zidni nosac/greda

Odgovori
markomarko
Postovi: 1
Pridružio se: Pon Feb 20, 2012 4:34 pm

zidni nosac/greda

Post od markomarko »

Pokusavam da analiziram jedan zidni nosac uz pomoc Tower Lite 5.5 (linenciran za STS Structural Engineering), medjutim dobijam neke malo neobicne rezultate pa se brinem da li su tacni.

Sama greda/zidni nosac je visine 3m, a duzine oko 10m, tako da je d/l = 0.33, pa bas i ne spada u klasicni zidni nosac, ali posto ima otvore voleo bih malo da ga preciznije modeliram i dobijem smicanje u svim tackama zidnog nosaca.

Bilo kako bilo, nosac je opterecen sa gornje i sa donje strane (nosi dve ploce), i kada isti analiziram u toweru dobijem sledece rezultate:

Slika

E sad, ugibi i tau mi deluju kako bih i ocekivao, dok mi sigma x i sigma y izgledaju OK u sredini raspona, medjutim dobijam neke cudne anomalije uz oslonce. Naime, dobijam neku kombinaciju velike pozitivne i negativne vrednosti i za jedne i za druge napone u blizini oslonca na poslednjem konacnom elementu. Kada koristim sitniju mrezu, anomalija je manja, a sa vecim elementima veca je i anomalija.

Da li neko ima neku ideju zasto dobijam ove cudne rezultate, i da li mogu da verujem da su mi naponi na sredini raspona, i naponi smicanja OK? Imam neke svoje ideje zasto do toga dolazi, ali ne bih da se izlecem ovde tek tako ;) .

Za kraj, znam da ima neki nacin da mi tower integrise napone i izbaci momente savijanja kada se izabere samo opcija iscrtavanja preseka, ali na zalost ne mogu nikako da pogodim koja mi opcija tacno treba?!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: zidni nosac/greda

Post od b.milan »

Mozete li nam poslati ulazni fajl (ekstenzija twp) na info@radimpex.rs ?
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: zidni nosac/greda

Post od b.milan »

Sasvim je normalno da se na mestima tackastog oslanjanja dobijaju ovakve koncentracije napona.
Na mestu dejstva koncentrisane sile uticaj u ploci je beskonacan - tako je po teoriji.

Sto je mreza konacnih elemenata gusca to se sve vise priblizava teoretskom resenju - singularitet je sve veci i veci, apsolutna vrednost uticja je sve veca i veca ali se zona singulariteta smanjuje.
U realnosti ne postoji tackasto oslanjanje - ne oslanjamo ceo zid na oslonac dimenzija vrha igle pa zato ni nema potrebe da se razmatra pokrivanje ovolikih uticaja armaturom.


Vrednost momenta savijanja u svakom od preseka mozete dobiti komandom "Presek" - za dobijanje sila M i N povuci cete vertikalni presek, izabrati uticaj Nn i sa komandne linije izabrati opciju Spreg/sila.
Za dobijanje sile smicanja (T) isto cete koristiti komandu "Presek", povlacicete vertikalni presek i izabrati uticaj Nns i sa komandne linije "Povrsina"
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Odgovori