INPUT fajl

Odgovori
Camaga
Postovi: 2
Pridružio se: Uto Mar 13, 2007 4:09 pm

INPUT fajl

Post od Camaga »

Da li postoji mogucnost da se vidi INPUT fajl kao tekstualni za TOWER? Program na kojem dosad radim STAAD ima tu opciju. Nekad je lakse unositi podatke odmah u editor, tj. INPUT fajl nego crtati u programu. To se odnosi i na opterecenja, karakteristike itd. Ako postoji ta mogucnost, da li je moguce da se rade izmene u njemu, tj da li je on vidljiv pre pokretanja programa? Hvala.
Sto se tice predhodnog mog zahteva, veoma sam Vam zahvalan na brzom odgovoru. Problem je resen.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Nazalost, ova mogucnost u programu Tower ne postoji. Tacno je da postoje neke izvesne prednosti u postojanju alternative grafickom definisanju modela - pomenuli ste ulazni tekstualni fajl. Medjutim oblast primene ovih tekstualnih fajlova svodi se na izuzetno jednostavne primere, sa malim brojem elemenata i sa jednostavnijom konstrukcijom - u slozenijim konstrukcijama gubi se smisao zbog prevelike slozenosti ulaznog fajla.

Sa druge strane, da bi se uvela ova mogucnost, mora se razviti ceo jedan JEZIK (odnosno sintaksa) koja definise strukturu i pravila ovog tekstualnog ulaznog fajla. S obzirom na veliki broj entiteta, slozenost geometrije i stotina raznih parametara, taj jezik bi morao da bude izuzetno kompleksan. Samo uputstvo za upotrebu tog jezika bi bilo velicine jedne obimne i prilicno neinteresantne knjige. I ovako, uputstvo za rad sa programom Tower od oko 500 strana kod korisnika izaziva jednu vrstu odbojnosti. Upotreba neke poznate (vec postojece sintakse) ne bi dolazilo u obzir iz vise razloga ali o tome necu da pricam da ne bih sirio temu.

Tekstualni ulazni fajl u STAAD-u je artefakt iz proslosti (kada je to bio JEDINI nacin definisanja modela) . U programu Tower, ovakva nekakva mogucnost bi iziskivala enormnu kolicinu ulozenog truda i vremena sa nase strane u zamenu za prakticno nikakvu upotrebnu vrednost.

Ne bih se slozio da je i u jdnoj varijanti lakse pokrenuti tekstualni editor, pronaci u njemu podatak koji nas interesuje, izmeniti ga pri tome vodeci racuna da se ne pogesi u sintaksi, snimiti fajl i ponovo ga ucitati od mogucnosti da se sve to uradi u grafickom okruzenju i sa daleko manjom verovatnocom pravljenja gresaka.
Davor
Postovi: 12
Pridružio se: Pon Jan 15, 2007 12:40 pm
Lokacija: Zagreb

Post od Davor »

Ne bas slicno pitanje ali da ne zapocinjem temu koja ce brzo prestati...
Da li je format .twp file-a tajna ? Ako nije mozete li mi poslati specifikaciju, u nekoj "prljavoj" formi.
Kakvoj osobi bi nesto takvo bilo zanimljivo, sigurno se pitate :shock:
Evo objasnjenja - ja ponekad, u nedostatku dxfout-a, uvozim podatke iz towera u acad na nekakav nacin koji sam sam razvio i koji je dosta nespretan. Tekstualne podatke (koordinate i incidencije stapova) iz rtf file-a pretvorim (koristeci excel) u space delimited .prn koji mogu procitati iz autocadovog visual basica i onda kreiram entitete u crtez. (Crtez mi treba za pokazivanje, izradu primitivnog plana pozicija itd.) Izgleda kao velika gnjavaza ali funkcionira sad kad sam savladao tehniku i napravio par VBA-funkcija. Ima medutim jedna ozbiljna limitacija - ne mogu gredama odgonetnuti tipove poprecnih presjeka jer taj podatak nema u tablici. Pa sam mislio da bih mogao direktno procitati .twp file da znam njegov format.
Zasad sam shvatio da ima cca 64 bytea copiright-a pa onda oko 32000 bytea bitmap slike. Dalje ne znam - ocito nisam bas neki "razbijac" Enigme :D. Pitanje upucujem Radimpexu, ali nikad se ne zna, mozda i netko drugi zna.
Ne znam obicaje u programerskom svijetu (bavim se projektiranjem) pa ako se takve stvari ne pitaju imate moju ispriku. Jasno mi je takodjer da imate pravo da modificirate format iz verzije u verziju pa se odgovor i ne moze dati. Ako mi posaljete strukturu filea imam puno posla - bit cu zatrpan podacima koji mi ne trebaju - oslonci, opterecenja, faze gradjenja, biblioteke svojstava materijala, slozeni tipovi poprecnih presjeka, mreza ke itd.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Davor wrote: Da li je format .twp file-a tajna ? Ako nije mozete li mi poslati specifikaciju, u nekoj "prljavoj" formi.
U programu Tower postoji otprilike 350~400 struktura podataka koje se serijalizuju (snimaju) u fajl. Svaka od struktura nalazi se u okviru neke hijerarjije - struktura u strukturi - i to u nekoliko nivoa i dubina.
Da bi smo napravili specifikaciju morali bi smo da objavimo i kompletnu organizaciju i strukturu podataka koju verovatno niko ne bi zeleo da analizira da bi napravio neki "TWP reader".
Na stranu to sto je organizacija struktura podataka poslovna tajna ali mislim da je mnogo lakse i za nas ali i za korisnike da se napravi eksport Tower-ovog modela u neki od poznatih formata - DXF, IFC...

