdje mislim na spoj dva zida različitih debljina. Ovo naročito ima bitan uticaj kod određenog tipa konstrukcija kao što su recimo obalni stubovi kod mostova.

16. Program je striktno orijentisan na linearne materijalne analize. Interesuje me da li postoje neka razmisljanja o uvodjenju bar recimo lokalnih materijalnih nelinearnosti. Tj. duktilnih zglobova (hinges)?


Ovo su neki prijedlozi. Naravno, ne morate odgovarati pojedinacno, ali
bih volio cuti sta planirate "ubaciti" u novu verziju
programa tj. tower 6. Pozdrav.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Hvala na izuzetno velikom broju korisnih predloga. Takođe, hvala i na lepim rečima o programu.


U veoma bliskoj budućnosti ćemo zaokružiti prvu verziju spiska sa novinama koje nameravamo da ugradimo u novu verziju programa. Za neke od vaših predloga već znam da će sigurno biti u tom prvom krugu. O nekim od vaših predloga znam da se ozbiljno razmišlja, a za neke od predloga smo nažalost, već doneli odluku da se, bar što se tiče Tower-a 6, ne ide u njihovu realizaciju (predlozi br. 7 - time history i 12 - solid konačni elementi)

Da ne bih pojedinačno obrazlagao, navešću samo brojeve predloga za koje smo definitivno odlučili da treba da ih realizujemo:
1. constrain elementi - deformacione veze
3. generisanje opterećenja od vetra, vode, snega...
11. izvoz u DXF
13. unapređenje prednaprezanja

O ostalim predlozima ili već razmišljamo ili ćemo tek ozbiljno razmišljati.

Kada budemo imali spreman spisak novina za objavljivanje, prvo ćemo ga objaviti na ovom forumu. Mi prvo moramo da precizno sagledamo sve aspekte svake pojedinačne novine - počevši od analize korisnosti, pa upotrebljivosti, pa izvodljivosti i na kraju, vremena implementacije. Sve to ima uticaja na našu odluku o tome šta će se raditi a šta ne.

U svakom slučaju, još jednom hvala na pravim predlozima. 8)
Davor
Postovi: 12
Pridružio se: Pon Jan 15, 2007 12:40 pm
Lokacija: Zagreb

Post od Davor »

Necu o statickim poboljsanjima, tu su kolege konstrukteri vidim vrlo agilni. Ja imam prijedlog za poboljsanje 3D rendering enginea (he he vasi ce mi programeri mozda spominjati familiju). Radi se o ovome : kad si u Orbitu a zoom nije maksimalno udaljen, ponekad te vrtnja izbaci van interesantnog mjesta na nikad vidjene dijelove modela. Tada treba izici iz orbita i napraviti PAN ili ZOOM-out da se snadjes u modelu, pa se opet vratiti na orbit. Meni bi bilo puno funkcionalnije da PAN i ZOOM budu transparentni na Orbit funkciju, kao sto je to imao AutoCAD. Dakle, ako nisam bio jasan - dok 3d-orbit radi da srednji gumb i pomak rade PAN a vrtnja kotacica da bude ZOOM-IN i -OUT. Ako nisam zakasnio s prijedlogom i ako nije pretesko. (Kazem imao AutoCAD jer su u 2007 izmislili jos neka nova ponasanja koja ne volim - opsesija im je da svako malo izmisle novu kategoriju ili pojam za stvar koja je ranije bila dobra, ali tako ne bi mogli svake godine izbacivati upgrade za 2 iduce godine)
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Davor wrote: ...kad si u Orbitu a zoom nije maksimalno udaljen, ponekad te vrtnja izbaci van interesantnog mjesta na nikad vidjene dijelove modela. Tada treba izici iz orbita i napraviti PAN ili ZOOM-out da se snadjes u modelu, pa se opet vratiti na orbit.
Znamo za ovaj nedostatak Orbit-a - a to je da ne "orbitira" oko centra trenutnog vidljivog dela crteza vec pokusava da izvede neku egzibiciju i uglavnom pogresno odredi tacku oko koje ce se vrsiti rotacija.
Sto se tice mogucnosti da pan i zum budu dostupni i u toku orbita mislim da ce to biti teze ostvariti - izmena je na jako niskom nivou i potrebno bi bilo izvrsiti veliki broj prepravki. Ipak, ispitacemo sta mozemo da uradimo.

Sa predlozima nikad ne mozete zakasniti, mi program razvijamo pa razvijamo, posle verzije 6 doci ce verzija 6.1 pa 6.2 ...

U svakom slucaju hvala na korisnom predlogu.

