pitanje za EC

Odgovori
jozo
Postovi: 30
Pridružio se: Sre Nov 22, 2006 10:34 am

pitanje za EC

Post od jozo »

Pozdrav svima,

Niste mi odgovorili na pitanje od prije jesec dana a glasilo je:

Da li će novi Tower imati dimenzioniranje čeličnih i AB konstrukcija po europskoj prednormi ENV (ono što smo do sada zvali EC) ili po novoj europskoj normi EN koja je usvojena u Njemačkoj i drugim europskim zemljama. Te dvije stvari se jako razlikuju. Svi europski programi imaju dimenzioniranje i proračun po novoj normi. To me zanima jer ako neće Tower imati te nove norme onda ću morati preći na neki drugi program.
Pri tome mislim na sve EN 1991 - EN 1998. Molio bih da mi odgovorite jer mi je to jako bitno. Velike su razlike u dimenzioniranju, proračunu seizmičke sile i dr.

Glede proračuna po multimodalnoj analizi i problema s predznacima molim vas da pogledate kako su to rješili u Robotu i Etabsu.
Inače Tower mi je jako praktičan program i volio bi da sve nove stvari upotpuni u novoj verziji kako ne bi bio prinuđen opet tražiti neki novi program.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Koliko ja znam, ucinjeni su neki koraci u smeru zanovljavanja propisa dimenzionisanja celika koji se sada kod nas zove EC.

Sto se tice predznaka uticaja u multimodalnoj analizi - pogledacemo kako su to uradili programi koje ste pomenuli.
thenightrider
Postovi: 161
Pridružio se: Pet Avg 25, 2006 4:39 pm
Lokacija: HRVATSKA

Re: pitanje za EC

Post od thenightrider »

jozo wrote: Da li će novi Tower imati dimenzioniranje čeličnih i AB konstrukcija po europskoj prednormi ENV (ono što smo do sada zvali EC) ili po novoj europskoj normi EN koja je usvojena u Njemačkoj i drugim europskim zemljama. Te dvije stvari se jako razlikuju. Svi europski programi imaju dimenzioniranje i proračun po novoj normi. To me zanima jer ako neće Tower imati te nove norme onda ću morati preći na neki drugi program.
Pri tome mislim na sve EN 1991 - EN 1998. Molio bih da mi odgovorite jer mi je to jako bitno. Velike su razlike u dimenzioniranju, proračunu seizmičke sile i dr.
Prednorme ENV nisu važeće norme za projektiranje. Ni EN usvojene u "Njemačkoj i drugim europskim zemljama" nisu važeće za projektiranje na našem području (u Hrvatskoj sigurno a za ostale susjedne zemlje nisam siguran, ali mislim da ni tamo nisu, osim možda Slovenije). Ostale zemlje imaju prilagođene programe sa normama jer su one važeće u tim zemljama koje ste spomenuli. Europske norme (konkretno EC3 koji se tiče čeličnih konstrukcija) treba najprije harmonizirati (svaka od država treba napraviti prilagodbu propisa) i takvu normu pustiti u primjenu (da li pod istim imenom EN ili če se ona zvati HRN nebitno). U Hrvatskoj takve norme nisu u primjeni za dimenzioniranje čeličnih konstrukcija. Tako da bi Vam program usklađen sa u citatu navedenim normama mogao isključivo pomoći ako se bavite projektiranjem u zemljama koje ste spomenuli.
Što se tiče djelovanja na konstrukcije općenito i seizmičke sile koje ste spomenuli, moram Vam napomenuti da takvo nešto apsolutno nema veze sa projektiranjem isključivo čeličnih konstrukcija. Djelovanja na konstrukciju su pokrivena u EC1 koji je standard za sebe, a seizmika u EC8 koji je opet svoj standard. Za te EC vrijedi isto ono što sam napomenuo za EC3 (harmonizacija pa tek onda primjena..). Nemojte zaboraviti pritom najvažniju stvar i največi problem koji donose sa sobom EN, a to je da na žalost operativa na našim prostorima jako puno zaostaje za samim propisima i bojim se da će trebati proći još neko vrijeme da se stvore uvjeti za primjenu novih propisa.
WD
Postovi: 137
Pridružio se: Uto Jun 06, 2006 8:35 am
Lokacija: Varaždin

Re: pitanje za EC

Post od WD »

