Kombinacije opterećenja prema EC2

Avatar
zbrujic
Postovi: 50
Pridružio se: Sub Jul 29, 2006 6:27 pm
Lokacija: Novi Sad

Post od zbrujic »

WD wrote:Da malo nastavimo ovu temu...

Kako su "proračunske situacije" u Eurocodovima strogo definirane (nije ništa prepušteno slučaju), ne vidim razlog da se u Toweru kombinacije opterećenja ne definiraju kao 6 mogućih proračunskih situacija:

Granična stanje nosivosti:
1. Stalna ili prolazna proračunska situacija
2. Izvanredna proračunska situacija
3. Seizmička proračunska situacija

Granična stanja upotrebljivosti:
1. Karakteristična kombinacija
2. Česta kombinacija
3. Nazovistalna kombinacija

Korisnik bi dalje samo izabrao proračunsku situaciju ili kombinaciju za dimenzioniranje...
Nisam siguran da shvatam.
Zasto bi korisnik sam birao, ako program "prolazi" sam kroz sve situacije?
Molim za pojasnjenje.
WD
Postovi: 137
Pridružio se: Uto Jun 06, 2006 8:35 am
Lokacija: Varaždin

Post od WD »

Istina je da se shemom kombinacija opterećenja pokrivaju sve tri proračunske situacije za granično stanje nosivosti.

Mislio sam da bi bilo puno preglednije i za korisnika jasnije, kada bi kombinacije opterećenja bile tako definirane da se lako može vidjeti koja kombinacija pripada kojoj proračunskoj situaciji (u izvještaju sheme kombinacija opterećenja). Na primjer, da u izvještaju stoji:

1. Stalna ili prolazna proračunska situacija: pa slijede pripadajuće kombinacije
- K1
- K2
- Kn
2. Izvanredna proračunska situacija:
- K3
- K4
- Kn
3. Seizmička proračunska situacija:
- K5
- K6
- Kn

Drugo, za granično stanje upotrebljivosti ne postoji generiranje kombinacija opterećenja (osim interno za proračun dugotrajnih deformacija i pukotina). Kada želimo dobiti kratkotrajne progibe, sami moramo definirati nazovistalnu (kvazistalnu) kombinaciju opterećenja.

Ovo treba shvatiti samo kao prijedlog za unapređenje programa.

Pozdrav.
WD
Postovi: 137
Pridružio se: Uto Jun 06, 2006 8:35 am
Lokacija: Varaždin

Post od WD »

Još jednom vas molim da razmotrite mogućnost uvođenja izbora "proračunske situacije" kod proračuna i dimenzioniranja konstrukcija.

Primjer:

- AB ploče dimenzioniraju se na "stalnu ili prolaznu proračunsku situaciju" (granično stanje nosivosti),
- kratkotrajni vertikalni progibi AB ploče kontroliraju se za "karakterističnu kombinaciju" (granično stanje upotrebljivosti),
- širina pukotina i dugotrajnih progiba AB ploče kontroliraju se za "nazovistalna (kvazistalnu) kombinacija" (granično stanje upotrebljivosti),
- horizontalni pomaci konstrukcije, kada je to potrebno, proračunavaju se na "seizmičku proračunsku situacija" (granično stanje nosivosti).

Svi relevantni programi za proračun konstrukcija imaju ovakvu mogućnost.
Avatar
Mario P.
Postovi: 55
Pridružio se: Sre Nov 21, 2007 4:26 pm
Lokacija: x,y,z

Post od Mario P. »

Pozdrav!
Potpuno se slazem sa kolegom WD a problem se jos pojacava ukoliko na jednoj etazi postoje dva ili vise korisna opterecenja, npr. opt Q1 za uredske prostorije, opt. Q2 prostorije za velike skupove ljudi...cija se klasifikacija moze javit unutar vece zgrade.
Mozda bi rjesenje problema bilo zadavanje opterecenje u obliku grupa.
Npr. najednostavniji slucaj, nek postoji stalno G i samo jedno korisno opterecenje Q1, koje korisnik zeli postavit u dvije sheme, znaci sah crna/bijela.
Posto se radi o samo jednom korisnom opterecenju, trebalo bi se omogucit stvaranje grupe opterecenja npr GrupaQ1, u kojoj jedno korisno opterecenje djeluje na 3 moguca rasporeda (crno, bijelo, zajedno).
Mislim da na ovaj nacin rade programi tipa SCIA i Robot.
Isto se, na sadasnji nacin kombiniranja, postavlja pitanje mogucnosti stvaranja najnepovoljnije komb. opt. za stupove (stvaranje vece ekscentricnosti).