Pozdrav.
Avatar
zbrujic
Postovi: 50
Pridružio se: Sub Jul 29, 2006 6:27 pm
Lokacija: Novi Sad

Post od zbrujic »

Sa AutoCAD-om 2007 je došao "Constrained Orbit". Reč je o osiromašenoj varijanti pravog orbita, koja se, bar kod mene, pokazala mnogo upotrebljivijom.
Z-osa je stalno vertikalna, levo-desno "vrti" model oko z-ose, a gore-dole mu menja ugao u odnosu na xy ravan, i to u granicama +/- 90 stepeni.
Čini mi se da bi se ovim orbitom rešile sve potrebe Tower-a, a dosta je jednostavniji za korišćenje.
Eto teme za razmišljanje :)
Davor
Postovi: 12
Pridružio se: Pon Jan 15, 2007 12:40 pm
Lokacija: Zagreb

Post od Davor »

zbrujic wrote:, levo-desno "vrti" model oko z-ose, a gore-dole mu menja ugao u odnosu na xy ravan, i to u granicama +/- 90 stepeni.
Tek nakon Vaseg posta sam shvatio kako Constrained Orbit zbilja radi (tj. sta je "constrained") i nije im to tako lose. Mislim da ste u pravu - za gradjevinske konstrukcije ogranicenje na +/- 180 st. oko z i +/-90 oko xy bilo bi prihvatljivo i pametno. Sadasnji me orbit cesto bacao na pogled "odozdo" i "naglavacke" iz koga sam se jedino znao iscupati povratom na "Default" pogled.
Konstruktivac
Postovi: 59
Pridružio se: Uto Feb 27, 2007 6:56 am
Lokacija: .rs

Post od Konstruktivac »

Pitanje nevezano za konstruktivni deo mogucnosti Towera:

Nisam pratio koje su novine uvrstene u Tower 6, ali bi bilo zgodno da se mogu koristit standardne Windows precice kao sto je za snimanje CTRL+S sto mi je velika navika. Nebi se bunili ni protiv CTRL+P - stampa, CTRL+O - open itd. Verujem da se jos moze u Tower 6 to ubaciti.

Pozdrav!
thenightrider
Postovi: 161
Pridružio se: Pet Avg 25, 2006 4:39 pm
Lokacija: HRVATSKA

Post od thenightrider »

Poštovanje,
možda bi u novom Toweru bilo zgodno vidjeti padajući izbornik za šetnju među nivoima 3Dmodela (trenutno se po defaultu nalazi iznad prozora za 3D prikz modela) i uz maksimiziran 2D prozor sa trenutno aktivnim nivoom.Naime,kada se 2D prozor poveća preko cijelog ekrana taj gumb postaje nevidljiv, te je potrebno smanjiti 2D prozor, prebaciti tekući nivo i onda opet povećati novi 2D prozor. Mislim da bi to bila korisna opcija za relativno bezbolniju šetnju među nivoima, naravno da sve ostaje i na Vašoj procjeni. Hvala, pozdrav cijeloj ekipi!
Konstruktivac
Postovi: 59
Pridružio se: Uto Feb 27, 2007 6:56 am
Lokacija: .rs

Post od Konstruktivac »

Dobar - vrlo dobar predlog! I ja sam se vec par puta iznervirao kada moram da se vratim na smanjeni prozor sa tri pogleda, da promenim nivo i da ponovo maksimiziram pogled na tavanicu. Ovo je kao da imam super kucu ali iz jedne sobe mogu da predjem u drugu samo ako izadjem u dvoriste.

Kod pogleda na ramove je prelazak na druge ramove je moguce uz strelicu na dole i gore. Mozda bi kod nivoa prelazak trebalo obezbediti sa Page Down i Page UP tasterima i nije potreban nikakvi padajuci meni. Mozda je ovo jednostavnije resenje i moglo bi brzo da se ubaci.

Kad smo vec kod ove teme, ono sto me jos jako nervira kod zadavanja lokalnih parametara kod dimenzionisanja betona - prozor Ulazni podaci - Lokalni je sledece:

ukucam vrednost za a1, udarim na TAB taster i skace na a2, zatim na a3, a4, na radio button Proizvoljno i nakon toga na poduzna armatura, poprecna armatura, kvalitet betona, OK, Cancel. Ko koristi TAB taster za prelazak na polja za unos to jako nervira.

Ispravan redosled TAB redosleda bi bilo:

a1, a2, a3, a4, Radio button - Proizvoljno, A1/Aauk, A2/Aauk, A3/Aauk, A4/Aauk, Sema armiranja, Poduzna arm, poprecna arm, Kvalitet betona, Uticaj izvijanja, koeficijenti i na kraju OK i Cancel. - Ovo bi omogucio brzi rad bez koriscenja misa za klikcanje sto je i cilj.