U programu Tower 6 napravili smo znacajne korake u tom smeru.
Davor
Postovi: 12
Pridružio se: Pon Jan 15, 2007 12:40 pm
Lokacija: Zagreb

Post od Davor »

Prihvaceno, nisam ionako bio siguran da je to vrijedno truda.
Ipak, ne bi mi to ni palo na um, kada bismo u Tower-u 5 imali izvoz u .dxf (kao Tower 4) i da je skaliranje kod izvoza grafickih blokova bolje napravljeno. Osobito taj izvoz grafike biste morali za Tower 6 mnogo unaprijediti (ovo nije samo moje misljenje). Sada imamo nekakvu kontrolu nad mjerilom "paper space-a" ali u stvari samo do mjerila u kojem se grafika moze cjelovito smjestiti na papir - "preveliko" mjerilo (da prikazem npr. samo jedan detalj u mjerilu 1:50) nisam nikad savladao. Toliko puta treba zahvatiti prozorom, pri cemu se mjerilo pokvari, ili se ne pokvari, ali varijabla %R ne prati vise stvarno stanje, da sam odustao od toga. A za tehnicku upotrebu skice skalirane u proizvoljnom mjerilu 1:147,3 daju neki neozbiljan dojam.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Da, u pravu ste. I mi smo uvideli manjkavost u izvozu grafike i pripremi dokumentacije. Zato smo tome u programu Tower 6 posvetili mnogo vremena i truda i napravili smo nekoliko novina: eksport vidljivog (zumiranog) dela crteza, eksport bloka u clipboard (takodje u dve varijante - celog crteza ali i samo vidljivog (zumiranog) dela crteza), eksport bloka u dxf ...

Sto se tice problema sa razmerom crteza koje ste pomenuli - postoji medjuzavisnost izmedju velicine bloka i razmere. Menjanjem velicine bloka menja se razmera i promenom razmere menja se velicina bloka. U svakom trenutku je moguce promeniti i jedno i drugo - ali uvek ce jedno uticati na drugo. Razmeru od 1:147,3 dobili ste tako sto je poslednje sto ste menjali bila dimenzija bloka. Da bi ste dobili neku "ozbiljnu" razmeru morate je postaviti rucno, u komandi predvidjenoj za to.
Promenite redosled operacija koje izvodite nad blokom - prvo zumirajte (izaberite detalj) a tek onda rucno postavite razmeru na tacno onoliku vrednost koliku zelite.
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

Davor wrote: A za tehnicku upotrebu skice skalirane u proizvoljnom mjerilu 1:147,3 daju neki neozbiljan dojam.
Kod skica misljenja sam da treba da bude samo neka razmera i da su proporcije dobre a sad u kojoj je razmeri to nije bitno jer se zove "skica".

Mi inace praktizujemo kod tehnickih crteza i nestandardne razmere sa korakom od 5, npr. 1:35, 1:40, 1:60, 1:65. Razlog nam je to, da u sto mogucoj meri ispunimo prostor na crtezu koji radimo bez suvisnih belih povrsina. Jeste da nije po PS-u, ali ako morate nesto nacrtati 1:50 i ne staje na A4 onda idete na format od A3 gde crtez izgleda sicusno na sredini formata. Isti detalj mi stavimo na A4 u najvecoj mogucoj razmeri npr. 65. Verujte mi crtezi veoma dobro izgledaju i veoma su primenljivi kod crtanja detalja montazne konstrukcije. Mozda je ovo za neku drugu temu i necu duziti dalje.
Odgovori