p.s. dali imate namjeru uvodenja 3D M-N dijagram za stupove?
Avatar
Mario P.
Postovi: 55
Pridružio se: Sre Nov 21, 2007 4:26 pm
Lokacija: x,y,z

Post od Mario P. »

Citam malo EC, bas vezano za kombinacije opterecenje i postavljanje opterecenja u najnepovoljniji polozaj.
Uglavnom, propisuje se "pojednostavljenja" shema kombinacija, ukoliko djeluje dva ili vise korisnih opterecenja:
1,35xGk+1,35xQk1+1,35xQki+...
Znaci u kombinaciji jednog korisnog sa drugim uzima se za oba koeficijent 1,35. Ukoliko djeluje samo jedno onda 1,50xQk1.
Na ovaj nacin bi se lako dala ručno napravit shema kobinacija za dimenzioniranje.

Jel vec neko koristio dan izraz?
WD
Postovi: 137
Pridružio se: Uto Jun 06, 2006 8:35 am
Lokacija: Varaždin

Post od WD »

Mario P. wrote:Citam malo EC, bas vezano za kombinacije opterecenje i postavljanje opterecenja u najnepovoljniji polozaj.
Uglavnom, propisuje se "pojednostavljenja" shema kombinacija, ukoliko djeluje dva ili vise korisnih opterecenja:
1,35xGk+1,35xQk1+1,35xQki+...
Znaci u kombinaciji jednog korisnog sa drugim uzima se za oba koeficijent 1,35. Ukoliko djeluje samo jedno onda 1,50xQk1.
Na ovaj nacin bi se lako dala ručno napravit shema kobinacija za dimenzioniranje.

Jel vec neko koristio dan izraz?
Da, ti izrazi su pojednostavljene kombinacije opterećenja koje se mogu koristiti u "uobičajenom zgradarstvu". Izrazi su dati u ENV 1992-1-1.
Međutim, novi Eurocode 0 (EN 1990), ukida pojednostavljene kombinacije opterećenja prema gornjim izrazima :roll: .

Gledajući još jednom cijeli ovaj Topic, ne mogu se oteti dojmu da su kombinacije opterećenja prema EC još uvijek manjkavo i nepotpuno urađene. Dodajući tomu i nemogućnost kombiniranja seizmičkih opterećenja ("Sx+0.3Sy", "Sy+0.3Sx") u "Shemi kombinacija opterećenja", dojam je još neuvjerljiviji.

Stoga ću jedan svoj prijašnji post preformulirati u pitanje. Kako da napravim slijedeće proračuna u Toweru, koristeći "Shemu kombinacija opterećenja"?:

- dimenzioniranje AB ploče na "stalnu ili prolaznu proračunsku situaciju" (granično stanje nosivosti),
- kontrolu kratkotrajnih vertikalnih progiba AB ploče za "karakterističnu kombinaciju" (granično stanje upotrebljivosti),
- određivanje širine pukotina i dugotrajnih progiba AB ploče za "nazovistalna (kvazistalnu) kombinacija" (granično stanje upotrebljivosti),
- određivanje horizontalnih pomaka konstrukcije za "seizmičku proračunsku situacija" (granično stanje nosivosti).

Molim Radimpex za odgovor.

Mislim da je ispravno i potpuno rješavanje kombiniranja opterećenja prema EC fundamentalna i prioritetna stvar za budućnost. Malo me čudi da izaziva tako malo pažnje kod Radimpexa.
Avatar
Mario P.
Postovi: 55
Pridružio se: Sre Nov 21, 2007 4:26 pm
Lokacija: x,y,z

Post od Mario P. »

Jel neku uopće kad radio na principu postavljanja opterecenja u najnepovoljniji polozaj i njegovom kombiniranju s svim ostalim opterecenjima?
Ova pojednostavljenja shema mi se nekako cinila jedinim "izlazom" posto Tower ne prepoznaje "šah" tj. da se radi o istom opterecenju, te mu dodjeljuje faktor ψ0, ψ1, ψ2, sto nije tocno.
Ukoliko bi se islo rucno pravljenje komb. za "šah" shemum sa koef. ψ0, ψ1, ψ2 za stalno, korisno1, korisno 2, korisno krov, snijeg, vijetar x i y, potres x i y, temperatura...NEMA ŠANSE!
Tako da je jedini nacin u Toweru, stavljanje punog iznosa opterecenja preko cijele plohe, cime se o nekom najnepovoljnijem polozaju ne moze ni pomislit.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

WD wrote: Stoga ću jedan svoj prijašnji post preformulirati u pitanje. Kako da napravim slijedeće proračuna u Toweru, koristeći "Shemu kombinacija opterećenja"?:

- dimenzioniranje AB ploče na "stalnu ili prolaznu proračunsku situaciju" (granično stanje nosivosti),
- kontrolu kratkotrajnih vertikalnih progiba AB ploče za "karakterističnu kombinaciju" (granično stanje upotrebljivosti),
- određivanje širine pukotina i dugotrajnih progiba AB ploče za "nazovistalna (kvazistalnu) kombinacija" (granično stanje upotrebljivosti),
- određivanje horizontalnih pomaka konstrukcije za "seizmičku proračunsku situacija" (granično stanje nosivosti).