Molio bi programere da to nameste jer znam da u Borlad Delphiju je to samo menjanje broja pored stavke Tab Order u Object Properties-u.


Hvala!
thenightrider
Postovi: 161
Pridružio se: Pet Avg 25, 2006 4:39 pm
Lokacija: HRVATSKA

Post od thenightrider »

Konstruktivac wrote: Kod pogleda na ramove je prelazak na druge ramove je moguce uz strelicu na dole i gore. Mozda bi kod nivoa prelazak trebalo obezbediti sa Page Down i Page UP tasterima i nije potreban nikakvi padajuci meni. Mozda je ovo jednostavnije resenje i moglo bi brzo da se ubaci.
Hvala na "strelicama" za okvire. Ista Vam stvar sa strelicama zapravo vrijedi i za ploče (provjereno), tako da povlačim prijedlog u mom prethodnom postu jer je ovo sasvim zadovoljavajuće rješenje za prelazak među nivoima. Hvala!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

thenightrider wrote:Poštovanje,
možda bi u novom Toweru bilo zgodno vidjeti padajući izbornik za šetnju među nivoima 3Dmodela (trenutno se po defaultu nalazi iznad prozora za 3D prikz modela) i uz maksimiziran 2D prozor sa trenutno aktivnim nivoom.Naime,kada se 2D prozor poveća preko cijelog ekrana taj gumb postaje nevidljiv, te je potrebno smanjiti 2D prozor, prebaciti tekući nivo i onda opet povećati novi 2D prozor. Mislim da bi to bila korisna opcija za relativno bezbolniju šetnju među nivoima, naravno da sve ostaje i na Vašoj procjeni. Hvala, pozdrav cijeloj ekipi!
Ne znam da li znate ali u Tower-u 5 je omoguceno da se, kada je fokus na 2D prikazu, "setate" kroz nivoe ili ramove koristeci strelice sa tastature - gore i dole.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Konstruktivac wrote: Molio bi programere da to nameste jer znam da u Borlad Delphiju je to samo menjanje broja pored stavke Tab Order u Object Properties-u.
I u C++ je to takodje trivijalno - samo ponekad zaboravimo na takve detalje koji su itekako vazni. Hvala na zapazanju - popravicemo.
Konstruktivac
Postovi: 59
Pridružio se: Uto Feb 27, 2007 6:56 am
Lokacija: .rs

Post od Konstruktivac »

Pozdrav svima!

Mozda sad vec malo kasno za T6 predlog, mozda za verziju T6.1 da se ugradi jedna mala precica . Jako me nervira sto nije moguce direktno pristupiti izvestaju dimenzionisanja stubova i greda.

Kad se klikne na ikonicu grede dobija se podmeni:

Ulazni podaci - globalni,
Ulazni podaci - lokalni,
Dimenzionisanje,
Prikaz rezultata,
Usvajanje armature, itd ostalo nije bitno.

U Ovom meniju jako fali stavka "Izvestaj" izmedju stavke Dimenzinisanje i Prikaz rezultata, a koji postoji kod ploca.

Dali se i Vama cini da ova opcija fali?

Pozdrav!
Konstruktivac
Postovi: 59
Pridružio se: Uto Feb 27, 2007 6:56 am
Lokacija: .rs

Post od Konstruktivac »

Radeci u vasem programu sve vece i vece hard diskove moramo imati. Relativni prost model sa prostornnim celicnim resetkama ima izlazni file TWP_D od 154MB. Ako se isti kompresuje sa nekim kompresorom onda se dobije svega 16MB sto je oko 10% od prvobitnog.

Necu da trazim da imate ovakvu kompresiju podataka, ali ja razmisljao o nekoj kompresiji manjih razmera npr. 50%.

I to je pomoc, narocito ako nesto pokusavate da nastelujete i niste sigurni dali u dobrom pravcu idete zbog cega uvek pravite podvarijante i snimate ih posebno da bi se mogli vratiti na naki nivo kod koga ste krenuli na los put. A naravno megabajti se polako skupljalju i nagomilavaju se.

Razmislite o tome!
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Post od NBM »

Konstruktivac wrote:Radeci u vasem programu sve vece i vece hard diskove moramo imati. Relativni prost model sa prostornnim celicnim resetkama ima izlazni file TWP_D od 154MB. Ako se isti kompresuje sa nekim kompresorom onda se dobije svega 16MB sto je oko 10% od prvobitnog...
Postoji i sledeci mozda veci problem: ako se npr. u takvom fajlu izbrisu svi podaci fajl i dalje zauzima prvobitnih 154 MB. Suludo ali probajte.
Odgovori