thenightrider wrote:Prednorme ENV nisu važeće norme za projektiranje. Ni EN usvojene u "Njemačkoj i drugim europskim zemljama" nisu važeće za projektiranje na našem području (u Hrvatskoj sigurno a za ostale susjedne zemlje nisam siguran, ali mislim da ni tamo nisu, osim možda Slovenije). Ostale zemlje imaju prilagođene programe sa normama jer su one važeće u tim zemljama koje ste spomenuli. Europske norme (konkretno EC3 koji se tiče čeličnih konstrukcija) treba najprije harmonizirati (svaka od država treba napraviti prilagodbu propisa) i takvu normu pustiti u primjenu (da li pod istim imenom EN ili če se ona zvati HRN nebitno). U Hrvatskoj takve norme nisu u primjeni za dimenzioniranje čeličnih konstrukcija. Tako da bi Vam program usklađen sa u citatu navedenim normama mogao isključivo pomoći ako se bavite projektiranjem u zemljama koje ste spomenuli.
Što se tiče djelovanja na konstrukcije općenito i seizmičke sile koje ste spomenuli, moram Vam napomenuti da takvo nešto apsolutno nema veze sa projektiranjem isključivo čeličnih konstrukcija. Djelovanja na konstrukciju su pokrivena u EC1 koji je standard za sebe, a seizmika u EC8 koji je opet svoj standard. Za te EC vrijedi isto ono što sam napomenuo za EC3 (harmonizacija pa tek onda primjena..). Nemojte zaboraviti pritom najvažniju stvar i največi problem koji donose sa sobom EN, a to je da na žalost operativa na našim prostorima jako puno zaostaje za samim propisima i bojim se da će trebati proći još neko vrijeme da se stvore uvjeti za primjenu novih propisa.
Mislim da nisi potpuno u pravu: u Hrvatskoj su od 01.07. o.g. isključivo na snazi prednorme niza ENV 1991, 1992, 1997 i 1998. Ove prednorme su u ostatku Europe već odavno zaboravljene, što situaciju u Hrvatskoj dovodi do apsurda: projektiramo prema prednormama koje više nigdje ne postoje.
Što se tiče Njemačke, tamo su na snazi novi DIN 1045-1 (beton) i novi DIN 18800 (čelik). To su norme "naslonjene" na Europske propise, ali se u dosta bitnih stvari razlikuju od Eurocodova. Ujedno, sumnjam de će Nijemci samo tako preći na Eurocodove, što su i pokazali pri donošenju novog EN 1997 (geotehnika)
Sada je situacija i za nas iz Hrvatske i za Radimpex pomalo kontradiktorna: mi za projektiranje trebamo gore navedene ENV prednorme, a logika kaže da treba težiti implementaciji novih EN normi.
Avatar
007
Postovi: 54
Pridružio se: Pon Jun 12, 2006 10:10 am

Slovenija i EN

Post od 007 »

U Sloveniji je situacija sa EN ovakva:
1) ako podpisemo ugovor do 31.12.2007 mozemo koristiti YUS-e ali samo do 31.12.2008!
2) ako je ugovor podpisan poslije 31.12.2007 mozemo koristiti samo EN!
Ovi dotumi prilicno se poklapaju sa izdajom Tower6, zato vas (usudim se u imenu svih koristnika iz SLO) molim...
Lp
jozo
Postovi: 30
Pridružio se: Sre Nov 22, 2006 10:34 am

Post od jozo »

Glede novih EN normi, jeste slučaj da u Hrvatskoj i drugim EX Yu državama nije stupio na snagu. Tko zna kada i bude (mislim za dvije godine najkasnije). Koji su kod nas propisi na snazi mislim da nikada nije bilo važno. Ni prije se nismo držali naših propisa (jus) nego smo manje više proračunavali po DIN-u, posebno čelik. Već 10 godina svaki malo bolji čeličar proračunava čelične konstrukcije po ENV 1993, a sada polako prelaze na EN, zato što osim Tower-a (odličan i praktičan program) nema programa po starom JUS-u. Staad, Saap, Robot i Sofistik koji su najčešće koriste za proračun čeličnih konstrukcija uHrvatskoj i u Europi nemaju JUS. Programi za spojeve su svi po novom EN. Pričati o važećim propisma starim ili nekim mix propisima (TPBK u Hrvatskoj) meni postaje smješno. Meni odgovara i novi DIN 1045-1 I DR. Ono što je sigurno novi EN s manjim korekcijama u NAD-ovima mora biti usvojen u svim državama Europe pa i u našim državama (ako jesmo Europa, a mislim da jesmo) u skoro vrijeme kroz dvije godine najkasnije. Pogledajte trendove europskih programa. To je sutrašnjica, to je budućnost (o kvaliteti EN norme ne želim raspravljati, nije nisšto revolucionarno ali je činjenica ujedinjenja). Ja već puno toga proračunavam po DIN 1045-1 i vjerujte mi da više vjerujem njima (njemcima) nego našim propisima pogotovo što sam vidio kako se ti propisi usvajaju (konkretno kod nas u Hrvatskoj). Drugi problem je literatura. Sve stručne knjige na njemačkom i engleskom su vezane za EN normu i novi DIN. Raspadom Jugoslavije na Hrvatskom i Srpskom i dr. je sve manje kvalitetnih stručnih knjiga vezanih za naše propise. I danas su biblije u građevini stare knjige (Ivković, Pakvor, Zarić, Tomičić i dr.). Nove knjige kod nas su vezane za EN i ENV i nisu tako opširne i detaljne kao ove što s bile.

Ha jesam razvukao. Ispričavam se ako sam vas ubio tekstom. Ovim pitanjima i primjedbama želja mi je da Tower bude što napredniji i bolji jer je za mene to super i jednostavan program.
Mi inženjeri i projektanti moramo shvatiti trendove i ići s njima. Čekati da naši u ministarstvima slože prave propise je suludo.

Pozdrav
WD
Postovi: 137
Pridružio se: Uto Jun 06, 2006 8:35 am
Lokacija: Varaždin

Post od WD »

jozo wrote:... Koji su kod nas propisi na snazi mislim da nikada nije bilo važno. Ni prije se nismo držali naših propisa (jus) nego smo manje više proračunavali po DIN-u, posebno čelik. Već 10 godina svaki malo bolji čeličar proračunava čelične konstrukcije po ENV 1993, a sada polako prelaze na EN... Meni odgovara i novi DIN 1045-1... Ja već puno toga proračunavam po DIN 1045-1...
Zorna slika kaosa u regulativi. :roll:
Odgovori