Molim Radimpex za odgovor.
Samo da prijavim da radimo na tome, (da ne mislite da ignorisemo Vase pitanje)
WD
Postovi: 137
Pridružio se: Uto Jun 06, 2006 8:35 am
Lokacija: Varaždin

Post od WD »

Hvala na informaciji, to me jako raduje...
Vranješ
Postovi: 121
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 1:26 am

Post od Vranješ »

Spomenuto je "šahovsko " opterećenje?
Na što se točno misli?
Na proračun ploča, nosača ili stubova?
Vranješ
Postovi: 121
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 1:26 am

Post od Vranješ »

Mario P. wrote:Jel neku uopće kad radio na principu postavljanja opterecenja u najnepovoljniji polozaj i njegovom kombiniranju s svim ostalim opterecenjima?
Ova pojednostavljenja shema mi se nekako cinila jedinim "izlazom" posto Tower ne prepoznaje "šah" tj. da se radi o istom opterecenju, te mu dodjeljuje faktor ψ0, ψ1, ψ2, sto nije tocno.
Ukoliko bi se islo rucno pravljenje komb. za "šah" shemum sa koef. ψ0, ψ1, ψ2 za stalno, korisno1, korisno 2, korisno krov, snijeg, vijetar x i y, potres x i y, temperatura...NEMA ŠANSE!
Tako da je jedini nacin u Toweru, stavljanje punog iznosa opterecenja preko cijele plohe, cime se o nekom najnepovoljnijem polozaju ne moze ni pomislit.
Ovo sam tek sad primjetio.
Za proračun utjecaja potresnog opterećenja ne dolazi u obzir nikakvo šahovsko opterećenje ploha.
I inače, klasično šahovsko opterećenje možemo koristiti samo kod proračauna ploča.
Za nosače i stubove (max ili min osna sila, momenti) moguće je optrećenje postaviti
linijski (ovo sam interno nazvao kao "šahovsko linijsko opterećenje") tako da dobijemo maksimalne momente u polju ili maksimalne momente na d osloncima. Hoću reći, ne dolazi u obzir poznato crno-bijelo postavljanje opterećenja po poljima, nego crno-bijelo linijsko opterećenje.
Pod "linijsko" mislim na polja između oslonaca ili nad osloncima , ali po cijeloj širini odnosno dužini objekta.
uff, alaj sam zakomplicirao, nema šta...:)
Nadam se da sam ipak bio jasan. ;)
WD
Postovi: 137
Pridružio se: Uto Jun 06, 2006 8:35 am
Lokacija: Varaždin

Post od WD »

b.milan wrote:
WD wrote: Stoga ću jedan svoj prijašnji post preformulirati u pitanje. Kako da napravim slijedeće proračuna u Toweru, koristeći "Shemu kombinacija opterećenja"?:

- dimenzioniranje AB ploče na "stalnu ili prolaznu proračunsku situaciju" (granično stanje nosivosti),
- kontrolu kratkotrajnih vertikalnih progiba AB ploče za "karakterističnu kombinaciju" (granično stanje upotrebljivosti),
- određivanje širine pukotina i dugotrajnih progiba AB ploče za "nazovistalna (kvazistalnu) kombinacija" (granično stanje upotrebljivosti),
- određivanje horizontalnih pomaka konstrukcije za "seizmičku proračunsku situacija" (granično stanje nosivosti).

Molim Radimpex za odgovor.
Samo da prijavim da radimo na tome, (da ne mislite da ignorisemo Vase pitanje)
Još jedno pitanje za Radimpex: možemo li se uskoro nadati ovakvom pristupu kombiniranja opterećenja?
thenightrider
Postovi: 161
Pridružio se: Pet Avg 25, 2006 4:39 pm
Lokacija: HRVATSKA

Post od thenightrider »

Može li mi netko odgovoriti što je konačno dogovoreno vezano uz ovu problematiku, koja je prošla poprilično nekomentirana, iako predstavlja suštinu svih problema proračuna prema EC2. Zanimaju me konkretno automatska generiranja opterećenja prema EC2, također bih Vas molio da mi netko objasni na koji način funkcionira prekidač 'kvazi permanentna shema za proračun progiba i pukotina'. Unaprijed hvala!
Odgovori