MODELIRANJE TEMELJNIH TRAKA

Odgovori
thenightrider
Postovi: 161
Pridružio se: Pet Avg 25, 2006 4:39 pm
Lokacija: HRVATSKA

MODELIRANJE TEMELJNIH TRAKA

Post od thenightrider »

Poštovani,
postavio bih Vam jedno pitanje vezano za modeliranje temeljnih traka (naravno i temeljnog tla ispod njih) u 3D računalnim modelima.

Uzmimo za primjer jednostavan slučaj-AB zid širine 25 cm i visine 2m slobodan na vrhu i upet u AB temeljnu traku poprečnog presjeka 60/60cm (uzmimo primjer za 1m' temeljne trake i zida), na vrhu zida djeluje vertikalna centrična sila od npr. -10kN/m' i horizontalna sila okomita na ravninu zida u iznosu od 5kN/m'. Recimo da to izmodeliramo na način da se najprije modelira linijski ležaj (tlo širine 0,6m) koji će prenijeti dakle reakcije r2(vert sila), r3 (horiz sila) i m1 (moment od r3)-koef posteljice nisu bitni (recimo da su apsolutno kruti), zatim se na istoj poziciji modelira temeljna greda (štap) 60/60 cm (osno položena u osi linijskog ležaja)-ekscentriciteti su nebitni za ovo pitanje, te na kraju spomenuti vertikalni zid d=30 cm i visine 2m.

Proračunom će se za gore navedene rezne sile dobiti reakcija temeljnog tla ispod linijskog ležaja u iznosu od 10/(0,6*1)=16,67kN/m2, odnosno zanemarit će se u proračunu naprezanja temeljnog tla utjecaj momenta savijanja od horizontalne sile (očitanje reakcije m1 na linijskom ležaju daje pravi moment savijanja čiji je vektor os linijskog nosača, ali on ne ulazi u proračun opterećenja temelnog tla ispod temeljne grede).

Osobno sam do sada na osnovu dobivenih reznih sila u linijskim ležajevima sam pješice računao naprezanja temelnog tla i na njih pješice dimenzionirao temeljne grede).
Molim objašnjenje ako se spomenuta problematika može izmodelirati na gore navedeni način a da se izbjegnu dodatni pješaćki proračuni ili je možda ipak rješenje u takvim situacijama modelirati tlo kao površinski ležaj, a temeljne trake kao debele AB ploče na takvim površinskim ležajevima (mislim da je to čak ispravniji način iako se time komplicira iskaz armature u temeljnim trakama-vilice i sl).
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Time sto ste linijski oslonac modelirali kao ukljestenje (zadavsi krutost za m1) prebacili ste problem iz temeljne grede u zemlju. Sada tlo mora da bude takvih karakteristika da moze da prima momenat - a to je nemoguce.

Znaci, za vas model, modeliranjem ukljestenja niste realno modelirali temelje. Ako zelite u jednom istom modelu da imate tacne rezultate i u zidu i u temelju - morate realno osloniti zid.

Jedno od resenja ste i sami ponudili - modeliranje temeljne trake plocom a tlo se modelira povrsinskim osloncem.
thenightrider
Postovi: 161
Pridružio se: Pet Avg 25, 2006 4:39 pm
Lokacija: HRVATSKA

Post od thenightrider »

b.milan wrote:Time sto ste linijski oslonac modelirali kao ukljestenje (zadavsi krutost za m1) prebacili ste problem iz temeljne grede u zemlju. Sada tlo mora da bude takvih karakteristika da moze da prima momenat - a to je nemoguce.
Mislim da niste potpuno u pravu jer se zapravo takav momenat savijanja prenosi (ispod temeljne grede se on transformira) u tlo kao tlačno opterećenje na dijelu temeljne grede (greda je ta koja je u stvarnosti torzijski kruta i čijom se rotacijom aktivira nosivost temeljnog tla-a to je zapravo taj momenat savijanja o kojem pričamo), i to opterećenje temeljnog tla u iznosu sigma=M/W za momenat savijanja m1 u linijskom osloncu, odnosno za interakciju sa vertikalnim opterećenjem sigma=N/A+M/W (za slučaj rezultante u jezgri presjeka) ili nekim od ostale dvije varijante, ovisno o položaju rezultante sila. Slažem se da tlo ne može prenijeti momenat savijanja, ali mislim da sam jasno objasnio o kojem se momentu radi i kako se on prenosi u tlo.
Želim ukazati na to da program može izračunati opterećenje temeljnog tla samo za slučaj idealno centričnog vetikalnog opterećenja (vrlo rijedak slučaj kod 3D problema), dok se za ostale slučajeve složenog opterećenja (upetost zida i temeljne trake, te recimo bočni pritisak tla na zid) programski ne mogu dobiti realne vrijednosti opterećenja temeljnog tla samo kontroliranjem sigma napona (gumb) u linijskom ležaju, nego isključivo dodatnim pješačkim metodama kontrolirati ukupno opterećenje temeljnog tla i dimenzionirati same temeljne grede.
b.milan wrote:Jedno od resenja ste i sami ponudili - modeliranje temeljne trake plocom a tlo se modelira povrsinskim osloncem.
Molim Vas da mi onda objasnite ako postoji još neki način na koji bi se ista stvar mogla ispravno modelirati. Hvala unaprijed.
Odgovori